Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

EPCIS – dane o ruchu produktów

EPCIS (Electronic Product Code Information Services) to chmurowa baza danych do gromadzenia i przetwarzania danych w otwartych łańcuchach dostaw, zgodna ze standardami GS1.

Do czego służy EPCIS?

Standard EPCIS dostarcza wiedzy „co, kiedy, gdzie, dlaczego i jak” o produktach i innych zasobach, umożliwiając przechwytywanie i udostępnianie informacji o statusie, lokalizacji, ruchu i łańcuchu dostaw.

„Obiekty” w kontekście EPCIS zazwyczaj odnoszą się do obiektów fizycznych, które są obsługiwane w fizycznych krokach ogólnego procesu biznesowego obejmującego jedną lub więcej organizacji. Przykłady takich obiektów fizycznych obejmują pozycje handlowe (produkty), jednostki logistyczne, aktywa zwrotne, środki trwałe, dokumenty fizyczne itp.

„Obiekty” mogą również odnosić się do obiektów cyfrowych, które uczestniczą w porównywalnych krokach procesu biznesowego. Przykłady takich obiektów cyfrowych obejmują cyfrowe przedmioty handlowe (pliki do pobrania muzyki, książki elektroniczne itp.), dokumenty cyfrowe (kupony elektroniczne itp.) itd.

Dowiedz się więcej: https://www.gs1.org/standards/epcis

Korzyści biznesowe

EPCIS jest standardem przesyłania informacji o zdarzeniach związanych z traceability, który umożliwia widoczność łańcucha dostaw poprzez wymianę danych o zdarzeniach przy użyciu wspólnego języka w obrębie przedsiębiorstwa, pomiędzy firmami i w ich obrębie.

EPCIS 2.0 wspiera istniejące i pojawiające się przypadki użycia w przemyśle dla śledzenia i widoczności łańcucha dostaw, dostarczając takich informacji jak:

  • Miejsce pobytu produktów wytworzonych w danym zakładzie lub wysłanych z niego, w celu wsparcia śledzenia i wyszukiwania.
  • Agregacja pojedynczych elementów zapakowanych w skrzynie, skrzyń załadowanych na palety, palet na kontenery
  • Znaczniki czasowe serii danych z czujników istotnych dla biznesu (np. w przypadku krytycznych elementów mechanicznych lub w transporcie z kontrolowaną temperaturą)
  • Szczegóły dotyczące zmierzonych stężeń substancji chemicznych i mikroorganizmów, dla zastosowań związanych z bezpieczeństwem żywności
  • Dokładny przegląd zapasów produktów lub dostępności sprzętu w sieci rozproszonych lokalizacji
  • Termin przydatności do spożycia łatwo psujących się produktów (np. szczepionek) w celu zapewnienia terminowego wykorzystania oraz dystrybucji typu „pierwsze weszło/pierwsze wyszło”.
  • Szczegóły certyfikacji związane ze zbiorami, produkcją, dostawami i lokalizacjami, takie jak redukcja emisji dwutlenku węgla lub efektywne wykorzystanie zasobów

Odkryj standardy GS1

Dowiedz się więcej o współpracy na stronie.

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.