Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Zrównoważony rozwój (ESG) z GS1 Polska

Wierzymy w siłę dialogu, który pomaga nam odpowiadać na potrzeby interesariuszy.

Wspólne kierunki działań

W 2022 roku przeprowadziliśmy badanie wśród 31 000 Uczestników Systemu GS1 w Polsce pytając ich o to, co możemy zrobić, by wspierać ich zrównoważony rozwój. Spotkaliśmy się również z przedstawicielami 7 sieci handlowych, rozmawiając o ich kluczowych wyzwaniach, na które może odpowiedzieć nasza organizacja, bazując na globalnym know-how pochodzącym ze 150 krajów.

Sesjach dialogowe oraz ankieta przeprowadzona wśród Uczestników Systemu GS1 w Polsce pomogły nam zdefiniować strategiczne obszary, które będziemy wspierać. Są to rzetelne dane, które są podstawą zrównoważonego rozwoju. Standardy GS1 wpływają również na:

  • bezpieczeństwo produktów,
  • konsumentów i pacjentów,
  • odpowiedzialną konsumpcję
  • i przeciwdziałanie marnowaniu żywności.

Wierzymy, że cyfrowa transformacja, która jest podstawą naszej strategii pozwala ograniczyć zużycie surowców naturalnych oraz emisję gazów cieplarnianych (GHG).

(na podstawie badania Uczestników Systemu GS1)

Przydatne linki

Cyfrowy Paszport Produktowy UE

Cyfrowy Paszport Produktowy (Digital Product Passport – DPP) to zestaw istotnych danych (wyspecyfikowanych w regulacji) umożliwiających identyfikacją produktu i jego składu oraz pochodzenia w całym cyklu życia.

Obejmuje nie tylko dane o produktach gotowych, ale także o komponentach i półproduktach. Paszport dotyczy nie tylko towarów wyprodukowanych w Europie, ale także sprowadzonych do UE z innych rynków. Tylko pewne rodzaje żywności, pasz oraz produktów farmaceutycznych zostały zwolnione z jego posiadania.

W pierwszej kolejności Paszport będzie dotyczył: od 2024 roku – baterii i tekstyliów, materiałów budowlanych – od 2024 roku, następnie od 2026 roku urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Cyrkularna ekonomia z GS1

Cyfrowy Paszport Produktowy dla akumulatorów

Nasze działania

Realizowane przez nas projekty na rzecz walki z marnowaniem żywności wykorzystujące nasze standardy EPCIS, działania na rzecz paperless czy udostępniania oryginalnych produktów i rzetelnych danych na ich temat w internecie, to dopiero początek naszej drogi do wsparcia Uczestników Systemu GS1 Polsce w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Dowiedz się więcej:

Strategia GS1 Polska na lata 2023-2025

Tylko w 2022 roku otrzymaliśmy 4 nagrody za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju:

Chcesz działać razem z nami na rzecz zrównoważonego rozwoju? Skontaktuj się z:

dr Marta Szymborska

Menedżerka ds. Komunikacji, PR & ESG

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.