Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Notatka prasowa: Handel bez granic: GS1 Polska przebadała niemal 900 sprzedawców internetowych

Pobierz raport

Raport GS1 Polska “Kierunek: cross-border e-commerce” to przewodnik dla małych i średnich sprzedawców internetowych. Powstał po badaniu niemal 900 polskich firm. Ma służyć wskazówkami podmiotom, które stoją w obliczu rosnącej inflacji i szukają możliwości ekspansji na zagraniczne rynki.

Raport „Kierunek: cross-border e-commerce”, wydany przez GS1 Polska, jest źródłem danych i praktycznych porad dla sprzedawców internetowych: działających na marketplace’ach i prowadzących własne sklepy internetowe. Opiera się na wynikach badań przeprowadzonych wśród producentów i właścicieli marek – Uczestnikach Systemu GS1 w Polsce, którzy prowadzą sprzedaż zarówno w kraju, jak i za granicą. E-book został przygotowany we współpracy z ekspertami branżowymi, którzy są autorami opracowań i wskazówek z obszarów prawa i finansów, logistyki, obsługi klienta i marketingu.

Wyniki pokazują, że 39% respondentów handluje na zagranicznych rynkach. Pozostały odsetek stanowią firmy, które zajmują się sprzedażą online tylko w Polsce. Polscy sprzedawcy cross border e-commerce najchętniej wybierają sprzedaż w Europie (głównie Niemcy, Czechy i Francja). Na zagraniczne rynki sprzedają przede wszystkim doświadczeni gracze: ci, których staż w sprzedaży internetowej wynosi 1-5 lat lub więcej.

Widzimy, że wejście na nowe rynki może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli biznes e-commerce to dla firmy nowość.

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Pobierz raport

Nasze badania pokazały, że wielu przedsiębiorców nieobecnych na rynkach zagranicznych, często nie jest w stanie określić, jakie są ich główne bariery.

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Pobierz raport

To sugeruje, że istnieje potrzeba dostarczenia wiedzy i praktycznych wskazówek polskim firmom.

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Pobierz raport

Handel elektroniczny – od dywersyfikacji po nowych klientów

W całej grupie badawczej, większość firm (61,1%) otrzymuje ze sprzedaży cross-border mniej niż 25% przychodów. Jednak rekordziści (10,8% respondentów) zyskują ponad 75%. Przedstawione w raporcie firmy różnią się wielkością, skalą działania i asortymentem, ale łączy je jedno: z powodzeniem zdobywają nowych klientów na zagranicznych rynkach. Jak pokazują wyniki – niemal połowa firm, które działają na rynkach zagranicznych, łączy sprzedaż w sklepie internetowym oraz na marketplace. Tylko 31% korzysta wyłącznie z marketplace’ów.

W GS1 Polska jesteśmy przekonani, że nasz podstawowy standard – numer GTIN (kod EAN) umożliwia firmom rozwój i daje mandat do wychodzenia na zewnętrzne rynki, szczególnie na marketplace’ach. Numer GTIN jest przepustką do największych platform w Europie i na świecie – Amazon, eBay, Kaufland, Cdiscount i inne wymagają stosowania GTIN jako obowiązkowego parametru produktu – dodaje Magdalena Krasoń-Wałęsiak.

Raport “Kierunek: cross-border e-commerce” wydany przez GS1 Polska jest unikalny na rynku ze względu na swoją kompleksowość i wyjątkowo duży zakres badanej próby. Dostarcza też przekrojowych informacji, które są niezbędne dla sprzedawców internetowych planujących ekspansję na rynki zagraniczne. W raporcie znalazły się wskazówki od branżowych ekspertów na temat kluczowych obszarów handlu cross-border przez internet: prawo i finanse, logistyka, obsługa klienta, zwroty i marketing.

Online znaczy z głową i kompleksowo

Raport podkreśla znaczenie skupienia się na podstawowych potrzebach konsumentów, identyfikacji najbardziej wartościowych klientów, poznania swoich produktów premium, zebrania wykwalifikowanego zespołu, postawienia na omnichannel i inwestowania w technologię. Marki i sprzedawcy detaliczni muszą wiedzieć, jak gromadzić, wyodrębniać i analizować dane o konsumentach. Wnioski z tej analizy pozwolą im podejmować lepsze decyzje biznesowe, np. zoptymalizować swój asortyment, czy rozwiązać problem braków magazynowych.

Nasza publikacja jest nie tylko unikalnym źródłem informacji na temat cross border e-commerce, ale także punktem wyjścia dla nowego programu edukacyjnego GS1 Polska. Chcemy wesprzeć polskich sprzedawców e-commerce na rynkach zagranicznych, dzieląc się z nimi dobrymi praktykami uczestników Systemu GS1 Polska – dodaje Magdalena Krasoń – Wałęsiak z GS1 Polska.

Dlatego GS1 Polska uruchamia nową sekcję w ramach Akademii Cyfryzacji GS1 Polska – programu edukacyjnego skierowanego do sprzedawców internetowych. Jego celem jest dostarczenie niezbędnej wiedzy, która pomoże firmom odnieść sukces w e-commerce

Pobierz raport

O GS1

GS1 to niezależna organizacja not-for-profit, zajmująca się opracowywaniem i rozwojem najczęściej wykorzystywanych globalnych standardów zapewniających efektywną komunikację biznesową. Naszym flagowym produktem jest kod kreskowy, nazwany przez BBC „jedną z 50 podwalin światowej gospodarki”. Standardy GS1 podnoszą efektywność, bezpieczeństwo i przejrzystość łańcuchów dostaw fizycznych i cyfrowych w 25 sektorach gospodarki.

Dzięki Organizacjom Członkowskim w 116 krajach, usługom dla 2 miliona przedsiębiorstw i obsłudze 6 miliardów transakcji dziennie możemy tworzyć wspólny język standardów GS1 wspierający systemy i procesy na całym świecie. Więcej na stronie: www.gs1.org.

O raporcie

Dane pochodzą z badania i raportu: „Kierunek: cross-border e-commerce” zrealizowanego przez GS1 Polska. Raport powstał na podstawie analizy „desk research”, przekazów od zagranicznych oddziałów GS1 oraz badania firm. Badanie przeprowadzone zostało na próbie 887 sprzedawców internetowych. Opinie zebrano metodą CAWI i CATI, wykorzystując responsywne ankiety elektroniczne i telefoniczne oraz wywiady pogłębione. Badanie przeprowadzono od sierpnia do grudnia 2023. Publikacja zawiera również business cases marek, które z powodzeniem sprzedają swoje produkty zagranicą.

Data dodania: 7 lutego 2024

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.