Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Od stycznia 2019 r. Uczestnicy Systemu GS1 nie mogą raz nadanego numeru GTIN (kodu kreskowego np. EAN-13) ponownie wykorzystać do oznaczenia nowego produktu.

Zasada obowiązująca do końca 2018 r. mówiła, że raz użyty numer GTIN (kod kreskowy) można ponownie nadać na nowy produkt po 4 latach (48 miesiącach) od wycofania poprzedniego produktu z rynku. Wyjątkiem były następujące branże:

  • Branża odzieżowa – po 30 miesiącach od ostatniego wprowadzenia produktu z numerem GTIN na rynek można użyć ten sam numer GTIN na nowy produkt
  • Ochrona zdrowia i przemysł techniczny – NIGDY nie można użyć ponownie tego samego numeru GTIN.

Od 2019 r. ta zasada przestała obowiązywać. Producenci i właściciele marek WSZYSTKICH branż nie mogą wykorzystać ponownie raz przypisanego numeru GTIN do oznaczenia nowego produktu.
Nowa regulacja absolutnie nie wpływa na obowiązujące standardy zarządzania numerami GTIN (GTIN allocation rules), a jedynie jest ich uzupełnieniem.

Dlaczego zmiana?

W dzisiejszym cyfrowym świecie wszystkie informacje o produkcie, w tym przypisany numery GTIN (kod kreskowy), pozostają na zawsze i nie istnieją „stare numery GTIN”, które znikają. Unikalna identyfikacja produktu nie tylko w sensie fizycznym, ale również cyfrowym jest niezmiernie ważna i potrzebna w całym procesie wspierania wielokanałowych doświadczeń konsumenckich.

Spójność w świecie fizycznym i cyfrowym jest fundamentem przyszłości handlu. Pozycje handlowe wraz z opisującymi je atrybutami pozostają na ścieżkach cyfrowych znacznie dłużej niż w sklepie fizycznym. Dlatego tak ważne jest zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zasady PONOWNEGO niewykorzystywania GTIN (GTIN NON REUSE)

Podejmij niezbędne kroki, aby zaktualizować swoje systemy przydziału numerów GTIN (kodów kreskowych). Jeśli dziś raz nadanego kodu kreskowego (numer GTIN) nie wykorzystujesz ponownie do oznaczenia nowego produktu, nie rób tego również w przyszłości. Określ swoją dostępną pulę numerów GTIN oraz sprawdź, w jaki sposób przypisujesz numery GTIN swoim produktom. Pozwoli to Tobie zdobyć wiedzę, kiedy musisz wystąpić z wnioskiem o dodatkowe numery GTIN. To jest również bardzo dobra okazja do tego, aby być może zmienić sposób przydzielania numerów GTIN na bardziej efektywny.

Pamiętaj!
Numery GTIN, które zostały wycofane z rynku PRZED 31.12.2018 r., można ponownie przypisać do innego produktu.
Numery GTIN, które są aktywne lub „używane” w dniu 31.12.2018 r. lub później, nie mogą być ponownie przypisane do innego produktu.

Tak, są dwa.
  1. Jeśli numer GTIN został przypisany do produktu, który ostatecznie nie został wyprodukowany, to w okresie 12 miesięcy od usunięcia danego numeru GTIN z katalogów/systemów IT detalistów, można ponownie nadać ten numer na inny produkt.
  2. Jeśli dany produkt został wycofany z rynku, po czym po jakimś czasie ponownie wprowadzony, to można nadać mu ten sam numer GTIN, pod warunkiem, że produkt nie został w znaczący sposób zmodyfikowany.
Tak. Zmiana w standardzie przewiduje dwa wyjątki:

Przykład 1: przypisano GTIN, ale produkt nigdy nie został wyprodukowany – marka obuwia jest oferowana w pięciu stylach na nadchodzący sezon, więc każdy styl ma przypisany numer GTIN. Jeśli tylko trzy z tych stylów zostaną wybrane na rynek, a pozostałe dwa style nigdy nie zostaną wyprodukowane, wówczas numery GTIN dla dwóch nie produkowanych stylów można ponownie wykorzystać po 12 miesiącach.

