Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Projekty wdrożeniowe w środowisku portowym

GS1 w ostatnich latach aktywnie włączyło się we współpracę z ważnymi w środowisku portowym stowarzyszeniami oraz współrealizuje szereg projektów wdrożeniowych takich jak eFright w Europie czy APMEN w Azji. GS1 uczestniczyło także w pracach International Taskforce Port Call Optimization (ITPCO), w wyniku których powstał dokument „Port Information Manual”, rekomendujący wykorzystanie standardów GS1 do digitalizacji komunikacji między partnerami w środowisku portowym.

W 2021 r GS1 Polska opublikowała raport przygotowany specjalnie na potrzeby środowiska portowego, w którym znajdują się zarówno wyniki prac koncepcyjnych, jak i wdrożeń pilotażowych, które są odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi staje środowisko portowe.

Platforma GLDP (Global Location Data Platform)

GS1 w ramach współpracy z Portem w Rotterdamie oraz ITPCO – International Task Force Port Call Optimization stworzyło neutralną i globalną platformę GLDP (Global Location Data Platform), która gromadzi, przechowuje i udostępnia ustandaryzowaną pulę podstawowych danych o lokalizacjach istotnych z punktu widzenia środowiska portowego. Wszystkie lokalizacje na Platformie mają być zidentyfikowane Globalnymi Numerami Lokalizacyjnymi – GLN. Platforma daje możliwość identyfikacji wszystkich typów lokalizacji i ich hierarchii w środowisku portowym z uwzględnieniem danych: administracyjnych, operacyjnych, czy innych istotnych danych w ramach infrastruktury portowej. Użytkownikami Platformy mają być wszystkie firmy zaangażowane w procesy logistyczne zachodzące w środowisku portowym.

Platforma ma zapewnić:

  • Ustandaryzowany sposób komunikacji
  • Wyeliminowanie lokalnych rozwiązań wykorzystujących dane o lokalizacjach
  • Dostęp do każdej lokalizacji w ramach infrastruktury portowej
  • Przejrzystość w całym łańcuchu, dzięki dodatkowemu wykorzystaniu narzędzia EPCIS

 

Nasza ekspertka

Agata Horzela

Menedżer ds. standardów GS1 w TSL

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.