Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Globalny Numer Lokalizacyjny (GLN)

Do identyfikacji lokalizacji fizycznej lub organizacji jako podmiotu gospodarczego służy Globalny Numer Lokalizacyjny (GLN).

Numery GLN są również stosowane do identyfikacji pełnionych funkcji w ramach danej organizacji lub lokalizacji cyfrowych. Do tego celu wykorzystuje się standardowy 13-cyfrowy numer, który sam w sobie nie przenosi żadnej informacji. Globalny Numer Lokalizacyjny służy jako klucz dostępu do danych o partnerze handlowym lub lokalizacji takich jak: adres fizyczny, rodzaj miejsca lokalizacji, dane teleadresowe, numery REGON, NIP itp. Stosowanie globalnych numerów lokalizacyjnych jest warunkiem efektywnego EDI.

GLN umożliwia unikalną i jednoznaczną identyfikację podmiotów prawnych, pełnionych  funkcji a także lokalizacji fizycznych i cyfrowych.

Identyfikacja typów lokalizacji:

  • podmiot gospodarczy – obejmuje przedsiębiorstwa, a także instytucje rządowe, charytatywne lub inne jednostki organizacyjne mające prawo do zawierania umów i porozumień.
  • pełniona funkcja – dotyczy podziału organizacji w oparciu o specyficzne zadania, jakie są wykonywane w ramach danego podmiotu gospodarczego, np. dział księgowości, dział logistyki itp..
  • fizyczna lokalizacja – to miejsca, obiekty, a także grupy obiektów lub obszar w miejscu, gdzie coś było, jest lub będzie zlokalizowane. W ramach danej lokalizacji fizycznej możemy wyodrębnić tzw. fizyczne sub-lokalizacje, np. piętra, pomieszczenia, półki, czy obszary wokół budynku.
  • cyfrowa lokalizacja – to adres elektroniczny (niefizyczny), który jest używany do komunikacji między systemami komputerowymi.

GLN Struktura

Prefiks GS1/Firma Numer referencyjny lokalizacji Cyfra weryfikująca
590 N1 N2 N3 N4 L1 L2 L3 L4 L5 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 L1 L2 L3 L4 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 L1 L2 L3 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 L1 L2 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 N8 L1 K
590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 N8 N9 K

Dlaczego GLN musi być unikalny?

Każda organizacja może mieć własny system kodowania i strukturę, by identyfikować wszystkie lokalizacje potrzebne do jej działalności. Jednak w takim przypadku, podczas wymiany danych z partnerami handlowymi może pojawić się kilka problemów:

  • duplikacja: co w przypadku, gdy dwóch lub więcej partnerów użyje tego samego kodu?
  • złożoność: żeby systemy IT odczytywały różne struktury i formaty, trzeba wprowadzać złożone i kosztowne zmiany

Numer GLN zapewnia firmie ustandaryzowaną metodę identyfikacji lokalizacji:

  • prosta struktura, ułatwiająca przetwarzanie danych
  • dowolneść lokalizacji, niezależnie od typu działalności firmy
  • unikatowość i globalna rozpoznawalność

Praktyczne zastosowanie GLN

GLN jest jednym z głównych kluczy w Elektronicznej Wymianie Danych (EDI). Pozwala na jednoznaczną i skuteczną identyfikację odpowiednich lokalizacji w transakcji biznesowej z wykorzystaniem EDI.

Dowiedz się więcej o identyfikatorach GS1

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

Więcej informacji o standardach GS1 znajduje się na stronie www.gs1.org

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Skontaktuj się z nami:

biuro@gs1pl.org
tel. 61 62 81 590
fax: 61 62 81 591

od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00

Napisz do nas

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.