Więcej informacji o standardach GS1 znajduje się na stronie GS1 Global
Głównym zastosowaniem Systemu GS1 jest identyfikacja jednostek przeznaczonych do skanowania w punkcie sprzedaży detalicznej, nazywanych również jednostkami konsumenckimi. Do ich identyfikacji służy numer GTIN-13, a jeśli są bardzo małe, numerem GTIN-8 (lub GTIN-12 ze skróconymi zerami), przedstawiane odpowiednio w postaci kodu kreskowego EAN-13 lub EAN-8. Jednostki nie przeznaczone do sprzedaży detalicznej są identyfikowane numerem GTIN-14.
Od 2019 r. zmieniły się zasady ponownego nadawania numeru GTIN
Od stycznia 2019 r. Uczestnicy Systemu GS1 nie mogą raz nadanego numeru GTIN (kodu kreskowego np. EAN-13) ponownie wykorzystać do oznaczenia nowego produktu.
Zasada obowiązująca do końca 2018 r. mówi, że raz użyty numer GTIN (kod kreskowy) można ponownie nadać na nowy produkt po 4 latach (48 miesiącach) od wycofania poprzedniego produktu z rynku. Wyjątkiem są następujące branże:
- Branża odzieżowa – po 30 miesiącach od ostatniego wprowadzenia produktu z numerem GTIN na rynek można użyć ten sam numer GTIN na nowy produkt
- Ochrona zdrowia i przemysł techniczny – NIGDY nie można użyć ponownie tego samego numeru GTIN.
Od 2019 r. ta zasada przestała obowiązywać. Producenci i właściciele marek WSZYSTKICH branż nie mogą wykorzystać ponownie raz przypisanego numeru GTIN do oznaczenia nowego produktu.
Nowa regulacja absolutnie nie wpływa na obowiązujące standardy zarządzania numerami GTIN (GTIN allocation rules), a jedynie jest ich uzupełnieniem.
Dlaczego zmiana?
W dzisiejszym cyfrowym świecie wszystkie informacje o produkcie, w tym przypisany numery GTIN (kod kreskowy), pozostają na zawsze i nie istnieją „stare numery GTIN”, które znikają. Unikalna identyfikacja produktu nie tylko w sensie fizycznym, ale również cyfrowym jest niezmiernie ważna i potrzebna w całym procesie wspierania wielokanałowych doświadczeń konsumenckich.
Spójność w świecie fizycznym i cyfrowym jest fundamentem przyszłości handlu. Pozycje handlowe wraz z opisującymi je atrybutami pozostają na ścieżkach cyfrowych znacznie dłużej niż w sklepie fizycznym. Dlatego tak ważne jest zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN.