Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Co to jest EUDR?

Rozporządzenie w sprawie produktów niepowodujących wylesiania, znane jako European Deforestation Regulation (EUDR)  (UE) 2023/1115  ma na celu przeciwdziałanie globalnemu wylesianiu i degradacji lasów poprzez zobowiązanie podmiotów gospodarczych (producentów, detalistów, handlowców)  do prowadzenia dokładnych i transparentnych działań, zbierania i analizowania danych dotyczących pochodzenia surowców, raportowania do organów unijnych oraz monitorowania i aktualizowania swoich procedur w celu zapewnienia zgodności z regulacjami. Rozporządzenie początkowo miało mieć zastosowanie od 30 grudnia 2024 roku, jednak Komisja Europejska opublikowała komunikat, że wejdzie ono w życie 30 grudnia 2025 r.

Rozporządzenie ustanawia wymogi dla różnych towarów i produktów sprzedawanych na rynku Unii Europejskiej lub z niego eksportowanych. Towary objęte rozporządzeniem to: bydło, kakao, kawa, palma olejowa, guma, soja i drewno. Obejmuje ono również niektóre pochodne tych towarów, takie jak czekolada, skóra, olej palmowy i papier. Pełny wykaz odpowiednich produktów, w tym ich ekstraktów oznaczonych symbolem „ex”, wraz z odpowiednimi kodami systemu celnego HS (Harmonised System – HS) można znaleźć w załączniku I do rozporządzenia EUDR.

Zgodnie z rozporządzeniem, każdy produkt wytworzony w ramach łańcucha wartości objętego wymogami EUDR musi posiadać własną deklarację należytej staranności wraz z towarzyszącym numerem referencyjnym i numerem weryfikacyjnym. Produktami stworzonymi w ramach łańcucha dostaw mogą być:

  • surowce
  • zgrupowane produkty i/lub jednostki logistyczne w etapie upstream łańcucha dostaw
  • produkty pośrednie, które są wykorzystywane jako składniki produktów finalnych
  • produkty konsumenckie skierowane do konsumentów
  • połączone produkty skierowane do konsumentów (na przykład pakiety upominkowe).

W czym wspierają standardy GS1?

Standardy GS1 mogą pomóc w spełnieniu obowiązków EUDR w następujących kwestiach:

  • Identyfikacja rolników i działek rolnych
  • Identyfikacja towarów i produktów
  • Gromadzenie danych i śledzenie przesyłek
  • Udostępnianie wymaganych danych między podmiotami w łańcuchu dostaw
  • Weryfikacja danych i zapewnienie zgodności z wymaganiami EUDR.

Biała księga GS1 EUDR

Biała księga GS1 konsoliduje wszystkie potrzebne informacje na temat EUDR i tego, w jaki sposób standardy GS1 mogą wspierać Twoje wysiłki na rzecz zapewnienia zgodności z przepisami. Niniejszy dokument będzie podlegał aktualizacji.

Pobierz białą księgę

Zobacz webinar o deforestacji

Dowiedz się, jak bez wysiłku poruszać się w złożonym środowisku europejskiego rozporządzenia w sprawie deforestacji (EUDR), korzystając ze sprawdzonych standardów GS1. Odkryj praktyczne strategie zapewniające zgodność i usprawniające operacje na stronie.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

dr Grzegorz Sokołowski

Manager ds. Wdrażania Standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.