Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Do czego służy GS1 EANCOM?

Standard GS1 EANCOM® zawiera kompletny zbiór komunikatów (np. zamówienie, faktura, awizo dostawy, instrukcja transportowa itp.) do stosowania w wielu dziedzinach krajowej i międzynarodowej wymiany handlowej. GS1 EANCOM® wykorzystywany jest w Polsce od kilkunastu lat i stanowi podstawowy sposób wdrażania EDI w przedsiębiorstwach.

Jak działa GS1 EANCOM?

EANCOM ® to standard GS1, który obejmuje zestaw międzynarodowo uzgodnionych reguł, katalogów i wytycznych dotyczących elektronicznego przesyłania danych.

EANCOM® zawiera standardy GS1 do fizycznej identyfikacji jednostek handlowych, jednostek logistycznych i globalnych numerów lokalizacji w wiadomościach elektronicznych, identyfikujących partnerów handlowych. Umożliwia integrację fizycznego przepływu produktów z powiązanymi informacjami przesyłanymi drogą elektroniczną.

Wiadomości EANCOM® są odpowiednikami tradycyjnych papierowych dokumentów biznesowych i można je podzielić na następujące kategorie:

  • Dopasowanie danych podstawowych: komunikaty stosowane między partnerami handlowymi do wymiany danych podstawowych, dotyczących odpowiednich części i produktów. Dane podstawowe są przechowywane w systemach komputerowych w celu możliwości odniesienia się do nich w kolejnych transakcjach lub wymianach.
  • Transakcje: wiadomości używane do zamawiania towarów lub usług, organizowania transportu towarów, realizacji dostaw, fakturowania oraz dokonywania płatności za dostarczone towary lub usługi.
  • Raportowanie i planowanie: wiadomości wykorzystywane do dostarczania partnerowi handlowemu odpowiednich informacji, np. w celu realizacji przyszłych potrzeb. Przewidziane jest również potwierdzenie otrzymania wymiany i napotkanych błędów.
  • Różne: wiadomości używane do różnych celów, które umożliwiają wymianę ogólnych informacji dotyczących obsługi aplikacji, i administrowanie wymianą obiektu zewnętrznego.

Szczegółowy opis standardu GS1 EANCOM® znajduje się na stronie www.gs1.org

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.