Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

GS1 Digital Link

 

Cyfrowe etykietowanie produktów za pomocą GS1 Digital Link sprawia, że produkty są widoczne w Internecie.

Czym jest standard GS1 Digital Link?

Standard GS1 Digital Link łączy identyfikator GS1 – taki jak np. numer GTIN – z Internetem. Dzięki temu standardowi różne informacje o przedmiocie fizycznym mogą być udostępniane za pośrednictwem jednego linku. I to zarówno dla konsumentów, jak i wszystkich partnerów w łańcuchu dostaw i sprzedawców detalicznych.

Powiązane informacje można w każdej chwili uaktualniać bez konieczności odnawiania nośnika danych – takiego jak kod QR – i jego zawartości. Otwiera to wiele nowych możliwości rozszerzenia informacji o sprzedawanym towarze online.

Istniejące identyfikatory GS1 pozostają ważne i są zapisane w adresie URL zgodnym ze standardami. Migrację do GS1 Digital Link można przeprowadzić bez dużych zmian w istniejących systemach i procesach.

 

Nowe doświadczenia klientów i większa lojalność – konsumenci docierają do potrzebnych informacji za pomocą jednego skanu. Marki mogą wykorzystać swój produkt jako nowy kanał komunikacji.

Optymalizacja procesów business-to-business – dzięki GS1 Digital Link dane i procesy między produkcją, logistyką i handlem są dynamicznie połączone, a innowacyjne rozwiązania cyfrowe są możliwe.

Więcej miejsca na opakowaniach i etykietach – mniej etykiet i kodów na produkcie lub opakowaniu, ponieważ prawie wszystkie informacje są dostępne za pomocą kodu 2D od GS1.

Profil cyfrowy dla produktu fizycznego – każdy produkt można połączyć z cyfrowym bliźniakiem za pomocą jednego identyfikatora na opakowaniu lub etykiecie, przez cały cykl życia produktu.

Przejdź do przewodnika

Jak działa GS1 Digital Link?

 • skanujesz kod na produkcie telefonem
 • dane są weryfikowane poprzez bazę GS1
 • kupujący – konsument może sprawdzić interesujące go dane
 • sprzedawca – umieszcza dane ważne dla Konsumenta oraz dane istotne w łańcuchu dostaw

i wiele innych zastosowań!

W jakim kodzie zapisuje się GS1 Digital Link?

GS1 Digital Link może być zapisany w różny sposób, ale zazwyczaj w kodzie 2D – kodzie QR. Konsumenci mogą za pomocą smartfona zeskanować kod QR na opakowaniu produktu, który przekierowuje ich na stronę internetową zdefiniowaną przez właściciela marki.

Podczas gdy zastrzeżony adres URL zazwyczaj wskazuje na jedną, konkretną stronę internetową, GS1 Digital Link umożliwia połączenia z różnymi informacjami w różnych językach i formatach. Dzieje się tak, ponieważ został zaprojektowany w taki sposób, że różne aplikacje mogą odczytywać ten sam kod kreskowy, ale mogą kierować użytkowników do zupełnie innego miejsca docelowego. Dzięki temu konsumenci mają dostęp do szczegółowych informacji o produktach, promocjach czy najczęściej zadawanych pytaniach. Z drugiej strony, sprzedawca może na przykład wzbogacić własną prezentację produktu, poprzez dodawanie animacji czy filmików produktowych.

Ponieważ GS1 Digital Link zawiera również numer GTIN produktu, nadaje się również do klasycznego procesu płatności w handlu detalicznym.

GS1 Digital Link może być również stosowany w dowolnym sektorze i przemyśle.

Więcej miejsca na opakowaniu!

Wiele informacji musi być publikowanych na ograniczonej przestrzeni na opakowaniach i etykietach. Wiele z nich nie jest ani użytecznych, ani przydatnych dla klientów końcowych. Przykłady zastosowań, informacje regulacyjne, kody kreskowe dla handlu detalicznego i logistyki oraz inne treści dezorientują grupę docelową i wpływają negatywnie na doświadczenie marki.

Dzięki użyciu standardu GS1 Digital Link na opakowaniach, problem ten może zostać rozwiązany w przyszłości: w zależności od tego, kto zeskanuje kod za pomocą aplikacji, podawane informacje będą się zmieniać. Dzięki temu inne kody kreskowe staną się zbędne.

Zastosowanie GS1 Digital Link

Rozwiązanie GS1 Digital Link przyjmuje jeden lub więcej identyfikatorów i „dane o stanie” jako dane wejściowe i prowadzi do informacji o zidentyfikowanym produkcie. Może on odwoływać się do wielu źródeł danych.

Jedną z najważniejszych korzyści GS1 Digital Linku jest zdolność serwera WWW do pokazywania różnych rzeczy różnym osobom w tym samym czasie. Na przykład:

 • Kiedy logujesz się do mediów społecznościowych, widzisz informacje ze swojej sieci społecznościowej – które różnią się od wszystkich innych.
 • Jeśli ktoś udostępnia Ci swój kalendarz, możesz po prostu zobaczyć, kiedy jest zajęty, podczas gdy on widzi wszystkie szczegóły swoich spotkań.
 • Odwiedź wielojęzyczną stronę internetową, a automatycznie zobaczysz ją w swoim języku.

Są to przykłady na to, że użytkownik końcowy widzi coś innego w zależności od czynników takich jak:

 • kim jest
 • czy jest upoważniony do dostępu do treści, czy nie
 • gdzie się znajduje
 • w jakim języku mówi
 • czas żądania

Dowiedz się więcej na stronie Global Office

Kontakt

Dariusz Jadczak

Menedżer ds. retail

Hanna Walczak

Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1

Marek Strzelczyk

Menedżer ds. nowych produktów i IT

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.