Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Znajdujący się na praktycznie na każdym opakowaniu kod kreskowy pozwala na identyfikację produktu i jego ceny, jeśli jesteśmy w sklepie przy czytniku. Istnieje przekonanie, że kod kreskowy 590 oznacza, że produkt jest polski. Czy faktycznie tak jest? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czy kod kreskowy zaczynający się od 590 oznacza polski produkt?

Kod 590 na produktach faktycznie oznacza, że w opakowaniu znajduje się zawartość, która związana jest z Polską. Nie jest to jednak tak, że 100% produktów z tym kodem produkowanych jest w Polsce. W rzeczywistości bowiem kod 590 oznacza, że produkt należy do firmy, która zarejestrowana została w polskim oddziale GS1. Nie znaczy to jednak, że dana rzecz została wyprodukowana w Polsce. W tym miejscu wychodzi błędne przekonanie co do tego, że pierwsze cyfry kodu kreskowego identyfikują kraj producenta. W rzeczywistości określają one kraj właściciela produktu, bądź jego marki.

Spółki córki zagranicznych firm

Świetnym przykładem wykorzystywania polskiego kodu przez firmy, które produkują za granicą, jest sytuacja ze spółkami córkami zagranicznych przedsiębiorstw. Firma z innego kraju może w Polsce założyć swoją spółkę córkę i tym samym uzyska możliwość stosowania na produktach kodu 590, mimo że oferowane rzeczy będą produkowane w innym kraju. Bardzo często w tej sytuacji nie tylko produkt nie pochodzi z Polski, ale również zysk z jego sprzedaży jest transferowany do kraju, z jakiego firma pochodzi. Tym samym na opakowaniu pojawia się 590 kod kreskowy, którym kierują się kupujący, a w praktyce produkt ten nie przynosi polskiemu budżetowi żadnych profitów. Zaglądając do bazy eProdukty można dowiedzieć się więcej o kodach produktów i tym, jak mogą być wykorzystywane.

Sprawdzaj kod kreskowy i kraj produkcji

Chcąc wspierać polskie firmy, nie wystarczy sprawdzić kodu kreskowego, który będzie wskazówką kraju rejestracji. Trzeba również mieć na uwadze sprawdzenie producenta i szukanie napisu: made in Poland, ewentualnie: wyprodukowano w Polsce. To da nam gwarancję, że dany produkt jest polskiej produkcji.

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.