Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Nowe zasady prezentacji, etykietowania dla win i aromatyzowanych wyrobów winiarskich.

W związku z wejściem w życie rozporządzenia (UE) 2021/2117 zmieniającego rozporządzenie w sprawie aromatyzowanych produktów sektora wina (UE) nr 251/2014, konieczne jest przyjęcie zasad dotyczących wskazania i oznaczenia składników wina i aromatyzowanych wyrobów winiarskich.

Nowe szczegółowe zasady etykietowania mające zastosowanie do win i aromatyzowanych produktów winiarskich zostały przyjęte przez UE w grudniu 2021 r. (rozporządzenie (UE) 2021/2117), w ramach reformy wspólnej polityki rolnej UE (WPR).

Do listopada 2023 r. wszystkie wina i aromatyzowane produkty winiarskie wprowadzane do obrotu w UE, niezależnie od ich pochodzenia, będą musiały zawierać wykaz składników i pełną informację o wartości odżywczej na etykiecie lub online.

 

Przejdź do rozporządzenia

Ważne

  • Składniki powodujące alergie i nietolerancje muszą znajdować się na „fizycznej” etykiecie;
  • „Elektroniczne” etykiety nie mogą zawierać żadnych innych informacji przeznaczonych do celów sprzedaży lub marketingu oraz
  • Żadne dane użytkowników nie mogą być gromadzone lub śledzone za pomocą środków elektronicznych.

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/2117 opis win i aromatyzowanych produktów winiarskich wprowadzanych do obrotu w Unii zawiera następujące obowiązkowe dane szczegółowe:

(a) informację o wartości odżywczej zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. l) rozporządzenia (UE) nr 1169/2011; oraz

(b) wykaz składników zgodnie z art. 9 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1169/2011.

PRZEWODNIK WDRAŻANIA Kod QR z GS1 Digital Link – informuj konsumenta o napojach alkoholowych

W odniesieniu do win i aromatyzowanych wyrobów winiarskich w rozporządzeniu (UE) 2021/21171 określono obowiązek podawania wykazu składników i tabeli wartości odżywczych, niezależnie od kraju pochodzenia produktu. Rozporządzenie to unowocześnia sposób przekazu informacji konsumentom,
umożliwiając tym samym producentom udostępnianie nowych wymaganych informacji za pośrednictwem (elektronicznej) etykiety. Obowiązek zaczął obowiązywać od 8 grudnia 2023 r.

Celem niniejszego przewodnika jest wsparcie firm i dostawców rozwiązań z sektora napojów alkoholowych w digitalizacji etykiet z wykorzystaniem standardów GS1.

Przejdź do przewodnika

Nasz ekspert

Magdalena Fertsch-Ślęk

Starszy specjalista ds. standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.