Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Kody 2D w budownictwie

 

Poznaj siłę kodów dwuwymiarowych od GS1, które wspierają branżę budowlaną.

Wyzwania branży

Nowe wyzwania w sektorze budowlanym stawiają przed zainteresowanymi stronami w całym łańcuchu wartości branży budowlanej konieczność efektywnego zarządzania procesami oraz identyfikacji produktów i materiałów. Rozwiązaniem, które może skutecznie wspierać branżę w tym zakresie, są zaawansowane technologie nośników danych, w tym kodów dwuwymiarowych, takich jak GS1 DataMatrix lub GS1 QR Code.

Regulacje prawne

W obliczu lokalnych i unijnych przepisów, a także wymogów dotyczących obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju, cyfryzacja procesów staje się niezbędna. Kluczowym elementem tego procesu jest użycie standardów GS1, które umożliwiają globalnie unikalną identyfikację produktów i ich śledzenie na całym łańcuchu dostaw, począwszy od producenta, aż po efektywne zarządzanie zasobami na placu budowy, co eliminuje ryzyko kradzieży lub nieprawidłowego ich zastosowania.

Projekt pilotażowy przeprowadzony z firmą Matbet, dotyczący identyfikacji w produktach betonowych, skupia się w dużej mierze na tej właśnie kwestii. Oznaczanie wyrobów pozwoliło na redukcję czasu lokalizacji produktu o 85%.

Dowiedz się więcej

Korzyści

Dzięki kodom dwuwymiarowym, możliwe jest szybkie i skuteczne przechwytywanie danych na temat produktów oraz udostępnianie informacji o nich. Te technologie wspierają również zrównoważony rozwój poprzez umożliwienie śledzenia materiałów, ich ponowne wykorzystanie, naprawę czy recykling. Ponadto wykorzystanie ich w zakresie zarządzania nieruchomością (facility management), pozwala na planowanie konserwacji, kontrolę kosztów oraz optymalne wykorzystanie zasobów, przyczyniając się do lepszego funkcjonowania i dłuższej żywotności obiektów budowlanych.

Wprowadzenie standardów GS1 oraz kodów dwuwymiarowych przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym w branżę budowlaną, ułatwiając identyfikację, śledzenie i zarządzanie produktami oraz materiałami budowlanymi.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Marzena Gołdyn

Manager ds. Budownictwa

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.