Handel elektroniczny – od dywersyfikacji po nowych klientów
W całej grupie badawczej, większość firm (61,1%) otrzymuje ze sprzedaży cross-border mniej niż 25% przychodów. Jednak rekordziści (10,8% respondentów) zyskują ponad 75%. Przedstawione w raporcie firmy różnią się wielkością, skalą działania i asortymentem, ale łączy je jedno: z powodzeniem zdobywają nowych klientów na zagranicznych rynkach. Jak pokazują wyniki – niemal połowa firm, które działają na rynkach zagranicznych, łączy sprzedaż w sklepie internetowym oraz na marketplace. Tylko 31% korzysta wyłącznie z marketplace’ów.
W GS1 Polska jesteśmy przekonani, że nasz podstawowy standard – numer GTIN (kod EAN) umożliwia firmom rozwój i daje mandat do wychodzenia na zewnętrzne rynki, szczególnie na marketplace’ach. Numer GTIN jest przepustką do największych platform w Europie i na świecie – Amazon, eBay, Kaufland, Cdiscount i inne wymagają stosowania GTIN jako obowiązkowego parametru produktu – dodaje Magdalena Krasoń-Wałęsiak.
Raport “Kierunek: cross-border e-commerce” wydany przez GS1 Polska jest unikalny na rynku ze względu na swoją kompleksowość i wyjątkowo duży zakres badanej próby. Dostarcza też przekrojowych informacji, które są niezbędne dla sprzedawców internetowych planujących ekspansję na rynki zagraniczne. W raporcie znalazły się wskazówki od branżowych ekspertów na temat kluczowych obszarów handlu cross-border przez internet: prawo i finanse, logistyka, obsługa klienta, zwroty i marketing.