Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Świeża  żywność i standardy GS1

Procesy składania zamówień i realizacja dostaw, elastyczność i identyfikowalność to wymagania stawiane przez rynek owoców i warzyw, które od kilku lat stale rosną. Unikalna identyfikacja produktów, możliwa dzięki standardom GS1, pozwala małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom zaspokoić te wymagania.

Kategoria świeżej żywności wymaga efektywnego zarządzania procesami w całym łańcuchu dostaw. Optymalne zamówienia i terminowa realizacja dostaw, sprawne zarządzanie terminami ważności oraz poprawna i jednoznaczna identyfikowalność produktów to wymagania stawiane zarówno producentom jak i sieciom handlowym, które od kilku lat stale rosną. Unikalna identyfikacja produktów, możliwa dzięki standardom GS1, pozwala małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom zaspokoić te wymagania.

Świeża żywność to zarówno towary o zmiennej jak i stałej masie (ilości) z kategorii mięso, wędliny, podroby, sery, ryby, warzywa i owoce oraz niektóre wyroby garmażeryjne, a także ciasta. W oznaczeniu tych towarów, obok identyfikacji wyrobu, musi być podana rzeczywista ilość (w sztukach lub innej jednostce miary) albo masa tego towaru w danym opakowaniu, względnie jego cena. Standardy GS1 mogą być pomocne w znakowaniu świeżej żywności dzięki kodom 2D: GS1 DataMatrix bądź GS1 QR, w których zapiszemy szereg informacji o produkcie takich jak: masa netto, cena za kg, data ważności.

Dowiedz się więcej

Kod 2D GS1 przyszłością oznakowania produktów świeżych

Żabka Polska wraz ze słowackim producentem pieczywa Pierre Baguette wprowadziła innowacyjne kody dwuwymiarowe GS1 DataMatrix. Dzięki temu zniknęły problemy z czytelnością kodów na nieregularnych i miękkich opakowaniach. Sieć planuje dalszą popularyzację kodów 2D w swoim asortymencie. 

Pobierz business case

Krajowy system znakowania produktów o zmiennej masie/ilości

GS1 Polska po 31.12.2024 roku nie będzie rozwijała Krajowego katalogu towarów o zmiennej ilości (Katalogu ZI). Od 1 stycznia 2025 roku Katalog ZI będzie nadal udostępniany na platformie MojeGS1, bez możliwości zgłaszania nowych produktów na dotychczasowych zasadach.

Numery istniejące w katalogu mogą być nadal wykorzystywane zgodnie z bieżącymi potrzebami. W opinii GS1 Polska idea Katalogu ZI w obecnej formie nie stanowi odpowiedzi na światowe trendy w obszarze znakowania produktów o zmiennej ilości/masie. Jednoznaczną identyfikację w skali globalnej zapewniają numery GTIN (Globalne Numery Jednostki Handlowej), a kody 2D pozwalają na zapisanie dodatkowych danych, w tym zmiennej wagi lub ilości.

Dowiedz się więcej

Nasi eksperci

Dariusz Jadczak

Menedżer ds. retail

Hanna Walczak

Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.