Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Sprzedaż na Allegro

Numer GTIN (kod EAN) to unikalny i rozpoznawalny na całym świecie numer identyfikacyjny produktu. Znajduje on coraz szersze zastosowanie w internecie – pomaga usprawniać zarządzanie informacją produktową, m.in. katalogowanie produktów. Platforma Allegro ustanowiła numer GTIN obowiązkowym parametrem dla wybranych kategorii, natomiast dla pozostałych rekomenduje jego uzupełnienie.

Jak uzyskać numery GTIN dla produktów sprzedawanych na Allegro? Zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią.

Zarejestruj się w GS1 Polska

Jak się zarejestrować?

  1. Wejdź na stronę, wypełnij wniosek, wybierz powód przystąpienia „Prowadzę sprzedaż online na Allegro”.
  2. Aktywuj numery GTIN (EAN), wprowadzając atrybuty produktów w MojeGS1. Jak to zrobić, dowiesz się na tej stronie.
  3. Uzupełnij numery GTIN (EAN) w swoich ofertach na Allegro.

Dowiedz się więcej, klikając w pytania poniżej

Kieruj się zasadą: każdy rodzaj produktu i każdy jego wariant musi być oznaczony odrębnym numerem GTIN. Każda cecha odróżniająca jeden produkt od drugiego powinna skutkować nadaniem osobnego, unikalnego numeru GTIN. Daje to możliwość prawidłowego rozróżnienia produktów w ofercie. Przy numerowaniu produktów należy uwzględnić: kolor, kształt, smak, zapach, rozmiar, fason, gramaturę, ilość, sposób pakowania itp.

Numer GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej) to unikalny i rozpoznawalny na całym świecie numer identyfikacyjny jednostki handlowej (produktu lub usługi), wobec której zachodzi potrzeba wyceniana, zamawiania lub fakturowania w dowolnym punkcie łańcucha dostaw. W Europie najczęściej stosuje się 13-cyfrowy numer GTIN, kojarzony często z nazwą EAN.

Graficzną reprezentacją numeru GTIN jest kod kreskowy EAN, dzięki któremu produkt jest automatycznie rozpoznawany po zeskanowaniu czytnikiem kodów.

GTIN pozwala wyszukiwać i porównywać produkty w sklepach internetowych. Zastosowanie numeru GTIN – jako identyfikatora produktu w sklepie internetowym – sprzyja lepszemu pozycjonowaniu strony. Współczynnik konwersji może wzrosnąć nawet o 20%, a współczynnik klikalności nawet o 40%. Oznacza to, że więcej osób odwiedza witrynę, więc szanse na zakup rosną.

Numer GTIN jest obowiązkowym atrybutem produktowym na wielu platformach sprzedażowych na świecie: Amazon, eBay, Alibaba. Niekwestionowany dominant na polskim rynku e-commerce – Allegro – rekomenduje opisanie oferty produktowej numerem GTIN (EAN), który pozwala wyświetlać produkt wyżej na liście wyszukiwania.

Uporządkowane i wiarygodne dane produktowe pełnią kluczową rolę w kontekście komunikacji omnichannel. Gromadzenie danych produktowych, opatrzonych unikalnym numerem GTIN, umożliwi stworzenie jednego źródła, z którego dane będą udostępniane różnym odbiorcom: klientom, sprzedawcom, dystrybutorom, hurtowniom itd. W skrócie – numer GTIN pozwoli zbudować dobrej jakości bazę produktową i zoptymalizować zarządzanie produktami.

Za korzystanie z numerów GTIN obowiązują dwie opłaty:

  • opłata rejestracyjna (jednorazowa),
  • opłata roczna (uiszczana każdego roku i uzależniona od przychodów firmy składającej wniosek).

Pełny cennik jest dostępny po kliknięciu tutaj.

Za przydzielenie numeru GTIN dla produktu odpowiedzialna jest firma, która jest właścicielem nazwy handlowej produktu (marki), niezależnie gdzie i przez kogo został on wyprodukowany. Są to m.in.:

  • Producent lub Dostawca: firma produkuje lub zleca produkcję innej firmie, sprzedaje towar pod swoją nazwą handlową (marką).
  • Importer lub Hurtownik: firma zleca produkcję innej firmie; sprzedaje towar pod swoją nazwą handlową (marką) lub firma, która zmienia produkt (np. poprzez zmianę opakowania produktu).
  • Detalista: firma zleca produkcję i sprzedaje towar pod swoją nazwą handlową (marką).

Jeżeli właściciel marki danej jednostki handlowej nie przyzna jej numeru GTIN i nie ma możliwości dotarcia do niego, wówczas importer lub detalista, sprzedający na marketplace’ach, może nadać jej numer GTIN (kod EAN) z własnej puli.

Numery GTIN (kody EAN) możesz pozyskać bezpośrednio na polskiej stronie organizacji GS1. Kliknij i przejdź do rejestracji.

Zwróć się do właściciela marki, aby nadał kody dla tych produktów. Jeżeli nie ma możliwości dotarcia do niego, wówczas importer lub detalista, sprzedający na marketplace’ach, może nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli.

Zwróć się do producenta, aby nadał kody dla tych produktów. Jeżeli nie ma możliwości dotarcia do niego, wówczas importer lub detalista, sprzedający na marketplace’ach, może nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli.

Jeżeli producent nie nadał numeru GTIN (kodu EAN) i nie ma możliwości dotarcia do niego, wówczas importer lub detalista, sprzedający na marketplace’ach, może nadać numer GTIN (kod EAN) z własnej puli.

Tak! Zachęcamy do udział w webinariach, które prowadzą dla nas pracownicy Allegro. Webinaria odbywaja się średnio raz w miesiącu, a udział w nich jest bezpłatny. Więcej informacji o temtach i terminach znajduje się na stronie.

Rejestracja wniosku:

Aktywacja w MojeGS1:

Małgorzata Wojdecka

Rejestr produktów MojeGS1, GTIN

Patrycja Urbanowicz

Rejestr produktów MojeGS1, GTIN

Nasze ekspertki

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Menedżer ds. e-commerce

Katarzyna Nowacka

Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.