Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Podpisaliśmy list intencyjny w sprawie wdrożenia kodów 2D z siecią Jeronimo Martins Polska S.A.

W roku 2023 obchodziliśmy ważną rocznicę – 50 lat od momentu wprowadzenia jednolitego identyfikatora – kodu kreskowego. To innowacyjne rozwiązanie sprzed lat przyspieszyło transakcje w sklepach, stając się pionierskim krokiem w tworzeniu globalnego języka biznesu do identyfikacji i komunikacji w łańcuchach dostaw. Czas na nowe.


Rada Międzynarodowej Organizacji GS1
oraz Forum Dóbr Konsumenckich (CGF – Consumer Goods Forum) podjęły wspólną decyzję, aby sprostać nowym wyzwaniom rynku i oczekiwaniom konsumentów. Postanowiły przejść z tradycyjnych, jednowymiarowych kodów kreskowych na bardziej zaawansowane kody 2D na opakowaniach do końca 2027 roku.

Kody dwuwymiarowe – 2D (GS1 Data Matrix lub GS1 QR) pozwalają na przechowywanie znacznie większej ilości informacji w jednym symbolu. Otwierają one także nowe możliwości w obszarze wspierania różnych procesów w łańcuchu dostaw, zapewniając klientom zupełnie nowe doświadczenia. Dla producentów i detalistów stanowią one szansę na optymalizację kluczowych procesów biznesowych.

Sieć handlowa Jeronimo Martins Polska S.A. zadeklarowała swoje poparcie dla decyzji podjętych przez GS1 i Consumer Goods Forum. Zobowiązała się także do podejmowania działań mających na celu przygotowanie polskiego rynku do obsługi kodów 2D we wszystkich punktach sprzedaży objętych przez sygnatariuszy listu, zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi GS1.

W ramach tych działań, Fundacja GS1 Polska zobowiązała się udzielić sieci handlowej wsparcia, w tym możliwość uczestnictwa w projektach pilotażowych. Ich celem jest ułatwienie procesu przejścia na kody 2D, a przedstawiciele sieci handlowej zadeklarowali gotowość do współpracy w tym obszarze.

Strony listu podkreślają również znaczenie aktywnej współpracy z producentami i dostawcami w procesie wdrażania kodów 2D. Deklarują swoją otwartość na taką współpracę.

Przeczytaj list intencyjny

Data dodania: 7 marca 2024

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.