Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN)

Do unikalnej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie służy: Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN).

Zastosowanie GTIN

Jednostka handlowa jest to dowolna jednostka (produkt lub usługa), która może być wyceniana, zamawiana lub fakturowana w celach handlowych pomiędzy uczestnikami w dowolnym punkcie łańcucha dostaw.

Jednostki handlowe oznaczane są numerem GTIN, z wykorzystaniem jego wszystkich czterech struktur:

  • GTIN-8
  • GTIN-12
  • GTIN-13
  • GTIN-14

możliwych do przedstawienia w postaci odpowiednich kodów kreskowych. Wybór struktury numeru oraz rodzaju kodu kreskowego zależy od rodzaju towaru, funkcji jaką pełni (np. jednostka handlowa detaliczna lub niedetaliczna) oraz rynku docelowego.

GTIN-13

Jednostki handlowe o stałej ilości są najczęściej identyfikowane za pomocą numeru GTIN-13. Dzięki numerowi GTIN jednostkę handlową można wyszukać w bazie danych, np. w celu ustalenia ceny, ewidencji sprzedaży, potwierdzenia dostawy lub zidentyfikowania zamówienia w całym łańcuchu dostaw.

Przykład: 5901234560009

Struktura numeru GTIN-13

Prefiks GS1 firmy Oznaczenie jednostki (towaru) Cyfra kontrolna
590 N1 N2 N3 N4 T1 T2 T3 T4 T5 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 T1 T2 T3 T4 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 T1 T2 T3 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 T1 T2 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 N8 T1 K

GTIN-14

Numer GTIN-14 jest numerem identyfikacyjnym, używanym do identyfikacji jednorodnych jednostek handlowych, które nie przechodzą przez punkty sprzedaży detalicznej np. opakowanie zbiorcze z 12 dżemami o tym samym smaku i tej samej gramaturze. Numer GTIN-14 najczęściej jest przedstawiany w symbolice kodu kreskowego ITF-14 – więcej o ITF-14 na stronie. Numer GTIN-14 tworzy się na bazie numeru GTIN-13 produktów znajdujących się w opakowaniu zbiorczym.

Przykład: numer GTIN-13 słoika dżemu to 5901234560009. W tym przypadku numer GTIN-14 dla opakowania zbiorczego zawierającego 12 słoików to 15901234560006.

GTIN-8

GTIN-8 to specyficzny rodzaj identyfikacji dla małych przedmiotów, które ze względu na swoje wymiary nie mieszczą kodu kreskowego EAN-13.

Numer GTIN-8 można uzyskać, gdy produkt ma:

  • opakowanie o łącznej powierzchni mniejszej niż 80 cm²;
  • powierzchnię etykiety mniejszą niż 40 cm²;
  • cylindryczny kształt i średnicę mniejszą niż 30 mm.

Przykład: 59072560

Struktura numeru GTIN-8

Prefiks GS1 firmy Cyfra kontrolna
590 N1 N2 N3 N4 K

GTIN-12

Numer GTIN-12 jest stosowany głownie w USA i Kanadzie. Numer ten wymagany był do czasu globalnej akceptacji numerów GTIN-13 w Ameryce Północnej, którą wyznaczono na styczeń 2005. r. GTIN-12 przedstawiany jest najczęściej w kodzie UPC-A, a jego wersja – na małe produkty – w kodzie UPC-E.

 

Drukowanie kodów kreskowych

Na podstawie numeru jednostki handlowej (GTIN) należy wygenerować jego obraz, czyli kod kreskowy.

  1. Jeśli masz oprogramowanie i sprzęt do drukowania etykiet lub opakowań, możesz wydrukować kod we własnym zakresie.
  2. Jeśli współpracujesz z grafikiem, prześlij mu listę wraz z numeracją pozycji (GTIN): na tej podstawie wygeneruje dla Ciebie kod kreskowy w programie graficznym.
  3. Jeśli wybierzesz zwykłą drukarkę do generowania numerów i drukowania etykiet, skorzystaj z MojeGS1.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, GS1 Polska oferuje narzędzie, dzięki któremu można znaleźć listę firm świadczących usługi drukowania kodów kreskowych. Przejdź do katalogu dostawców rozwiązań

Dowiedz się więcej o identyfikatorach GS1

Przejdź do przewodnika.

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Vademecum użytkownika kodów kreskowych oraz Specyfikacjach Ogólnych GS1

Od stycznia 2019 r. Uczestnicy Systemu GS1 nie mogą raz nadanego numeru GTIN (kodu kreskowego np. EAN-13) ponownie wykorzystać do oznaczenia nowego produktu.

Zasada obowiązująca do końca 2018 r. mówiła, że raz użyty numer GTIN (kod kreskowy) można ponownie nadać na nowy produkt po 4 latach (48 miesiącach) od wycofania poprzedniego produktu z rynku. Wyjątkiem były następujące branże:

  • Branża odzieżowa – po 30 miesiącach od ostatniego wprowadzenia produktu z numerem GTIN na rynek można użyć ten sam numer GTIN na nowy produkt
  • Ochrona zdrowia i przemysł techniczny – NIGDY nie można użyć ponownie tego samego numeru GTIN.

Od 2019 r. ta zasada przestała obowiązywać. Producenci i właściciele marek WSZYSTKICH branż nie mogą wykorzystać ponownie raz przypisanego numeru GTIN do oznaczenia nowego produktu.

Nowa regulacja absolutnie nie wpływa na obowiązujące standardy zarządzania numerami GTIN (GTIN allocation rules), a jedynie jest ich uzupełnieniem.

Dlaczego zmiana?

W dzisiejszym cyfrowym świecie wszystkie informacje o produkcie, w tym przypisany numery GTIN (kod kreskowy), pozostają na zawsze i nie istnieją „stare numery GTIN”, które znikają. Unikalna identyfikacja produktu nie tylko w sensie fizycznym, ale również cyfrowym jest niezmiernie ważna i potrzebna w całym procesie wspierania wielokanałowych doświadczeń konsumenckich.

Spójność w świecie fizycznym i cyfrowym jest fundamentem przyszłości handlu. Pozycje handlowe wraz z opisującymi je atrybutami pozostają na ścieżkach cyfrowych znacznie dłużej niż w sklepie fizycznym. Dlatego tak ważne jest zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN.

Jak GTIN może pomóc firmie w e-commerce?

Jeśli jesteś producentem lub pośrednikiem, sprzedajesz produkty online i nie masz numeru GTIN, tracisz doskonałą okazję do rozszerzenia działalności. Większość marek już używa numeru GTIN do identyfikowania swoich produktów w internecie i rozumie korzyści płynące ze stosowania unikalnego numeru GTIN:

  • dostęp do nowych platform sprzedażowych
  • zwiększona widoczność w wyszukiwarkach i porównywarkach cen
  • skuteczniejszy marketing
  • dokładność informacji;
  • jednostkowa identyfikacja każdego produktu.

Dowiedz się więcej o standardach w sprzedaży e-commerce

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Skontaktuj się z nami:

biuro@gs1pl.org
tel. 61 62 81 590
fax: 61 62 81 591

od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00

Napisz do nas

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.