UDI składa się z dwóch części: UDI-DI i UDI-PI. UDI-DI jest identyfikatorem wyrobu medycznego (GTIN w nomenklaturze standardów GS1), a UDI-PI jest identyfikatorem produkcji. Producent wyrobu medycznego decyduje, które PI są częścią danego UDI na podstawie procesu kontroli produkcji i ewentualnych wymagań regulacyjnych UDI, które wcześniej powinny być sprawdzone.
Często numer partii, numer seryjny, numer identyfikacyjny oprogramowania lub data ważności są częścią UDI-PI. Jeżeli na etykiecie znajduje się również data produkcji, nie musi ona być zawarta w UDI-PI. Jeżeli na etykiecie znajduje się tylko data produkcji, powinna być ona zapisana jako UDI-PI.
UDI-PI nie jest obowiązkowym elementem kodu UDI, w przypadku niektórych przepisów, dla wyrobów medycznych I klasy ryzyka sprzedawanych wyłącznie w handlu detalicznym.
Producent ustala jakie dane użyć PI, co z kolei ma przełożenie na wykorzystanie odpowiednich Identyfikatorów Zastosowania IZ. Na przykład IZ (10) dla partii, IZ (11) dla daty produkcji, IZ (17) dla daty ważności, IZ (21) dla numeru seryjnego.
Pełna lista Identyfikatorów Zastosowania znajduje się w rozdziale 3.2 Specyfikacji Ogólnych GS1.