Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Kody kreskowe EAN/UPC

Kody kreskowe EAN/UPC są najbardziej popularnymi nośnikami danych GS1, stosowanymi od początku funkcjonowania Systemu GS1. Generowanie kodów kreskowych EAN/UPC odbywa się z myślą o jednostkach handlowych, które będą skanowane głównie w punktach sprzedaży detalicznej.

Co to jest kod kreskowy?

Istnieje wiele różnych rodzajów kodów kreskowych. Wszystkie składają się z wzorów optycznych i szyfrują dane, dzięki czemu mogą być odczytywane automatycznie lub maszynowo, np. przez skaner.

Słowo kod kreskowy jest często utożsamiane z kodem kreskowym EAN, znanym z opakowań produktów. Jak sugeruje nazwa kodu kreskowego EAN, zakodowany jest w nim Globalny Numer Jednostki Handlowej, wówczas znany jako EAN, dziś jako GTIN. W ten sposób produkt można szybko i łatwo zeskanować przy kasie w supermarkecie.

Do grupy EAN/UPC zaliczają się następujące rodzaje kodów kreskowych GS1

EAN/UPC

EAN-13, kod kreskowy najczęściej wykorzystywany spośród wszystkich kodów. Występuje na produktach o zadeklarowanej masie, wadze czy pojemności. Powstaje na podstawie numeru GTIN-13.

EAN-8

EAN-8, przeznaczony do produktów o niewielkich rozmiarach, na których nie mieści się kod EAN-13. Powstaje na podstawie numeru GTIN-8.

UPC-A

UPC-A, amerykański odpowiednik kodu EAN-13, stosowany najczęściej na rynkach amerykańskich. Powstaje na podstawie numeru GTIN-12.

UPC-E

UPC-E, amerykański odpowiednik kodu EAN-8, stosowany najczęściej na rynkach amerykańskich. Powstaje na podstawie numeru GTIN-8.

Każdy z wymienionych typów kodów kreskowych jest generowany na podstawie numeru GTIN, który umożliwia jednoznaczną identyfikację produktu.

Odkryj standardy GS1

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

Więcej informacji o standardach GS1 znajduje się na stronie www.gs1.org

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Zamów kod kreskowy

Zamów kod

Skontaktuj się z nami:

biuro@gs1pl.org
tel. 61 62 81 590

od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00

Napisz do nas

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.