Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Budownictwo

 

Obecnie rynek budowlany coraz bardziej wymaga pełnej identyfikowalności produktów w całym łańcuchu dostaw, zarówno pod względem zgodności, jak i zrównoważonego rozwoju. Seryjny numer GTIN i jego integracja z BIM to logiczna i niezbędna część tego rozwoju.

Skontaktuj się z ekspertami

Odblokuj potencjał cyfryzacji i identyfikacji!

Branża budowlana ma wciąż pole do zwiększenia efektywności w zakresie identyfikacji produktów, logistyki i zarządzaniem dokumentacją. Dlatego jednym z głównych elementów strategii GS1 Polska jest pomoc tej branży w przekroczeniu bariery technologicznej i przekazanie wiedzy dotyczącej użycia globalnych standardów w celu usprawnienia procesów cyfrowych.

W tym celu wraz z BuildingSMART International opracowaliśmy Białą Księgę Cyfryzacji w Budownictwie, która zawiera potrzeby rynku, określa potencjał niesiony przez cyfryzację oraz wskazuje kilka obszarów, gdzie identyfikacja danych jest kluczowa.

Znaczenie standardów GS1

Globalne, otwarte standardy GS1 są sprawdzone i stosowane w codziennym użyciu w różnych gałęziach przemysłu na całym świecie. Branża budowlana jest zróżnicowana i obejmuje zarówno dużych, jak i małych, krajowych i międzynarodowych graczy, o różnych potrzebach.

Jako GS1 staramy się wprowadzać rozwiązania, które usprawnią proces inwestycyjny na różnych poziomach realizacji i dla różnych kontrahentów. Jeden standard dla wszystkich interesariuszy pozwoli na uniknięcie błędów powstałych przy przenoszeniu danych, a także pozwoli na uzyskiwanie danych o wyższej jakości. Ponadto globalny aspekt naszej organizacji zapewnia komfort wymiany danych dla firm posiadających międzynarodowe relacje handlowe.

Zielony Ład UE i DPP

W ramach Zielonego Ładu UE, projekt regulacji “Zrównoważony Produkt” wprowadza ideę Cyfrowego Paszportu Produktowego (ang. Digital Product Passport – DPP), zobowiązując podmioty gospodarcze do udostępniania odpowiednio ustrukturyzowanych danych produktowych.

Inicjatywa ta ma na celu zapewnienie trwałej tożsamości produktowej i ułatwienie dostępu do ważnych informacji w całym cyklu życia produktu. Obejmuje on dane o wyrobach gotowych, komponentach i półproduktach, umożliwiając identyfikację ich składu oraz pochodzenia, a także dane o sposobach utylizacji i śladzie węglowym. GS1 współpracuje z europejskimi instytucjami w celu opracowania zharmonizowanych standardów dla DPP, które są niezbędne do jego wdrożenia.

Zobacz standardy GS1 w akcji

Jak przekuć wdrożenie standardów identyfikacyjnych na realne korzyści? Jakie konkretne zastosowanie mają nasze identyfikatory? Poniżej kilka przykładów ilustrujących potencjał kryjący się w ustandaryzowanej identyfikacji.

To tylko kropla w morzu możliwości potencjalnych zastosowań!

Podziel się z nami swoimi pomysłami na wykorzystanie naszych identyfikatorów lub zrealizowanymi zastosowaniami, które wspólnie możemy promować – napisz do nas:

Zbigniew Rusinek

Menedżer ds. wdrożeń branżowych

Marzena Gołdyn

Menedżer ds. Budownictwa

Identyfikatory GS1 wykorzystywane w budownictwie

Aby poznać nasze identyfikatory zapraszamy na zapoznanie się z materiałami dostępnymi w innej części naszej strony. Poniżej przedstawiamy kilka konceptów zarysowując potencjalne wykorzystanie ich w branży budowlanej oraz animację, która pokazuje ich wykorzystanie w

GTIN (ang. Global Trade Identification Number) – identyfikuje konkretny produkt o zdefiniowanych cechach charakterystycznych. Dzięki standardowej strukturze pozwala na szeregowanie produktów zgodnie z kodem dostawcy. Może być użyty do składania zamówień, tworzenia zestawień ilościowych konkretnych artykułów, a także w rozwinięciu SGTIN do identyfikacji poszczególnych wystąpień. W połączeniu z bazą danych pozwala na szybkie wyszukiwanie dokumentacji dotyczących produktu tj. instrukcje obsługi, gwarancje.

Dowiedz się więcej na stronie>>

SGTIN (ang. Serialized Global Trade Identification Number) – numer który w swojej strukturze oprócz GTIN zawiera numer seryjny konkretnego artykułu. Funkcjonalność ta jest kluczowa zwłaszcza przy połączeniu fizycznego obiektu z modelem cyfrowego bliźniaka, a po zakończeniu budowy przy zarządzaniu obiektem (Facility Management).

Dowiedz się więcej z dokumentu>>

SSCC – Seryjny Numer Jednostki Logistycznej – dowiedz się więcej na stronie

GINC – Globalny Identyfikator Przesyłek – dowiedz się więcej na stronie

GSIN – Globalny Numer Identyfikacyjny Wysyłki – dowiedz się więcej na stronie

RFID (ang. Radio Frequency Identification) – Identyfikacja Radiowa, czyli technologia odczytu danych z fal radiowych używających znaczników o zasięgu do 100m (zasięg zależny od czytnika), usprawniający lokalizację produktu na placu budowy i w gotowym obiekcie. Może mieć zakodowane w sobie różnorakie informacje np. GTIN, data produkcji.

Dowiedz się więcej na stronie>>

GLN (ang. Global Location Number) – identyfikuje fizyczną lokalizację lub podmiot prawny. W przeciwieństwie do tradycyjnych danych adresowych, pozwala na określenie z dużą precyzją lokalizacji tj. punktów przyjęć towaru czy głównego wejście do obiektu. W kontekście podmiotów prawnych, identyfikuje wszystkie punkty w łańcuchu dostaw i ułatwia wymianę danych w systemie EDI. Ponadto możliwe jest zastosowanie komponentu rozszerzonego, który może identyfikować poszczególne regały na magazynie czy obszary składowania na placu budowy.

SGLN (ang. Serialized Global Location Number) w ramach jednej lokalizacji pozwala na wydzielenie dodatkowych punktów np. wejście główne, wejście do działu BOK.

Dowiedz się więcej na stronie>>

IZ to dodatkowe oznaczenie przy numerze identyfikacyjnym pozwalające określić czemu został przyporządkowany i w jakim celu.

Dowiedz się więcej z dokumentu>>

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.