Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Kod 2D nowej generacji

 

Kody dwuwymiarowe to rewolucja w znakowaniu produktów dla konsumentów. Standardy GS1 pozwalają zrewolucjonizować rynek, bez względu na branżę czy wielkość firmy!

Poznaj kody 2D z GS1

Rozpoczęta już (r)ewolucja, zapoczątkowana przez kod kreskowy jest odpowiedzią na potrzeby biznesowe oraz rosnące wymagania rynku.

W związku z deklaracją Consumer Goods Forum i Rady GS1 które zobowiązały się, że do 2027 r. wszystkie sieci handlowe (detaliczne i hurtowe) będą czytały kody 2D przy kasach powstał globalny plan wdrażania kodów 2D. Dotyczy on również rynku polskiego.

Dotychczasowy kod kreskowy jednowymiarowy nie znika!

Będzie wykorzystywany tak długo, jak będzie potrzebny. Kod 2D, czyli kod obrazkowy nowej generacji obsługiwany przez GS1, może zawierać standard GS1 Digital Link (czyli adres URL zawierający wszelkie informacje produktowe dostępne online). Wtedy łączy on unikalny identyfikator produktu – numer (GTIN) z wieloma źródłami treści w czasie rzeczywistym.

Kody 2D pozwalają na zapisanie wszystkich tych informacji, których nie można, czy nie da się przedstawić w jednowymiarowych kodach.

Jeden kod kreskowy 2D – wiele możliwości!

Takie kody kreskowe 2D, mogą odsyłać do strony WWW danego produktu oraz:

  • strony z promocjami, czy informacjami dla konsumentów,
  • certyfikatami zewnętrznych wystawców,
  • listy potencjalnych alergenów,
  • tabeli wartości odżywczych,
  • sposobu wykorzystania produktu (np. przepisy kulinarne) itp.

Kod GS1 2D można łatwo odczytywać bez użycia skanera. Dzięki temu Konsumenci mogą od razu znaleźć wszystkie ważne i interesujące ich informacje.

Jakie są typy kodów 2D od GS1?

Rozróżniamy dwa podstawowe kody 2D:

Przykładem kodu 2D wykorzystywanym do komunikacji z konsumentem jest GS1 QR kod z GS1 Digital Linkiem.

Budowa

Kody 2D mają układ graficzny, który składa się z ciemnych modułów ułożonych w kwadrat na jasnym tle. Ukryte w nich dane tekstowe można odczytać zarówno w poziomie, jak i w pionie. Wystarczy do tego skaner lub aparat w smartfonie.

Zachęcamy do pobrania nowego dokumentu, stworzonego przez Global Office tj. 2D Barcodes at Retail Point-of-Sale Implementation Guideline. Dokument zawiera wytyczne dotyczące wdrożeń w trzech obszarach: producentów i właścicieli marek, sklepów detalicznych/sieci handlowych oraz dostawców rozwiązań.

Stwórz profesjonalne kody 2D z GS1 Polska

Generator kodów 2D (dwuwymiarowych) jest narzędziem umożliwiającym utworzenie kodu GS1 QR z Digital Link lub GS1 DataMatrix dla numeru GTIN produktu oraz dodatkowych informacji, np. daty ważności produktu czy numeru partii.

Generator jest narzędziem demonstracyjnym.

W kodzie 2D od GS1 użytkownik ma możliwość zakodowania numeru GTIN oraz dodatkowych informacji o produkcie korzystając z Identyfikatorów Zastosowań GS1 (IZ). Dodatkowo, system pozwala utworzyć GS1 Digital Link – dotyczy wyłącznie kodu GS1 QR z Digital Link.

 

 

Jak stworzyć dwuwymiarowy kod kreskowy? Proces przebiega w 5 PROSTYCH KROKACH:

Sprawdź, jak wyświetla się twój produkt na eProduktach.

Wejdź w zakładkę Generator kodów 2D na eProduktach.

Ustal jakie dane mają być zaszyte w kodzie i uzupełnij odpowiednie pola.

Sam decydujesz, którego kodu użyjesz. Poznaj najczęściej stosowane kody 2D (GS1 DataMatrix, GS1 QR).

Wygeneruj i pobierz gotowe kody w wybranym formacie, na przykład:

Kod 2D umieszczasz na etykiecie produktowej i cieszysz się z korzyści, jakie daje zastosowanie kodów 2D!