Przykład 2: produkt zostaje ponownie wprowadzony na rynek po jego wycofaniu – jeśli właściciel marki zaprzestanie produkcji określonego produktu, np. słoika z dżemem truskawkowym, a następnie przywróci ten sam produkt, można użyć pierwotnego numeru GTIN. Właściciel marki nie musi przypisywać nowego numeru GTIN, pod warunkiem, że słoik z dżemem jest tym samym produktem, nie zmienił się.

Każdy numer GTIN przypisany do produktu, który jest w sprzedaży po 31 grudnia 2018 r., nie może być ponownie wykorzystany do nowego/innego produktu.

Jeśli w bazach danych znajdują się numery GTIN przypisane do produktów, które nie są w sprzedaży na dzień 31 grudnia 2018 r., to takie numery GTIN mogą zostać ponownie przypisane do innego produktu. Należy pamiętać jednak, że po ponownym przypisaniu po 31 grudnia 2018 r. numeru GTIN nie można ponownie użyć.

W dniu 31 lipca 2017 r. został opublikowany nowy standard Specyfikacji Ogólnych GS1. Aktualizacja mówi, że od 1 stycznia 2019 r. raz nadany numer GTIN nie może być ponownie wykorzystany do oznaczenia innego/nowego produktu, niezależnie od branży. W sektorze ochrony zdrowia i w przemyśle technicznym już od dawna ponowne użycie numeru GTIN jest zabronione.
Standardy GS1 są dobrowolne. Przez ponad 40 lat firmy przyjęły wspólne, otwarte, globalne standardy nie ze względu na GS1 – robią to dla swoich partnerów handlowych i konsumentów, z którymi codziennie się kontaktują. Dzięki „globalnemu językowi biznesu”, jakim są standardy GS1 wiele procesów można uprościć.

Standardy GS1 są stosowane dobrowolnie przez ponad 2 miliony firm każdego dnia i dlatego ścisłe ich przestrzeganie często ułatwia prowadzenie interesów z wieloma partnerami handlowymi. Wreszcie, firmy decydując się na stosowanie standardów GS1, nie wybierają ich wyłącznie dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich partnerów. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że GS1 oczekuje, iż firmy korzystające z usług GS1 (katalogi, bazy danych itp.) będą zgodne z Systemem GS1.

Nowy standard mówi, że od 1 stycznia 2019 r. raz nadany numer GTIN nie może być ponownie wykorzystany do oznaczenia innego/nowego produktu, niezależnie od branży. W praktyce oznacza to, że wszystkie numery GTIN, które są „nieaktywne” na rynku przed 1 stycznia 2019 r. mogą zostać ponownie użyte po raz ostatni. Gdy numer GTIN został przypisany do produktu 1 stycznia 2019 r. lub później, nigdy nie będzie można go ponownie wykorzystać.

Istnieją dwa wyjątki od tej zmiany reguły – gdy numery GTIN przypisane do produktu mogą zostać ponownie użyte (nawet po 1 stycznia 2019 r.)

Przykład 1: Numer GTIN jest przypisany, ale produkt nigdy nie był wyprodukowany.
26 lutego 2019 r. producent przypisuje pięć różnych numerów GTIN do pięciu różnych stylów obuwia na sezon wiosenny 2020 r.
1 stycznia 2020 r. producent rozpoczyna produkcję 3 z 5 rodzajów butów (pozostałe 2 style nie zostały wybrane).
W dniu 26 lutego 2020 r. numery GTIN przypisane do dwóch nieprodukowanych stylów obuwia mogą zostać ponownie przypisane do innych/nowych produktów.

Przykład 2: Produkt zostaje ponownie wprowadzony na rynek po wcześniejszym zaprzestaniu produkcji.
14 czerwca 2019 r. producent przypisuje numer GTIN kurtce na sezon jesień 2020 r.
1 maja 2020 r. producent rozpoczyna produkcję kurtki.
30 kwietnia 2021 r. producent wycofuje kurtkę ze sprzedaży.
1 czerwca 2029 r. po zauważeniu zwiększonego popytu na kurtkę, właściciel marki decyduje się na ponowne wprowadzenie starego wzoru kurtki na rynek na jesień 2030 r. Właściciel marki może użyć pierwotnego numeru GTIN do ponownego wprowadzenia kurtki pod warunkiem, że specyfikacja kurtki będzie dokładnie taka sama.

