Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Sprawdź, jak rozwiązać typowe problemy z kodami kreskowymi oraz identyfikatorami GTIN na platformie Amazon.

Działania organizacji GS1 są ukierunkowane na potrzeby naszych Uczestników, dlatego chcemy wspomóc Was w procesie sprzedaży na platformie Amazon, aby przebiegał on sprawnie.

Istnieje kilka przyczyn, dla których kody kreskowe GS1 nie są akceptowane przez Amazon. Jednym z możliwych powodów jest opóźnienie w czasie – platforma Amazon potrzebuje chwili czasu, aby pozyskać informację, zweryfikować i prawidłowo rozpoznać, czy numer GTIN (kod EAN) jest zarejestrowany w GS1 i jaka firma ma prawo się nim posługiwać. Najczęściej dotyczy to nowych Uczestników GS1, który dołączyli do Systemu GS1 i praktycznie natychmiast zaczynają listować swoje produkty w Amazon.

Prześledź poniższy tekst, sprawdź które typy błędów dotyczą Twoich ofert i zastosuj proponowane działania naprawcze, aby dodać swój produkt do katalogu Amazon.

Jaki błąd widzisz?

 

Wprowadzona wartość jest mniejsza niż minimalna przewidziana wartość dla tego pola.

Jednym z najczęściej występujących błędów przy uzupełnianiu identyfikatora produktu na Amazon jest błąd dotyczący nieprawidłowo wybranego ID produktu oraz długości numeru. Przedstawiamy trzy proste kroki, które pozwolą rozwiązać ten problem:

KROK 1

Podczas wystawiania produktu w Panelu Sprzedawcy Amazon pierwszym atrybutem, o jaki zostaniesz poproszony, będzie identyfikator produktu – unikalny numer GTIN od GS1. Z rozwijanej listy wielu ID produktu możesz wybrać jedną z dwóch opcji: „EAN” lub „GTIN”.

KROK 2

Chcąc wprowadzić numer GTIN, który otrzymasz od GS1, możesz wybrać jeden z dwóch wariantów identyfikatora produktu: 

 • EAN: wariant ten jest przewidziany dla produktów jednostkowych/konsumenckich. Wskazując tę opcję, należy wpisać numer GTIN w takiej formie, w jakiej występuje oryginalnie: 8 lub 13 cyfr (GTIN-8, GTIN-13) 
 • GTIN: wariant ten jest przeznaczony dla opakowań zbiorczych. Pole to przechowuje dane w strukturze 14 znaków, dlatego należy wpisać pełny numer GTIN-14. 

KROK 3

Uzupełnij dane dla pozostałych atrybutów produktu. Upewnij się, że podałeś możliwie jak najwięcej istotnych informacji o produkcie, aby pomóc kupującym w podjęciu decyzji o zakupie.

Inne rodzaje ID produktu w Amazon:

GTIN wybierasz w przypadku, gdy sprzedajesz multipak / opakowanie zbiorcze. Wówczas będziesz musiał wprowadzić identyfikator GTIN-14, który przypisałeś takim produktom.  

GCIDto numer, który Amazon nadaje Twojemu produktowi w przypadku, gdy dokonałeś rejestracji marki oraz uzyskałeś zgodę na zwolnienie ze stosowania identyfikatora GTIN w Amazon. 

UPC stosujesz w przypadku, gdy przydzielony został Tobie przez GS1 USA identyfikator GTIN-12. Wówczas należy wybrać z rozwijanego menu identyfikatorów produktowych UPC, a nie GTIN.  

ASIN jeśli już posiadasz numer przydzielony przez Amazon, możesz wybrać tę opcję. Możesz go znaleźć, sprawdzając na stronie internetowej oferty danego produktu w Amazon (szczegóły oferty) lub korzystając z dostępnych narzędzi wyszukiwania ASIN. 

ISBN jest identyfikatorem dla książek. Numer ISBN odnajdziesz na tylnej okładce książki. Jeśli jesteś autorem/wydawcą i potrzebujesz nadać numer ISBN, zwróć się do Biblioteki Narodowej.  

Dodatkowe informacje na temat prawidłowego wyboru identyfikatora produktowego dostępne są w filmie wideo. UWAGA – istnieje możliwość włączenia napisów w języku polskim – bezpośrednio w ustawieniach filmu.

Nie pasuje

Błąd '5665′ wyświetla się w przypadku, gdy platforma Amazon nie zatwierdziła konta do sprzedaży produktów danej marki. Zazwyczaj problem ten wynika z faktu, że nazwa marki różni się od nazwy firmy – sprzedawcy., Wówczas należy przedstawić dokument potwierdzający własność marki lub list autoryzacyjny, poświadczający posiadane prawo do sprzedaży produktów danej marki.

Amazon może poprosić Cię o dostarczenie:

 • Nazwy Twojej marki,
 • Zdjęcie przedstawiające markę/logo na rzeczywistym produkcie,
 • Certyfikat GS1 (możesz go pobrać z MojeGS1 w zakładce Współpraca > Umowy i certyfikaty),
 • Inne certyfikaty znaku towarowego,
 • Jeżeli nie jesteś właścicielem marki, będziesz potrzebował uzyskać pozwolenie na sprzedaż danego produktu.

Szczegółowe informacje i wskazówki, jak rozwiązać problem z występującym błędem 5665 znajdziesz w filmie wideo. UWAGA – istnieje możliwość włączenia napisów w języku polskim – bezpośrednio w ustawieniach filmu.

Potencjalna zgodność

 

Taki komunikat oznacza, że produkt, który próbujesz wystawić, jest już w katalogu Amazona. Jeżeli informacje na karcie produktowej są zgodne się z Twoim towarem, kliknij „Mam taki produkt do sprzedania”, a następnie dodaj swoją ofertę, wprowadzając dane:

 • cena
 • opcje dostawy
 • ilość dostępnych towarów
 • inne dane, które uznamy za przydatne.

Jeśli dane na karcie produktowej są nieprawidłowe, należy zgłosić ten fakt, korzystając z formularza w Panelu Sprzedawcy. Podaj poprawne dane, które należy wprowadzić do karty produktu. Dodatkowo prześlij certyfikat od GS1 jako potwierdzenie, że numery GTIN (kody EAN), którymi się posługujesz, są prawidłowe i przysługują Twojej firmie.

 

Ile czasu Amazon potrzebuje na rozpoznanie kodów kreskowych?

Informacje o Uczestnikach są udostępniane przez GS1 na bieżąco. Amazon potrzebuje czasu, aby przetworzyć te informacje. Od momentu uzyskania członkostwa w GS1 proces weryfikacji naszych identyfikatorów może zająć do 72 godzin. Pamiętaj, że numery GTIN (kody EAN) muszą zostać aktywowane na platformie MojeGS1.

Nasze ekspertki

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Menedżer ds. e-commerce

Katarzyna Nowacka

Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.