Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Kod kreskowy GS1-128

Kod kreskowy GS1-128 to nośnik danych najczęściej stosowany, kiedy w kodzie kreskowym należy przedstawić więcej informacji biznesowych.

Kod kreskowy GS1-128 może zawierać wszystkie identyfikatory GS1, a także dodatkowe informacje, takie jak numery seryjne, daty ważności, czy numery partii produkcyjnych. Kodu GS1-128 nie wykorzystuje się do identyfikacji towarów przechodzących przez punkt sprzedaży detalicznej (POS). Najczęściej wykorzystywany jest w sektorze transportu i logistyki.

Kod kreskowy GS1-128 nabrał w ostatnich latach ogromnego znaczenia ze względu na rosnące wymagania dotyczące identyfikowalności produktu. Etykieta logistyczna z kodem kreskowym GS1-128 na jednostce logistycznej jest podstawą każdego systemu śledzenia opartego na światowych standardach.

GS1-128 jest elastycznie konfigurowalny, dzięki czemu można go w pełni dostosować do szerokiej gamy potrzeb i przypadków użycia. Da się go odczytać za pomocą różnych dostępnych na rynku skanerów laserowych.

GS1-128 zapewnia identyfikowalność produktu i widoczność w całym łańcuchu dostaw.

Przykładowe informacje biznesowe, które można przedstawić w kodzie GS1-128:

  • oznaczenie partii produkcyjnej,
  • data produkcji,
  • masa towaru,
  • data ważności,
  • różne wymiary,
  • numer seryjny itp.

Kod kreskowy GS1-128 stosuje się najczęściej na etykiecie logistycznej GS1 do kodowania jednostek logistycznych, np. towaru na palecie, lub znakowania zasobów zwrotnych czy indywidualnych lokalizacji fizycznych. Każda informacja biznesowa poprzedzona jest tzw. Identyfikatorem Zastosowania (w skrócie IZ) przedstawionym w kodzie kreskowym w nawiasach.

Co to są IZ-ty?

Rozszerzeniem Identyfikatorów GS1 są tzw. IZ-ty, czyli identyfikatory zastosowań.

Identyfikatory Zastosowań IZ (ang. Application Identifiers) służą do zakodowania wszystkich globalnych identyfikatorów GS1 oraz dodatkowych informacji o towarze lub innych obiektach w kodzie kreskowym. Identyfikatory Zastosowań GS1 to ustandaryzowane oznaczenia pól zawierających zakodowane dane biznesowe, które umożliwiają właściwą interpretację danych.

Pobierz listę IZ-tów

Odkryj standardy GS1

Szczegółowy opis standardów GS1 znajdziesz w Specyfikacjach Ogólnych GS1

Dowiedz się więcej o standardach GS1:

Więcej informacji o standardach GS1 znajduje się na stronie www.gs1.org

Zamów kod kreskowy

Zamów kod

Pomagamy we wdrożeniu standardów w firmie:

Skontaktuj się z nami:

biuro@gs1pl.org
tel. 61 62 81 590

od poniedziałku do piątku
od 8:00 do 16:00

Napisz do nas

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.