Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

System kaucyjny (DRS)

Od 2025 roku w Polsce spora część opakowań jednorazowych, takich jak butelki, czy puszki po napojach będą objęte kaucją. Zwrot kaucji będzie wypłacał sprzedawca. Dowiedz się więcej jak te zmiany wpłyną na konsumentów i sprzedawców.

Skontaktuj się z naszym ekspertem

Co to jest DRS?

System kaucyjny (ang. DRS – Deposit Return Scheme) wspiera recykling opakowań. W systemie kaucyjnym do ceny produktu naliczana jest dodatkowa opłata (kaucja), która zostaje zwrócona konsumentowi w momencie zwrotu opakowania. Zebrane opakowania trafiają do recyklingu i dzięki temu, zamiast na składowisko, trafiają ponownie jako resurowiec do obiegu.

Systemy zwrotu kaucji są coraz popularniejszym rozwiązaniem dla wyzwania recyklingu, zapewniają firmom efektywność zbiórki, ograniczając tym samym zaśmiecanie środowiska.

Aktualności

DRS w Polsce – najważniejsze punkty ustawy

§ Wejście w życie: 1 stycznia 2025 r.

§ Objęte nim będą butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5l oraz puszki metalowe do 1l

§ Obowiązkowe dla sklepów powyżej 200 m2

§ Zwrot kaucji wyłącznie w formie pieniężnej

§ Nie ma określonej liczby operatorów systemu

Działania GS1 Polska

Standardy GS1 stosowane są w wielu systemach DRS na całym świecie min.: Estonia, Litwa, Malta, Niemcy, Izrael, Słowacja, Chorwacja, Dania, B&L, Szwecja, Holandia, Finlandia, Łotwa, Norwegia. Oferują wszystkim interesariuszom tj.:

  • producentom,
  • sieciom handlowym,
  • producentom maszyn RVM,

operatorom systemu spójną identyfikację, oznakowanie a także wymianę niezbędnych informacji.

Bazując na doświadczeniach innych krajów, GS1 Polska rekomenduje żeby system kaucyjny w Polsce był również oparty na globalnych, unikalnych i zaufanych standardach GS1, które dzięki swej elastyczności mogą być powszechnie stosowane.

Czy wiesz, że?

W styczniu 2024 r. zorganizowaliśmy drugi Okrągły stół na rzecz wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób: przedstawicieli sieci handlowych, producentów, dostawców maszyn, potencjalnych operatorów systemu oraz organizacje NGO.

Zobacz relację z wydarzenia oraz zapisz się na nasz newsletter, by dowiedzieć się o naszych następnych działaniach na rzecz DRS.

Zapisz się na newsletter

Pierwsze pilotaże – Żabka, Maas Loop, GS1.

W ramach pilota partnerzy skoncentrowali się min. na badaniach dotyczących obciążenia operacyjnego sklepu, częstotliwości obsługi logistycznej oraz testowaniu rozwiązania IT wspierającego automatyczną zbiórkę pustych opakowań w oparciu o standardy GS1. Aby zaznajomić klientów z możliwością zwrotu opakowań, we wszystkich 120 sklepach w Bydgoszczy, klienci sieci Żabki mieli możliwość oddawania opakowań bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach, otrzymując w zamian punkt lojalnościowe tzw. żappsy.

Rozwiązanie wykorzystuje dwa kluczowe identyfikatory GS1: GTIN i GLN. Numer GTIN przedstawiony w kodzie EAN/UPC pozwala pobrać z bazy eProdukty podstawowe informacje o produkcie. Numer GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny) umożliwia identyfikację fizycznej lokalizacji EKOmatu.

Przejdź do notatki prasowej

Współpracujemy z przedstawicielami rynku w formie grup roboczych, by wypracować praktyczne i użyteczne rozwiązania. Dołącz do Grupy roboczej DRS!

Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Hanna Walczak

Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.