Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Klucze do cyfrowego świata

Identyfikatory GS1 umożliwiają rozróżnienie towarów, lokalizacji i wszelkich innych obiektów występujących w łańcuchu dostaw na całym świecie. Pełnią podstawową funkcję w Systemie GS1, stanowiąc klucze do baz danych stanowią swoisty alfabet Systemu GS1.

Rozszerzeniem Identyfikatorów GS1 są tzw. IZ-ty czyli identyfikatory zastosowań.

Identyfikatory Zastosowań IZ (ang. Application Identifiers) służą do zakodowania wszystkich globalnych identyfikatorów GS1 oraz dodatkowych informacji o towarze lub innych obiektach w kodzie kreskowym. Identyfikatory Zastosowań GS1 to ustandaryzowane oznaczenia pól zawierających zakodowane dane biznesowe, które umożliwiają właściwą interpretację zawartych danych.

Przykładowo wykorzystując Identyfikatory Zastosowań w jednym kodzie kreskowym, można zakodować numer SSCC, który identyfikuje jednostkę logistyczną oraz dane uzupełniające dotyczące tej jednostki. Są to np. informacje o jej zawartości, miarach logistycznych itp. IZ GS1 umożliwiają kodowanie wielu danych na jednym nośniku danych GS1, co wpływa na poprawę wskaźników odczytu i ogranicza koszty druku i produkcji tych oznaczeń.

Identyfikatory Zastosowań IZ (ang. Application Identifiers) to 2, 3 lub 4 cyfry, które identyfikują znaczenie zakodowanych po nich danych.

  • Służą do zakodowania dodatkowych informacji min. o produktach.
  • Są stosowane globalnie i tak samo interpretowane.
  • Umożliwiają kodowanie różnych danych w tym samym symbolu kodu kreskowego.
  • Mogą być przedstawiane w kodach kreskowych GS1 np.: GS1-128, GS1 DataBar, GS1 DataMatrix, GS1QR lub w znacznikach RFID.
  • Najczęściej stosuje się je na etykietach logistycznych GS1, czy kodach GS1 umieszczanych na opakowaniach zbiorczych.

 

Więcej informacji o standardach GS1 znajduje się na stronie www.gs1.org

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.