Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Elektroniczna Wymiana Danych (GS1 EDI)

Wymiana dokumentów handlowych i finansowych w postaci standardowego komunikatu elektronicznego, bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi partnerów biznesowych.

Co to jest GS1 EDI?

GS1 EDI (ang. Electronic Data Interchange – Elektroniczna Wymiana Danych) jest to wymiana dokumentów handlowych i finansowych (takich jak zamówienia, potwierdzenia zamówień, awiza wysyłki, faktury, faktury korygujące, itp.) w postaci standardowego komunikatu elektronicznego, bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi partnerów biznesowych.

Standard GS1 EDI daje możliwość tworzenia bezpośrednich powiązań między fizycznym przepływem towarów lub usług a informacjami, które dotyczą tych towarów lub usług. Poprzez wykorzystanie identyfikatorów GS1 standardy GS1 EDI umożliwiają bezpośrednią integrację danych gromadzonych np. w trakcie skanowania produktów sprzedawanych w handlu detalicznym, w trakcie przyjęć lub wydań magazynowych itp. Na ich podstawie generowane są elektroniczne dokumenty handlowe.

Obejmuje on ujednolicenie danych podstawowych, zarządzanie zamówieniami i dostawami oraz rozliczeniami finansowymi, a także transport i gospodarkę magazynową. Głównymi partnerami biznesowymi w tym zakresie są detaliści, producenci, dostawcy materiałów i dostawcy usług logistycznych.

W celu ułatwienia tych wdrożeń, zmniejszenia niejednoznaczności w treści komunikatów transakcyjnych oraz w stosowaniu i definiowaniu terminów biznesowych, GS1 opracowało nową metodologię, opartą na podejściu semantycznym, mającą na celu ułatwienie obsługi nowych składni, technologii i wymagań pojawiających się na rynku.

GS1 posiada obecnie cztery zestawy uzupełniających się standardów EDI:

Są one wdrażane równolegle przez różnych użytkowników, choć XML jest lepiej przystosowany do wymiany informacji z wykorzystaniem technologii internetowych.

EDI wykorzystywane w Polsce opiera się na dwóch standardach

GS1 EANCOM

Zobacz GS1 EANCOM

GS1 XML

Zobacz GS1 XML

Odkryj standardy GS1

 

Przejdź do specyfikacji komunikatów EDI klikając tutaj.

 

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

 

Lista kodowa zamieszczona na naszej stronie zawiera informacje na temat nośników i opakowań zwrotnych znajdujących się w obiegu w łańcuchach dostaw.

Informacje o nośnikach i opakowaniach mogą być wykorzystywane w komunikatach EDI w celu dokładnego wskazania typu nośnika lub opakowania zwrotnego.

Dowiedz się więcej o liście kodowej na tej stronie.

 

Wytyczne do wdrożenia w języku angielskim znajdują się na stronie.

Grupa robocza EDI

W Polsce uzgadnianiem i ujednolicaniem postaci komunikatów EDI stosowanych w transakcjach handlowych między dostawcami a sieciami handlowymi zajmuje się Grupa ds. EDI.

Dowiedz się więcej

Nasi eksperci

Paweł Żebrowski

Konsultant ds. grupy roboczej EDI

Dariusz Jadczak

Menedżer ds. retail

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.