Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Marketplace’y 2022: liderzy e-commerce Wyzwania i trendy w rozwoju internetowych platform zakupowych

Przejdź do raportu

Panorama e-handlu po pandemii. Raport GS1 Polska o marketplace’ach 2022

Najnowsza edycja raportu GS1 Polska o e-platformach poświęcona jest wyzwaniom i trendom rozwoju internetowych platform zakupowych.

Polska staje się liderem rozwoju branży e-commerce w Europie. Już ponad 80% internautów kupuje w internecie, a wartość rynku B2C e-commerce jest szacowana na ponad 100 mld zł. Robiąc zakupy w sieci, aż 2/3 polskich konsumentów kupujących online regularnie korzysta z marketplace’ów, czyli platform sprzedażowych.

Polski e-commerce rozwija skrzydła

Od czasu publikacji pierwszego raportu GS1 Polska o e-platformach sprzedażowych (tzw. marketplace’ach) w 2019 roku globalny rynek handlu elektronicznego zmienił się radykalnie za sprawą pandemii. Z badania przeprowadzonego przez GS1 na reprezentatywnej próbie 200 respondentów wiosną 2022 roku wynika, że 43% z nich (15 tysięcy) prowadzi sprzedaż towarów w internecie – na jednej lub wielu platformach marketplace i/lub poprzez własny sklep internetowy. Badanie wykazało, że 83% ankietowanych już prowadzi sprzedaż lub zamierza wejść ze swoją działalnością handlową na Allegro. Na drugim miejscu uplasował się Amazon – 52%, a na trzecim eBay – 26%.

Bez standaryzacji ani rusz

Po pandemii centralizacja detalicznego rynku e-commerce wokół dużych platform takich jak Amazon, Taobao, Tmall, czy też wchodzące na globalny rynek Allegro, stała się faktem. Marketplace’y są dla marek e-commerce tak samo wrogami, jak i przyjaciółmi. W 2022 roku walczą o dominację w każdy możliwy sposób.

– W tej edycji raportu przeanalizowaliśmy nowe wyzwania, jakie stoją przed e-platformami sprzedażowymi. Szczególną uwagę zwracamy na możliwości, jakie daje standaryzacja z wykorzystaniem rozwiązań oferowanych przez GS1, pozwalająca na szybkie znalezienie właściwego wśród milionów produktów. W tej roli sprawdza się numer GTIN od GS1, kojarzony także pod nazwą kodu EAN. To najpowszechniej stosowany i najbardziej rozpoznawany identyfikator produktu – komentuje Magdalena Krasoń-Wałęsiak, Menedżer ds. eCommerce w GS1 Polska.

O GS1 Polska

GS1 Polska – zarządza Systemem GS1 w Polsce. Jako jedyna upoważniona instytucja przyjmuje firmy i organizacje z Polski i UE do Systemu GS1 i nadaje im uprawnienia do stosowania kodów kreskowych GS1. Wspiera uczestników systemu w efektywnym wdrażaniu standardów GS1, stanowiących zbiór wielobranżowych rozwiązań i narzędzi identyfikacyjnych oraz komunikacyjnych. Opracowuje rozwiązania krajowe oraz bierze aktywny udział w rozwijaniu globalnych standardów i nowych zastosowań.

Masz pytania do raportu? Skontaktuj się z nami

Katarzyna Nowacka

Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Menedżer ds. e-commerce

Data dodania: 3 sierpnia 2022

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.