  1. Dokonaj przeglądu swojego systemu.
  2. Sprawdź, czy Twój system ma zaszyty mechanizm ponownego nadawania numerów GTIN. Jeśli tak, to należałoby dokonać jego aktualizacji, aby zachować zgodność z nowymi zasadami.
  3. Jeśli natomiast korzystasz w tym zakresie z sług innych firm, upewnij się, czy dostawcy rozwiązań są przygotowani na taką zmianę.
Zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN przyniesie korzyści każdemu uczestnikowi łańcucha dostaw:
  • zmniejszenie ilości pomyłek w systemach informatycznych,
  • zwiększenie przejrzystości dla konsumenta,
  • zwiększona identyfikowalność produktu dzięki unikatowej i niepowtarzalnej jego historii,
  • lepsza widoczność marki w Internecie,
  • ulepszona analiza sprzedaży,
  • szersze wykorzystanie numeru GTIN po sprzedaży np. w procesie gwarancyjnym, konserwacji czy napraw.
Partnerzy handlowi, którzy akceptują ponowne wykorzystanie numeru GTIN (kodu kreskowego), nie stosują się do standardów Systemu GS1.

Z racji faktu, że łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone i globalne, zainteresowane strony coraz częściej wymagają, aby wszyscy uczestnicy przestrzegali globalnego języka biznesu jakim jest GS1.

Nawet jeśli jedna firma, z którą współpracujesz, nie ma nic przeciwko ponownemu wykorzystaniu numerów GTIN, istnieje prawdopodobieństwo, że inni partnerzy nie będą tolerować takich praktyk.
Być może dostrzegają już korzyści płynące z unikalnej identyfikacji produktu i chcą mieć pewność, że numery GTIN pozostają na stałe powiązane z konkretnym produktem.

W dzisiejszym świecie informacje o produktach (w tym numery GTIN) są często udostępniane w Internecie i mogą być widoczne jeszcze długo po ich fizycznym wycofaniu z rynku. I głównie to ta zmiana spowodowała aktualizację standardów zarządzania numerami GTIN.

Przykład

Zapoznaj się z przykładami producenta filiżanek oraz odzieży. Od stycznia 2019 r. znakowanie ich produktów numerami GTIN (kody kreskowe np. EAN-13) uległo zmianie. Zmiana dotyczy WSZYSTKICH branż.

Przykład 1: Filiżanka do kawy
24 marca 2010 r. producent przypisał numer GTIN  filiżance do kawy.
W dniu 16 lipca 2018 r. filiżanka do kawy nie jest już dostępna w sprzedaży, a przypisany jej numer GTIN jest „nieaktywny”. Zgodnie z zasadami GS1, na podstawie których został nadany numer GTIN tj. przed 31 grudnia 2018 r.,  może on być ponownie wykorzystany po 48 miesiącach.
16 lipca 2022 r. producent może przypisać ten sam numer GTIN innemu/nowemu produktowi.
Ponieważ to nowe przypisanie nastąpi już PO 1 stycznia 2019 r. numer GTIN NIGDY nie może być ponownie użyty do oznaczenia innego/nowego produktu.

Przykład 2: Spodnie damskie
12 sierpnia 2017 r. numer GTIN został przypisany do spodni damskich przez właściciela marki.
W dniu 13 maja 2018 r. spodnie nie są już dostępne w sprzedaży, a przypisany im numer GTIN jest „nieaktywny”. Zgodnie z zasadami GS1, na podstawie których został nadany im numer GTIN tj. przed 31 grudnia 2018 r. oraz dotyczącymi branży odzieżowej ten sam numer GTIN można ponownie wykorzystać po 30 miesiącach.
13 listopada 2020 r. właściciel marki może przydzielić ten numer GTIN koszulce.
Ponieważ przypisanie do koszulki następuje po 1 stycznia 2019 r. numer GTIN NIGDY nie może być ponownie użyty do oznaczenia innego/nowego produktu.

Wyjątki:
*Jeśli GTIN został przypisany do produktu, który ostatecznie nie został wyprodukowany, to w okresie 12 miesięcy od usunięcia danego numeru z katalogów/systemów IT detalistów, zaleca się ponownie nadać ten numer na inny produkt.
*Jeśli dany produkt został wycofany z rynku, po czym po jakimś czasie ponownie wprowadzony, to zaleca się nadać mu ten sam numer GTIN, pod warunkiem, że produkt nie został w znaczący sposób zmodyfikowany.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.