Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Allegro i numer GTIN (kod EAN)

Allegro jest największą multibranżową platformą handlową w Polsce i jedną z największych Europie. Działa w sektorze e-commerce, umożliwiając wystawianie produktów do sprzedaży wielu firmom jednocześnie. Marketplace Allegro ma charakter B2C oraz B2B, co oznacza, że pozwala dokonywać zakupów przez konsumentów, jak również przez odbiorców biznesowych. Istnieją dwie odsłony platformy: Allegro oraz Allegro Biznes.

Platforma Allegro jest odwiedzana przez 20 milionów klientów miesięcznie, którzy mają dostęp do ponad 250 milionów produktów oferowanych przez ponad 135 tysięcy sprzedawców.

Numer GTIN (kod EAN) jest wymaganym parametrem w połowie kategorii produktowych Allegro, dlatego jeśli jesteś Uczestnikiem Systemu GS1 i korzystasz z numeru GTIN do znakowania swoich towarów, rozpocznij sprzedaż na Allegro.

 

W jaki sposób Allegro wykorzystuje numery GTIN?

Katalog Allegro

Unikalność numeru GTIN umożliwia identyfikowanie produktów w Katalogu Allegro. Numer GTIN (kod EAN) jest jednym z podstawowych elementów, na podstawie którego budowany jest Katalog produktów Allegro. Pozwala on grupować oferty z tymi samymi produktami i wyświetlać je w formie jednej karty produktowej.

Kliknij grafikę i obejrzyj film, jak skorzystasz z Katalogiem produktów Allegro:

One Fulfillment

Firmy, które posługują się prawidłowym, legalnym numerem GTIN od GS1 mogą skorzystać z One Fulfillment by Allegro – kompleksowej usługi logistycznej dla sprzedawców Allegro. Numer GTIN oraz kod kreskowy EAN umieszczony na opakowaniu produktu pozwalają szybko odnaleźć odpowiedni produkt przez zespół zajmujący się obsługą dostaw, magazynowaniem towarów oraz obsługą zamówień od klientów. Dzięki One Fulfillment by Allegro sprzedawcy mogą skupić się na prowadzeniu swojego biznesu, a Allegro zajmuje się logistyką i obsługą zamówień.

Kliknij grafikę i obejrzyj film, jak działa usługa One Fulfillment by Allegro:

Dlaczego numer GTIN jest ważny?

 • Wyszukiwanie produktów po numerze GTIN (kodzie EAN) daje najbardziej trafne wyniki.
 • Poprawne łączenie ofert z produktami jest możliwe dzięki identyfikatorowi GTIN.
 • Klient znajdzie dokładnie ten produkt, którego szuka.
 • Proces weryfikacji błędów jest dokładniejszy.
 • Wykrywanie duplikatów produktów działa sprawniej.
 • Numer GTIN pozwala wykryć niezgodności w ofertach niepoprawnie podpiętymi do produktu.

 

Jak dodać produkty do Katalogu?

Jeśli w wyszukiwarce produktowej nie znajdziesz produktu, który pasuje do przedmiotu, który chcesz sprzedać, dodaj go do Katalogu produktów. Wystarczy, że wypełnisz formularz wystawiania danymi o produkcie – min. wskażesz numer GTIN – i wystawisz ofertę. Na podstawie danych z parametrów podstawowych Allegro utworzy produkt w Katalogu i automatycznie połączy z nim Twoją ofertę.

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej: Jak dodać nowy produkt do Katalogu

 

Jeśli jesteś producentem lub dystrybutorem produktów, które sprzedajesz, możesz łatwo przekazać bazę danych swoich produktów bezpośrednio do Allegro. Dzięki temu:

 • Allegro poszerzy Katalog o produkty z Twoimi poprawnymi danymi,
 • szybciej wystawisz oferty – nie musisz samodzielnie dodawać nowych produktów do Katalogu.

Napisz mejla na adres brand-data@allegro.pl, w którym:

 • potwierdzisz, że chcesz przekazać do Allegro swoją bazę danych o produktach,
 • wskażesz osobę odpowiedzialną, która w imieniu Twojej firmy będzie mogła zaakceptować regulamin i podasz nam jej adres mejlowy,
 • prześlesz do Allegro próbkę danych, czyli plik z danymi wybranych lub wszystkich produktów.

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej: Jak możesz przekazać nam swoją bazę danych produktów

Błąd z numerem GTIN w Allegro

Gdy inny sprzedający wykorzystał Twój numer GTIN i nie możesz wystawić swoich produktów.

Jednym z problemów, z którymi spotykają się Uczestnicy Systemu GS1 w sprzedaży na Allegro, jest konflikt numeru GTIN i produktu. W Katalogu Allegro istnieje produkt, do którego został przypisany numer GTIN, który w rzeczywistości nie odpowiada temu produktowi.

Co możesz zrobić?

Napisz do Allegro wiadomość za pomocą formularza kontaktowego. Wskaż w pliku numery GTIN, które są niepoprawnie przypisane do produktów i załącz certyfikat wystawiony przez GS1. Podstawą do weryfikacji danych zgłoszonych przez sprzedawcę jest katalog produktów GS1 – platforma eProdukty. Uzupełnij wszystkie brakujące informacjach o produktach w rejestrze produktów MojeGS1, aby Twój produkt był tam widoczny w eProduktach.

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej: Jak zgłosić błąd w produkcie?

Katalog produktów GS1 jako źródło danych o produktach dla Allegro

Pamiętaj: zanim zgłosisz błąd, upewnij się, że wszystkie produkty, które są oznakowane numerami GTIN (kodami EAN), zostały uzupełnione w rejestrze produktów MojeGS1. Informacje o numerach GTIN oraz przypisanych do nich towarach są przesyłane do platformy eProdukty. Allegro weryfikuje zgodność numeru GTIN z danymi, które widnieją na platformie eProdukty – dzięki informacjom tam zawartym Allegro ma możliwość zweryfikowania poprawności danych o produktach i wprowadzenia zmian w Katalogu Allegro.

Wskazówki:

 • Za dane produktowe wprowadzone do MojeGS1 odpowiada Uczestnik Systemu GS1, czyli Twoja firma. Zadbaj, aby informacje o produktach były rzetelne, możliwie wyczerpujące i pokrywały się z danymi, które wprowadzasz w Allegro.
 • Pamiętaj, że numery GTIN możesz nadawać tylko dla produktów, dla których jesteś właścicielem marki – tylko wówczas zostanie zachowana podstawowa zasada stosowania numerów GTIN: 1 produkt = 1 GTIN
 • Warto uzupełnić zdjęcia produktów w MojeGS1 – identyfikacja wizualna produktu jest niezmiernie istotna w kontekście sprzedaży online, gdzie produkty wystawiane przez wielu sprzedawców mimo że są różne, mogą wyglądać bardzo podobnie lub wręcz identycznie.

Nasze ekspertki

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Menedżer ds. e-commerce

Katarzyna Nowacka

Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.