Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Prawo do jednoznacznej identyfikacji jednostek handlowych (nadawania numerów GTIN/EAN) za pomocą globalnych identyfikatorów GS1 (np. kodów kreskowych EAN-13) ma właściciel marki handlowej. Jeżeli właścicielem marki handlowej jest producent, to nadaje numery z własnej puli. Jeśli właściciel marki handlowej zleca produkcję innej firmie:

  • nadaje numery z własnej puli, lub
  • upoważnia producenta do nadania numerów na zleconą produkcję z puli numerów producenta.

Firma, która nadaje numery GTIN czyli strona odpowiedzialna za przypisywanie numerów GTIN do jednostki handlowej to ALOKATOR GTIN.

Rejestracja w GS1 Polska trwa do 3 dni roboczych, od momentu złożenia wniosku i zaksięgowania wpłaty na koncie GS1 Polska.

Wystarczy wejść na formularz zamówienia i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. Proces pójdzie sprawnie jeśli będziesz mieć pod ręką dane firmy, którą rejestrujesz tj. REGON i dane kontaktowe.

System wyliczy opłatę i wskaże na jaki numer konta należy zlecić przelew. W ciągu 3 dni od zaksięgowania wpłaty otrzymasz od nas powiadomienie o rejestracji i dalsze wskazówki. Cennik oraz warunki ogólne uczestnictwa dostępne są na stronie (CENNIKOWU). Powodzenia!

Gratulujemy! Od tego momentu możesz korzystać z oficjalnych kodów kreskowych GS1. Zaloguj się na platformę MojeGS1, generuj kody i zarządzaj nimi! Przejdź do przewodników>> lub zobacz krótkie filmy instruktażowe>>

Zapraszamy także na webinarium „Pierwsze kroki z kodami kreskowymi”, które odbywa się w każdy pierwszy, roboczy poniedziałek miesiąca o godz. 10:00.

Kody kreskowe, a w zasadzie numery identyfikacyjne firmy, uzyskasz, składając wniosek w odpowiedniej organizacji GS1. W Polsce rekomendujemy rejestrację w GS1 Polska, ale inne kraje Unii Europejskiej również mogą przyjąć firmę do Systemu.

  • Złóż wniosek na stronie
  • Opłać wniosek (kwota wygeneruje się sama w trakcie składania). Cena składa się z opłaty rejestracyjnej i rocznej — więcej informacji o cenniku na stronie
  • Wprowadź dane o produktach, które otrzymają kody kreskowe, na platformie MojeGS1.

Po więcej informacji zapraszamy do Biura Obsługi Klienta: biuro@gs1pl.org

Istnieją podstawowe zasady przypisywania numerów GTIN do jednostek handlowych, do których firma odpowiedzialna za nadanie numerów GTIN (tzw. alokator GTIN) ma obowiązek się stosować.

  • Jednostka handlowa MUSI mieć przypisany numer GTIN przed złożeniem oferty jej sprzedaży.
  • Numer GTIN powinien zostać nadany w najwcześniejszym momencie cyklu życia pozycji handlowej, po którym zostało ustalone kto będzie jego ALOKATOREM.
  • Żadna dalsza strona (np. dystrybutor, hurtownik, importer, kupiec) nie może przypisać innego numeru GTIN do jednostki handlowej, która już posiada numer GTIN, pod warunkiem, że nie zostanie ona zmieniona w sposób, który wymagałby nadania nowego numeru GTIN zgodnie ze standardami GS1 (patrz Standard Zarządzania Numerami GTIN).
  • Gdy numer GTIN jest przypisany do jednostki handlowej na wcześniejszym etapie, ten sam numer GTIN NIE MOŻE już być przypisany do żadnej jednostki handlowej przez jakikolwiek inny podmiot.

Wszystkie zasady dostępne są na tej stronie.

By móc wygenerować etykietę logistyczną GS1 musisz uzyskać numer identyfikacyjny firmy w Systemie GS1. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zarejestruj się. Po potwierdzeniu rejestracji otrzymasz pulę numerów, która pozwoli Ci wygenerować numery SSCC do identyfikacji przesyłek. Na bazie numeru SSCC tworzy się kod kreskowy GS1-128, który jest obowiązkowym elementem etykiety logistycznej GS1. Więcej o etykiecie logistycznej na stronie.

Globalny Numer Lokalizacyjny (Global Location Number, GLN) to 13-cyfrowy numer, który sam w sobie nie przenosi żadnej informacji. Jest to klucz dostępu do danych o partnerze handlowym lub lokalizacji: adresie fizycznym, rodzaju lokalizacji, danych teleadresowych, numerze REGON, NIP itp.

