Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Globalny Identyfikator Zasobów Indywidualnych (GIAI)

Do identyfikacji zasobów indywidualnych stosowany jest Globalny Identyfikator Zasobów Indywidualnych (GIAI).

Zastosowanie GIAI

GIAI (Global Individual Asset Identifier) – Globalny Identyfikator Zasobów Indywidualnych, służy do znakowania indywidualnych zasobów, które są traktowane jako konkretne jednostki fizyczne o określonej charakterystyce (np. środki trwałe o dowolnej wartości, które wymagają jednoznacznej identyfikacji, takie jak: komputery, biurka, maszyny, pojazdy lub ich części składowe).

Korzyści ze stosowania GIAI

Posiadanie unikatowego identyfikatora przez każde z takich zasobów zapewnia przedsiębiorstwu możliwość ich identyfikacji, śledzenia i zarządzania w ciągu całego cyklu życia. GIAI stanowi szybki sposób na odnalezienie zasobów w bazie danych w celu zewidencjonowania ich wykorzystania, lokalizacji lub stanu (np. w przypadku inwentaryzacji zasobu). Służy także do aktualizacji rejestru utrzymania zasobów lub zarejestrowania nowej wersji oprogramowania lub przypisania użytkownika lub lokalizacji do danego zasobu.

Więcej informacji o GIAI znajduje się na stronie https://www.gs1.org/giai

GIAI Struktura

IZ Prefiks GS1 firmy Indywidualne oznaczenie zasobu
8004 590 N1 N2 N3 N4 an1..an23
8004 590 N1 N2 N3 N4 N5 an1..an22
8004 590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 an1..an21
8004 590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 an1..an20
8004 590 N1 N2 N3 N4 N5 N6 N7 N8 an1..an19

GIAI w przemyśle technicznym

Indywidualne zasoby, traktowane są jako konkretne jednostki fizyczne o określonej charakterystyce np. środki trwałe, które wymagają jednoznacznej identyfikacji, takie jak: liczniki, rozdzielnie i wszelkie urządzenia a nawet dla zasobów objętych inwentaryzacją takich jak komputery, biurka, maszyny, pojazdy lub ich części składowe. Identyfikator GIAI można przedstawić w kodzie GS1-128, np. na etykiecie o zwiększonej odporności na zniszczenie, można wytrawić w metalu w kodzie GS1 DataMatrix lub zakodować w tagu radiowym RFID.

Dowiedz się więcej o wykorzystaniu standardów w przemyśle technicznym na stronie.

Odkryj standardy GS1

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

Rozszerzeniem Identyfikatorów GS1 są tzw. IZ-ty czyli identyfikatory zastosowań.

Identyfikatory Zastosowań IZ (ang. Application Identifiers) służą do zakodowania wszystkich globalnych identyfikatorów GS1 oraz dodatkowych informacji o towarze lub innych obiektach w kodzie kreskowym. Identyfikatory Zastosowań GS1 to ustandaryzowane oznaczenia pól zawierających zakodowane dane biznesowe, które umożliwiają właściwą interpretację zawartych danych.

Przykładowo wykorzystując Identyfikatory Zastosowań w jednym kodzie kreskowym, można zakodować numer SSCC, który identyfikuje jednostkę logistyczną oraz dane uzupełniające dotyczące tej jednostki. Są to np. informacje o jej zawartości, miarach logistycznych itp. IZ GS1 umożliwiają kodowanie wielu danych na jednym nośniku danych GS1, co wpływa na poprawę wskaźników odczytu i ogranicza koszty druku i produkcji tych oznaczeń.

Lista Identyfikatorów Zastosowania GS1

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Skontaktuj się z nami:

biuro@gs1pl.org
tel. 61 62 81 590
fax: 61 62 81 591

od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00

Napisz do nas

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.