Świeża żywność i standardy GS1
Procesy składania zamówień i realizacja dostaw, elastyczność i identyfikowalność to wymagania stawiane przez rynek owoców i warzyw, które od kilku lat stale rosną. Unikalna identyfikacja produktów, możliwa dzięki standardom GS1, pozwala małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom zaspokoić te wymagania.
Kategoria świeżej żywności wymaga efektywnego zarządzania procesami w całym łańcuchu dostaw. Optymalne zamówienia i terminowa realizacja dostaw, sprawne zarządzanie terminami ważności oraz poprawna i jednoznaczna identyfikowalność produktów to wymagania stawiane zarówno producentom jak i sieciom handlowym, które od kilku lat stale rosną. Unikalna identyfikacja produktów, możliwa dzięki standardom GS1, pozwala małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom zaspokoić te wymagania.
Świeża żywność to zarówno towary o zmiennej jak i stałej masie (ilości) z kategorii mięso, wędliny, podroby, sery, ryby, warzywa i owoce oraz niektóre wyroby garmażeryjne, a także ciasta. W oznaczeniu tych towarów, obok identyfikacji wyrobu, musi być podana rzeczywista ilość (w sztukach lub innej jednostce miary) albo masa tego towaru w danym opakowaniu, względnie jego cena. Standardy GS1 mogą być pomocne w znakowaniu świeżej żywności dzięki kodom 2D: GS1 DataMatrix bądź GS1 QR, w których zapiszemy szereg informacji o produkcie takich jak: masa netto, cena za kg, data ważności.