Kod kreskowy to graficzne odzwierciedlenie numeru, np. GTIN-13. Do generowania kodów kreskowych służą programy graficzne, jak i nasza platforma MojeGS1 (dostępna dla każdego Uczestnika Systemu GS1). Do tworzenia bardziej zaawansowanych kodów kreskowych, np. GS1-128, służą osobne programy. Listę zweryfikowanych przez GS1 Polska firm, mających w ofercie takie programy, można znaleźć w katalogu Programu Partnerskiego Dostawców Rozwiązań.

Nie. EAN to kreski, GTIN cyfry. Obecnie EAN to nazwa jednego z kodów kreskowych GS1, w którym zaszyfrowany jest numer GTIN. GTIN jest numerem służącym do jednoznacznej identyfikacji produktów (jednostek handlowych) na całym świecie. Potocznie pojęcia te są używane zamiennie, jednak takie uproszczenie może wprowadzać w błąd, ponieważ numer GTIN da się przedstawić w różnych symbolikach kodów kreskowych, np. ITF-14.

Opłaty za uczestnictwo w Systemie GS1 składają się z dwóch zmiennych: opłaty rejestracyjnej i opłaty rocznej. Opłata rejestracyjna zależy od liczby potrzebnych kodów/numerów na opakowania jednostkowe/logistyczne/lokalizacje, a roczna od wysokości przychodów firmy za rok poprzedni. Szczegóły można znaleźć w Ogólnych Warunkach Uczestnictwa. Przejdź do cennika

Można skorzystać z naszego kalkulatora online. Cyfra kontrolna oblicza się sama, gdy do zarządzania numerami GTIN wykorzysta się naszą platformę MojeG1. Algorytm do obliczania można znaleźć w Specyfikacjach Ogólnych GS1.

Do zarządzania przyznanymi Uczestnikowi numerami identyfikacyjnymi firmy służy platforma MojeGS1. Dzięki naszemu przewodnikowi można uzyskać podpowiedź, jak wprowadzić dane, by uzyskać numer GTIN-13, GLN, czy GTIN-14.

Tak. Każda zmiana danych firmy jest dla nas ważna. Dane można zaktualizować samodzielnie przez platformę MojeGS1 lub kontaktując się z nami telefonicznie, mailowo albo przez formularz.

Pierwsze 3 cyfry to prefiks GS1, uzależniony od kraju, w którym firma przystąpiła do Systemu GS1. Firmy zarejestrowane w GS1 Polska otrzymują prefiks GS1 590. Nie oznacza to kraju produkcji! Następne cyfry (od czwartej do ósmej) to numer firmy, który razem z prefiksem GS1 tworzy „prefiks GS1 firmy”. Kolejne cyfry (od siódmej do dwunastej) oznaczają numer produktu. Ostatnia cyfra to tzw. „cyfra kontrolna”, która sprawdza poprawność numeru.

Przykład:
numer GTIN-13: 5901234560009

Standardy GS1 pomagają usprawnić transakcje, ułatwiają koordynację i zapewniają efektywne wykorzystanie zasobów w łańcuchu dostaw. Pierwszy kod kreskowy został zeskanowany w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu standardy GS1 znajdują swoje zastosowanie np. w handlu, ochronie zdrowia, TSL, wojsku, a od niedawna również w eCommerce.

Dla Uczestników Systemu GS1 za sprawdzenie pierwszych, przesłanych w danym roku kalendarzowym, 2 kodów kreskowych (o różnych numerach GTIN) nie nalicza się opłat. Kody mogą być przekazane w postaci próbek wydrukowanych kodów kreskowych lub projektów kodów w wersji elektronicznej

Usługa w tym zakresie jest oferowana dla Uczestników Systemu GS1 w ramach umowy o Uczestnictwo w Systemie GS1. Weryfikacja kolejnych kodów oraz projektów lub ich powtórna weryfikacja w danym roku kalendarzowym podlega opłatom, zgodnie z cennikiem.

Wybierz weryfikację:

Wniosek online należy złożyć poprzez jedną z podanych stron internetowych.

Zachęcamy do dodania adresów e-mail z naszych domen @gs1pl.org oraz @mojegs1.pl, do zaufanych nadawców. Dodanie adresów e-mail do tej listy wyeliminuje problem trafiania naszych wiadomości (np. dotyczących terminu płatności) do folderu SPAM. Instrukcja jak zrobić to w najpopularniejszych programach pocztowych znajduje się na tej stronie.

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.