Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

GlobLOC

GlobLOC to stabilna, otwarta i skalowalna baza danych. Gromadzi i udostępnia w różnej formie szeroką pulę danych i informacji o lokalizacjach fizycznych.

Przejdź do GlobLOC

Co to jest GlobLOC?

Stworzona przez organizację GS1 baza lokalizacji GlobLOC stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku związane z posiadaniem rzetelnej informacji o warunkach funkcjonowania lokalizacji (punktów dostaw). Sercem systemu jest stabilna, otwarta i skalowalna baza danych, która gromadzi i udostępnia w różnej formie szeroką i zestandaryzowaną pulę informacji o lokalizacjach. Jako podstawowy identyfikator lokalizacji zastosowany został numer GLN. Lokalizacje oznaczone numerem GLN na platformie to magazyny, centra dystrybucyjne, sklepy… jednym słowem fizyczne miejsca, z i do których realizowane są dostawy. Każde z nich w systemie GlobLoc zostało opisane szeregiem danych podstawowych (adres i współrzędne geograficzne) oraz parametrów logistycznych (m.in. warunki awizacji i wymagania w zakresie realizacji rozładunku/załadunku).

Baza jest zsynchronizowana z bazą danych MojeGS1, dostępną dla wszystkich Uczestników Systemu GS1.

GLN – Globalny Numer Lokalizacyjny

GLN to jeden z podstawowych identyfikatorów Systemu GS1. Numer GLN służy do identyfikacji fizycznych lokalizacji i podmiotów gospodarczych, a także pełnionych funkcji oraz identyfikacji cyfrowych lokalizacji. W zależności od różnych zastosowań numery GLN są wykorzystywane do określania KTO i GDZIE:

KTO: to podmiot gospodarczy
GDZIE: to fizyczna lokalizacja – miejsca, obszary, obiekty lub grupy obiektów lub obszar w miejscu, gdzie coś było, jest lub będzie zlokalizowane.

Dowiedz się więcej o zasadach przydzielania numerów GLN na stronie.

Nowe zasady od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje zasada niewykorzystywania ponownie Globalnego Numeru Lokalizacyjnego (GLN). Zasada ta zapewnia globalnie unikalną identyfikację stron i lokalizacji.

PO TEJ DACIE numer GLN przypisany do danego podmiotu gospodarczego lub lokalizacji nie może być ponownie przypisany do innej firmy lub lokalizacji w żadnej branży.

GLN jest kluczem identyfikacyjnym GS1, który jest używany do odpowiedzi na pytanie kto i gdzie znajduje się w łańcuchu dostaw. Wszystkie rodzaje lokalizacji, w tym strony łańcucha dostaw, podmioty prawne, lokalizacje funkcjonalne, lokalizacje fizyczne i lokalizacje cyfrowe, mogą być identyfikowane za pomocą numerów GLN.

Dowiedz się więcej

Schemat funkcjonalny GlobLOC

Korzyści z korzystania z GlobLOC

Łatwy dostęp do aktualnych i pełnych informacji o lokalizacji może przynieść:

  • Skrócenie procesu planowania dostaw;
  • Efektywniejsze planowanie czasu pracy i jazdy kierowców;
  • Zwiększenie terminowości dostaw m.in. poprzez wyeliminowanie sytuacji związanych z nieprawidłowymi informacjami o adresie dostawy czy oknach czasowych;
  • Redukcję dodatkowych kosztów, np. związanych z ponowną wysyłką oraz z dostawą w niewłaściwym czasie (np. późno, zbyt wcześnie) – ograniczenie „zbędnych przebiegów”;
  • usprawnienie pracy kierowców, w tym również wyeliminowanie zbędnych kontaktów pomiędzy kierowcą a odbiorcą towaru.

Skąd pochodzą dane?

W GlobLOC udostępniamy dane Uczestników Systemu GS1 dotyczące lokalizacji fizycznych firmy zamieszczonych na platformie MojeGS1. Platforma udostępnia te dane od 23 marca 2021 roku, zgodnie z Ogólnymi Warunkami Uczestnictwa w Systemie GS1, par. 6 OWU.

Udział w GlobLOC nie jest wymagany dla Uczestników Systemu GS1. Firmy, które nie chcą korzystać z tej funkcjonalności są proszone o kontakt.

Administratorem danych osobowych Uczestników Systemu GS1 jest Fundacja GS1 Polska. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują̨ się w „Polityce prywatności” dostępnej na stronie https://globloc.pl/.

 

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.