Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Standaryzacja przepływu informacji w branży TSL

Wykorzystując standardy komunikacyjne GS1, przedsiębiorstwa z branży TSL mogą ustandaryzować informacje i zautomatyzować ich odbiór. Uzyskują w ten sposób więcej czasu na wykorzystywanie informacji niż na jej otrzymywanie.

Standardy komunikacyjne GS1 eCom wykorzystują identyfikatory GS1 (GTIN, GLN, SSCC, GSIN, GINC) do jednoznacznej identyfikacji produktów, jednostek logistycznych, wysyłek, przesyłek, a także partnerów handlowych. Zapewniają one bezproblemową wymianę informacji między przedsiębiorstwami, niezależnie od branży i sektora oraz miejsca na świecie. GS1 eCom obejmuje dwa uzupełniające się standardy: GS1 EANCOM oraz GS1 XML. Umożliwiają one uzyskanie bezpośredniego powiązania fizycznego przepływu towarów lub usług z dotyczącymi tego przepływu informacjami.

Poznaj uzgodnione komunikaty EDI w Polsce na stronie.

Projekt Paperless

W ramach projektu Paperless (więcej o projekcie na stronie) GS1 Polska wraz z Partnerami opracowała docelowy model TO BE, który zakłada pełną i kompleksową digitalizację obiegu dokumentów w oparciu o:

  • komunikaty handlowe EDI (zamówienie – ORDERS,
  • potwierdzenie zamówienia – ORDRSP,
  • awizo dostawy – DESADV,
  • potwierdzenie przyjęcia dostawy – RECADV, faktura – INVOICE)

oraz komunikaty Transportowe EDI:

  • zamówienie usługi transportowej – IFTMIN,
  • zbiorcza specyfikacja usług transportowych – IFCSUM,
  • komunikat o statusie transportu – IFTSTA,
  • elektroniczny międzynarodowy list przewozowy – E-CMR – UN/CEFACT.

 

Dowiedz się więcej o eCMR

Grupa robocza ds. EDI

W Polsce uzgadnianiem i ujednolicaniem postaci komunikatów EDI stosowanych między dostawcami a odbiorcami zajmuje się grupa robocza ds. EDI, która powstała z inicjatywy członków ECR Polska (Efficient Consumer Response). Zapraszamy do zapoznania się z wypracowanymi przez grupę roboczą specyfikacjami EDI.

Dowiedz się więcej o Grupie

Nasza ekspertka

Agata Horzela

Menedżer ds. standardów GS1 w TSL

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.