Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Google wymaga numerów GTIN

Jeśli planujesz ekspansję swojego e-sklepu do Google Shopping, weź pod uwagę istotne wymagania, które Google nakłada na swoich klientów. Od dnia 14 lutego 2017 r. polskich sprzedawców online obowiązują nowe regulacje – produkty sprzedawane przez Google Shopping muszą być oznakowane numerem GTIN (kodem EAN). Niezastosowanie się do tych zaleceń skutkuje automatycznym odrzuceniem oferty z listingu.

Czym jest Google Shopping?

Zakupy Google (Google Shopping) to katalog produktów pochodzących z różnych sklepów internetowych. Jest to płatna usługa Google, za pomocą której sklepy internetowe promują swoje konkretne produkty. Stanowi ona reklamę, bezpośrednią ofertę produktu oraz pozycję w porównywarce Google. Produkty z tą usługą wyświetlają się w formie kafelków w wynikach wyszukiwania powyżej standardowych pozycji tekstowych. Prezentują one zdjęcie produktu, nazwę, cenę, domenę sklepu i posiadają link do oferty.

Przewodnik „Google wymaga numeru GTIN”

Dowiedz się jak wykorzystać numer GTIN w sprzedaży online z naszego przewodnika dla sprzedawców online.

Pobierz przewodnik

Co nowego w Google?

Jak wyjaśnia firma Google na swoim blogu – unikalne i dokładne informacje produktowe pomagają zarówno właścicielom marek, producentom, jak i sprzedawcom. Randy Rockinson, Menedżer Produktu ds. danych produktowych w Zakupach Google, we wpisie opublikowanym w lutym 2021 tłumaczy, jak istotną częścią misji firmy Google jest zarządzanie danymi produktowymi w odniesieniu do kupujących i sprzedających. Stwierdza też, iż w celu ułatwienia użytkownikom znalezienia treści oraz produktów w wyszukiwarce Google strony internetowe muszą posługiwać się możliwie jak najbardziej dokładnymi danymi produktowymi. Unikalność, weryfikowalność oraz globalny zasięg pomagają producentom, sprzedawcom oraz wydawcom dotrzeć do większej liczby klientów.

Dokładne i rzetelne dane produktowe są niezbędne do identyfikacji zarówno w handlu stacjonarnym, jak również internetowym. Randy Rockinson wskazuje na trzy czynniki, które muszą ze sobą współistnieć, aby proces identyfikacji przebiegał efektywnie:

zastosowanie unikalnych identyfikatorów dla każdego produktu,
możliwość weryfikacji tożsamości produktu i innych dodatkowych informacji o produkcie w celu zapewnienia dokładności danych,
oraz wykorzystanie systemu identyfikacji produktów o zasięgu globalnym.
W dalszej części swojego wpisu, Randy Rockinson wskazuje na Globalny Numer Jednostki Handlowej GTIN jako ten, „który zapewnia standardowe identyfikatory produktów uznawane na całym świecie zarówno w handlu stacjonarnym, jak również na internetowych platformach sprzedażowych”. Dodaje również, że w roku 2015 firma Google wprowadziła stosowanie numeru GTIN do swoich standardów.

Jak wspomina Randy Rockinson, właściciele marek oraz producenci po zarejestrowaniu swoich numerów GTIN w bazie GS1 „mogą bezpłatnie wprowadzić swoje produkty do bazy firmy Google za pośrednictwem Centrum Producenta (Google Manufacturer Center), a w ramach tego procesu, mogą też udostępnić firmie Google informacje produktowe w celu identyfikacji ich produktów”.

Firma Google zaleca również, aby właściciele marek oraz producenci nie wykorzystywali powtórnie tych samych numerów GTIN i jednocześnie udziela szeregu profesjonalnych wskazówek na temat wykorzystania danych produktowych niezależnym detalistom, sprzedawcom platform ecommerce (typu „3rd party sellers”) i wydawcom internetowym.

Zachęcamy do przeczytania całego wpisu na stronie https://developers.google.com/search/blog/2021/02/product-information?hl=pl

Nasze ekspertki

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Menedżer ds. e-commerce

Katarzyna Nowacka

Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.