Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Notatka prasowa: Pewne dostawy dzięki wdrożeniu GLN w FM Polska

Pobierz business case

Wprowadzenie Globalnych Numerów Lokalizacyjnych w firmie logistycznej FM Logistic było częścią procesu ujednolicenia danych. Standaryzacja adresów dostaw i usunięcie duplikatów sprawiło, że z bazy zniknęło aż 80% zbędnych rekordów, a firma odniosła wiele korzyści.

 

Globalny Numer Lokalizacyjny (GLN) jest jednym z głównych standardów identyfikacyjnych w ramach systemu GS1. GLN to 13-cyfrowy numer, który jednoznacznie określa lokalizację prawną, fizyczną lub funkcjonalną w łańcuchu dostaw, np. magazyn, sklep, biuro lub punkt odbioru towaru. Firma FM Polska wykorzystała numery GLN do usprawnienia swojego systemu zarządzania transportem (TMS – Transport Management System). Dzięki temu zyskała pewność, że towar trafi do właściwego odbiorcy, w odpowiednim miejscu i czasie.

Korzystanie z otwartych i znanych wszystkim standardów GS1 wydawało się nam optymalną opcją. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wdrożenie GLN, który w jednoznaczny sposób pozwolił na identyfikację naszych klientów oraz ich lokalizacji – mówi Radosław Urbański, Project Manager CE FM Polska.

80% mniej zbędnych danych dzięki GlobLOC

Aby wprowadzić GLN w swoim systemie TMS, FM Polska skorzystała z rozwiązania od GS1 Polska – platformy GlobLOC. Jest to otwarta baza danych o lokalizacjach, które są oznaczone numerami GLN. Każda lokalizacja w tej platformie posiada podstawowe dane, takie jak adres i współrzędne geograficzne. Zawiera też parametry logistyczne, np. warunki awizacji i wymagania w zakresie rozładunku/załadunku.

Dzięki GlobLOC, FM Polska mogła zweryfikować i uaktualnić dane o swoich kontrahentach, a także usunąć duplikaty i błędy z bazy danych. W efekcie, z bazy zniknęło aż 80% zbędnych rekordów.

Korzyści z wprowadzenia GLN w FM Polska

Wdrożenie GLN przez FM Polska przyniosło wiele korzyści dla firmy i jej partnerów biznesowych. Pracownicy mogą teraz precyzyjnie zidentyfikować kontrahentów oraz fizyczne lokalizacje miejsc przeznaczenia towaru, unikając problemów z dostawami. Firma FM Polska wykorzystała również GLN w komunikacji elektronicznej, np. w komunikacie awiza dostawy (DESADV). GLN pomaga także tworzyć statystyki, raporty i automatyczne taryfy oparte na znaczniku odbiorcy sieciowego.

Nie spodziewaliśmy się, że wdrożenie globalnego identyfikatora GLN przyniesie tak wiele namacalnych korzyści. Ustandaryzowanie opisu i danych podstawowych klientów w naszym systemie TMS to dopiero początek. Dzięki GLN możemy precyzyjnie dostosować plany dostaw do konkretnych wymagań i preferencji różnych odbiorców. To bardzo usprawniło naszą codzienną pracę – komentuje Radosław Urbański, Project Manager CE w FM Polska.

 

Pobierz business case

Informacje o autorach raportu

O FM Polska

FM Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy FM Logistic, która zatrudnia 27 500 osób w 14 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Firma realizuje dostawy dla klientów z branży dóbr konsumenckich, przemysłu i opieki zdrowotnej. FM Polska Sp. z o.o. opracowuje zrównoważone sposoby dystrybucji omnichannel, by do 2030 roku stać się liderem w tej dziedzinie.

O GS1

GS1 to niezależna organizacja non-profit, zajmująca się opracowywaniem i rozwojem najczęściej wykorzystywanych globalnych standardów zapewniających efektywną komunikację biznesową. Naszym flagowym produktem jest kod kreskowy, nazwany przez BBC „jedną z 50 podwalin światowej gospodarki”. Standardy GS1 podnoszą efektywność, bezpieczeństwo i przejrzystość łańcuchów dostaw fizycznych i cyfrowych w 25 sektorach gospodarki.

Dzięki Organizacjom Członkowskim w 115 krajach, usługom dla 1,5 miliona przedsiębiorstw i obsłudze 6 miliardów transakcji dziennie możemy tworzyć wspólny język standardów GS1 wspierający systemy i procesy na całym świecie. Więcej na stronie: www.gs1.org.

Data dodania: 6 lutego 2024

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.