Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Elektroniczna Wymiana Danych (GS1 EDI)

Wymiana dokumentów handlowych i finansowych w postaci standardowego komunikatu elektronicznego, bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi partnerów biznesowych.

Co to jest GS1 EDI?

GS1 EDI (ang. Electronic Data Interchange – Elektroniczna Wymiana Danych) jest to wymiana dokumentów handlowych i finansowych (takich jak zamówienia, potwierdzenia zamówień, awiza wysyłki, faktury, faktury korygujące, itp.) w postaci standardowego komunikatu elektronicznego, bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi partnerów biznesowych.

Standard GS1 EDI daje możliwość tworzenia bezpośrednich powiązań między fizycznym przepływem towarów lub usług a informacjami, które dotyczą tych towarów lub usług. Poprzez wykorzystanie identyfikatorów GS1 standardy GS1 EDI umożliwiają bezpośrednią integrację danych gromadzonych np. w trakcie skanowania produktów sprzedawanych w handlu detalicznym, w trakcie przyjęć lub wydań magazynowych itp. Na ich podstawie generowane są elektroniczne dokumenty handlowe.

Obejmuje on ujednolicenie danych podstawowych, zarządzanie zamówieniami i dostawami oraz rozliczeniami finansowymi, a także transport i gospodarkę magazynową. Głównymi partnerami biznesowymi w tym zakresie są detaliści, producenci, dostawcy materiałów i dostawcy usług logistycznych.

W celu ułatwienia tych wdrożeń, zmniejszenia niejednoznaczności w treści komunikatów transakcyjnych oraz w stosowaniu i definiowaniu terminów biznesowych, GS1 opracowało nową metodologię, opartą na podejściu semantycznym, mającą na celu ułatwienie obsługi nowych składni, technologii i wymagań pojawiających się na rynku.

GS1 posiada obecnie cztery zestawy uzupełniających się standardów EDI:

Są one wdrażane równolegle przez różnych użytkowników, choć XML jest lepiej przystosowany do wymiany informacji z wykorzystaniem technologii internetowych.

Model Paperless – praktyczne wykorzystanie komunikatów EDI

Dzięki wdrożeniu Modelu Paperless przedsiębiorstwo może m.in. przyspieszyć i usprawnić procesy biznesowe, zwiększyć dokładność i zredukować ryzyka błędów, łatwiej integrować się z systemami informatycznymi oraz zaoszczędzieć pieniądze.

 

Poznaj Model Paperless

EDI wykorzystywane w Polsce opiera się na dwóch standardach

GS1 EANCOM

Zobacz GS1 EANCOM

GS1 XML

Zobacz GS1 XML

Elektroniczna wymiana dokumentów to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy. Gdy komputery same ze sobą „rozmawiają”, człowiek ma wolne ręce, by zadbać o to, co ważne w biznesie.

Dariusz Jadczak, Menedżer ds. retail w GS1 Polska

 

Przejdź do artykułu

10 kroków do wdrożenia EDI w Twojej firmie

Dokument ten jest przeznaczony dla firm, które zamierzają rozpocząć wdrażanie standardów GS1. W dokumencie prezentujemy Państwu 10 kroków, które pozwolą na pomyślne wdrożenie elektronicznej wymiany danych z EDI z GS1 Polska.

 

Pobierz

Wytyczne wykorzystania KSeF w kontekście stosowania EDI i standardów GS1

Wytyczne zostały opracowane wspólnie z uczestnikami grupy roboczej EDI, skupiającej największych operatorów EDI, sieci handlowe oraz producentów działających w Polsce. Zaangażowaliśmy się w prace na rzecz dopasowania specyfikacji faktury KSeF do potrzeb rynku od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów o nowej ustawie mając na uwadze wykorzystanie Elektronicznej Wymiany Dokumentów (EDI) i możliwości stosowania praktyk biznesowych jakie zachodzą pomiędzy Partnerami korzystającymi z elektronicznej faktury INVOIC czy też pełnego rozwiązania Order to Cash (O2C).

Pobierz

Odkryj standardy GS1

 

Przejdź do specyfikacji komunikatów EDI klikając tutaj.

 

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

 

Lista kodowa zamieszczona na naszej stronie zawiera informacje na temat nośników i opakowań zwrotnych znajdujących się w obiegu w łańcuchach dostaw.

Informacje o nośnikach i opakowaniach mogą być wykorzystywane w komunikatach EDI w celu dokładnego wskazania typu nośnika lub opakowania zwrotnego.

Dowiedz się więcej o liście kodowej na tej stronie.

 

Wytyczne do wdrożenia w języku angielskim znajdują się na stronie.

Grupa robocza EDI

W Polsce uzgadnianiem i ujednolicaniem postaci komunikatów EDI stosowanych w transakcjach handlowych między dostawcami a sieciami handlowymi zajmuje się Grupa ds. EDI.

Dowiedz się więcej

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Dariusz Jadczak

Menedżer ds. retail

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.