Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Nowe zasady prezentacji, etykietowania dla win i aromatyzowanych wyrobów winiarskich.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia (UE) 2021/2117 zmieniającego rozporządzenie w sprawie aromatyzowanych produktów sektora wina (UE) nr 251/2014, konieczne jest przyjęcie zasad dotyczących wskazania i oznaczenia składników wina i aromatyzowanych wyrobów winiarskich.

Nowe szczegółowe zasady etykietowania mające zastosowanie do win i aromatyzowanych produktów winiarskich zostały przyjęte przez UE w grudniu 2021 r. (rozporządzenie (UE) 2021/2117), w ramach reformy wspólnej polityki rolnej UE (WPR).

Do listopada 2023 r. wszystkie wina i aromatyzowane produkty winiarskie wprowadzane do obrotu w UE, niezależnie od ich pochodzenia, będą musiały zawierać wykaz składników i pełną informację o wartości odżywczej na etykiecie lub online.

 

Przejdź do rozporządzenia

Ważne

  • Składniki powodujące alergie i nietolerancje muszą znajdować się na „fizycznej” etykiecie;
  • „Elektroniczne” etykiety nie mogą zawierać żadnych innych informacji przeznaczonych do celów sprzedaży lub marketingu oraz
  • Żadne dane użytkowników nie mogą być gromadzone lub śledzone za pomocą środków elektronicznych.

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/2117 opis win i aromatyzowanych produktów winiarskich wprowadzanych do obrotu w Unii zawiera następujące obowiązkowe dane szczegółowe:

(a) informację o wartości odżywczej zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. l) rozporządzenia (UE) nr 1169/2011; oraz

(b) wykaz składników zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1169/2011.

Nasz ekspert

Magdalena Fertsch-Ślęk

Starszy specjalista ds. standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.