Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Czym jest MUDI-DI?

Master UDI-DI (MUDI-DI) spełnia wymagania dotyczące wysoce zindywidualizowanych wyrobów medycznych. Pierwszy opublikowany wymóg regulacyjny dotyczy soczewek kontaktowych, produkowanych na magazyn (standardowe soczewki kontaktowe zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/745 z późniejszymi zmianami z dnia 7 października 2023 r.), jak i soczewek kontaktowych produkowanych na zamówienie. Przyszłe regulacje mogą objąć dodatkowe typy wyrobów.

Grupuje on wyroby posiadające wspólne, istotne klinicznie parametry np. krzywizna bazowa (BC), średnica, czy rodzaj soczewki. Służy jako klucz dostępu do informacji o danej grupie przechowywanych w bazie EUDAMED co pozwala uniknąć przypisywania nadmiernej liczby identyfikatorów.

Czym jest MUDI-DI?

Możliwości zastosowania

MUDI-DI pozwala na skonsolidowaną rejestrację w EUDAMED dla dwóch scenariuszy:

Sceariusz 1 – wyroby, które są obecnie identyfikowane za pomocą GTIN

  • W przypadku wyrobów, które są obecnie identyfikowane za pomocą numeru GTIN, to MUDI-DI, a nie GTIN, służy jako kod UDI-DI. Dla tego przypadku należy zastosować Nowy IZ (8014) – Identyfikator Rejestracji Wysoce Zindywidualizowanego Wyrobu (HIDRI) jako specjalna wersja Globalnego Numeru Modelu w ramach rejestracji tych wyrobów w bazie EUDAMED.

Scenariusz 2 – dla wyrobów na zamówienie (made-by-order) gdzie GTIN NIE jest obecnie używany

  • Dla wyrobów Made-to-Order, jeśli numer GTIN nie jest jeszcze używany, MUSI on zostać przypisany. W takim przypadku GTIN pełni rolę zarówno MUDI-DI, jak i UDI-DI.
  • W tym przypadku ten GTIN zostanie zapisany przy użyciu IZ (03) – Identyfikacja jednostek handlowych na zamówienie, a nie IZ (01).
  • W tym przypadku numer GTIN dla wyrobów na zamówienie może mieć strukturę: GTIN-12, GTIN-13 lub GTIN-14.

Od 9 listopada 2025 roku wszystkie soczewki kontaktowe wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej będą musiały posiadać przypisany Master UDI-DI.

Przykład etykiety

Przykład ma wyłącznie charakter ilustracyjny i nie określa wymaganego układu ani zgodnej etykiety. Przykład pokazuje nośniki AIDC i HRI, które mogą być łączone z innymi danymi zgodnie z MDR. Format i HRI mogą różnić się w zależności od podmiotu wydającego. Etykieta opiera się na standardzie GS1 dla Master UDI-DI

Podsumowanie identyfikatorów dla wyrobów medycznych w tym soczewek

 Identyfikatory/wymogi Wyroby medyczne
inne niż soczewki
Soczewki
(MtS, MtO)
Na etykiecie w EUDAMED
Basic UDI-DI​ Tak​ Tak​ Nie​ Tak​
Master UDI-DI lub UDI-DI​ UDI-DI​ Master UDI-DI​ Tak (może)​ Tak​
UDI-PI​ Tak​ Tak​ Tak​ Nie​
Bezpośrednie znakowanie UDI-DI​ Tak (w stosownych przypadkach)​ Nie dotyczy​ Nie​ Nie dotyczy​

 

Zapoznaj się z wytycznymi opracowanymi przez Medical Device Coordination Group (MDCG)  dotyczącymi wdrożenia rozwiązania Master UDI-DI – kliknij i przejdź do wytycznych.

Data dodania: 27 marca 2025

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.