Kody 2D w branżach

W Polsce kody kreskowe dwuwymiarowe 2D ze standardem GS1 są wykorzystywane w handlu, branży winiarskiej, sektorze ochrony zdrowia, wojsku i budownictwie. Dzięki różnym metodom nanoszenia kodów 2D, jak: wytrawienie chemiczne, nadruk atramentowy, wypalenie laserowe, grawerowanie, taki sposób zapisu jest bardziej trwały i pozwala na wykorzystanie w wielu różnych branżach.

Kody 2D w handlu detalicznym

Dowiedz się więcej

Kody 2D w ochronie zdrowia

Dowiedz się więcej

Kody 2D w budownictwie

Dowiedz się więcej

Kody 2D w wojsku polskim

Dowiedz się więcej

Kody 2D w branży winiarskiej

Dowiedz się więcej

Wdrożenia kodów 2D obejmują cały świat i większość branż, w tym: spożywczą, motoryzacyjną, przemysłową, mleczarską, odzieżową i obuwniczą, rolnictwo, beauty, DIY i branżę elektroniczną. Poznaj pozostałe wdrożenia kodów 2D na świecie.

Plan wdrażania

W związku z deklaracją Consumer Goods Forum  i Rady GS1, które zobowiązały się, że do 2027 roku wszystkie sieci handlowe  (detaliczne i hurtowe) będą czytały kody 2D przy kasach powstał globalny plan wdrażania kodów 2D. Dotyczy on również rynku polskiego.

Od 2023 roku GS1 Polska rozpoczęła prace wdrożeniowe, którego elementami między innymi są:

Przejście z kodów jednowymiarowych (1D) do 2D

Ambicją GS1 jest, aby do końca 2027 r. wszyscy sprzedawcy detaliczni na całym świecie mogli skanować kody kreskowe nowej generacji (2D).

 

 

Zmiana już się rozpoczęła, a nowa technologia jest obecnie testowana w 48 krajach, które reprezentują 88% światowego PKB. Przejście z tradycyjnych kodów kreskowych na kody 2D nowej generacji poparło we wspólnym oświadczeniu 22 liderów światowych firm, w tym Lidl, Carrefour, Alibaba, Barilla, Dr. Oetker, L’Oréal, Mondelēz, Nestlé i Procter & Gamble.

 

Korzyści z zastosowania kodów 2D

  • Więcej informacji

Pojemność kodów 2D jest znacznie większa niż kodów kreskowych 1D, np. EAN-13. Kod obrazkowy mieści kilka tysięcy znaków alfanumerycznych, a kod liniowy, np. EAN-13 – maksymalnie trzynaście cyfr. Może dzięki temu zakodować dużo więcej przydatnych informacji o produkcie, np. datę ważności czy link do strony z opisem produktu. Dodatkowe korzyści to:

  • Mniejsza powierzchnia zadruku

Kod nowej generacji (2D) zajmuje mniej miejsca niż kod 1D. Pozwala to producentowi na lepszy projekt etykiety.

  • Większa dokładność

Kody 2D są bardziej odporne na zniszczenie. Można je odczytać, nawet jeśli 60% powierzchni jest nieczytelne, zasłonięte lub uszkodzone.

  • Elastyczność zastosowania

Kody 2D można drukować na różnych powierzchniach: na metalu i tworzywach, tj. plastiku. Można je również skanować pod różnymi kątami i z większej odległości niż kody (1D).

  • Innowacja w komunikacji

Kod GS1 QR i etykieta logistyczna GS1 świetnie sprawdzają się w komunikacji marketingowej, bo dostarczają więcej informacji o produktach czy promocjach. Z kolei producenci i detaliści mogą zoptymalizować kluczowe procesy biznesowe. Klient natomiast robi zakupy świadomie, poszukując na opakowaniu lub w sieci interesujących go informacji.

– Czy ten produkt jest zdrowy?
– Czy ten produkt może wywołać uczulenie?
– Czy ten produkt nie jest przeterminowany?
– Czy ten produkt nie jest wycofany z rynku?
– Czy ten produkt nadaje się do recyklingu? Jak to zrobić?
– Czy ten produkt powstał w sposób etyczny i zrównoważony?
– Czy jest jakiś kupon promocyjny na ten produkt?

Kody QR w biznesie – jak to działa?

Best Practice czyli możliwości i przykłady nietypowego wykorzystania kodów 2D

Masz pytania?

Chcesz wziąć udział w pracach grupy roboczej lub pilotażu 2D? Skontaktuj się z naszym ekspertem

Magdalena Bednarkiewicz

Manager Zarządzania Projektami (PMO) dla branży retail

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.