Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Notatka prasowa: Pionierskie wdrożenie e-CMR w Colian Logistic

Przejdź do case study

Firma Colian Logistic uruchomiła pilotażowo elektroniczny list przewozowy (e-CMR) na trasie Polska – Wielka Brytania. Dzięki wdrożeniu czas obsługi dokumentów skrócił się średnio o 62,5%. To dopiero początek innowacji z e-CMR w Grupie Colian.

W przeciwieństwie do innych branż, które od lat stosują np. elektroniczne faktury, przewoźnicy nie mogą swobodnie korzystać z cyfrowych form dokumentów przewozowych. Dzieje się tak ze względu na bariery prawne. Sytuacja ma się zmienić wraz z nadchodzącymi regulacjami, które w 2025 roku mają umożliwić wykorzystywanie elektronicznego listu przewozowego (e-CMR) w całej Unii Europejskiej.

Jednak są organizacje, takie jak polski holding logistyczny Colian Logistic, które wdrażają pilotażowo e-CMR, by już teraz przygotować się do nadchodzących zmian. Firma postawiła na rozwiązanie hybrydowe, łączące dokumenty papierowe i cyfrowe. Wszystko po to, aby już teraz ograniczyć błędy ludzkie, obniżyć koszty zużycia papieru oraz, co najważniejsze – przyspieszyć rozliczenie usługi transportowej.

Platforma Trans Assist w Colian Logistic

Wdrożenie e-CMR w Colian Logistic przeprowadzono w październiku 2022 roku. Zleceniodawcą była firma Colian, operatorem logistycznym – Colian Logistic, a odbiorcą – Colian UK.

Partnerem technologicznym w projekcie była firma Trans Assist, która wdrożyła standardowy format komunikatu elektronicznej wymiany dokumentów (EDI) e-CMR UN/CEFACT na swojej autorskiej platformie. Służyła ona do uzupełniania, przechowywania i udostępniania danych, w terenie wykorzystano aplikację mobilną Trans Assist.

Koordynatorem wdrożenia było GS1 Polska, organizacja, która oferuje globalne rozwiązania komunikacyjne oraz standardy do jednoznacznej identyfikacji poszczególnych elementów na dokumencie e-CMR.

Pierwsze testy realizowano w ramach grupy Colian, na trasie Polska – Wielka Brytania. Zamiast trzech kopii dokumentu e-CMR kierowca miał przy sobie tylko jedną kopię (na wypadek kontroli). To dlatego, że papierowy dokument jest ciągle obowiązkowy, a jego brak grozi nałożeniem kary finansowej.

Po dotarciu dostawy na miejsce odbioru pracownik magazynu Colian UK podpisywał pokwitowanie odbioru cyfrowo, z wykorzystaniem smartfona kierowcy. Następnie dokumenty trafiały do skrzynek mailowych wszystkich stron procesu. Dzięki temu dostawca, Colian Logistic, mógł rozpocząć fakturowanie usługi bez czekania na rozliczenie zwrotne od odbiorcy ładunku.

Co dało wdrożenie e-CMR w Colian Logistic?

  • Skrócenie obsługi listu przewozowego ze średnio około 8 minut do 5 minut.
  • Szybszy proces rozliczania usługi transportowej.
  • Eliminację błędów i braków w dokumentacji.
  • Lepszą czytelność dokumentu, odporność na zniszczenie i zabrudzenie.
  • Większą wygodę użytkowników i łatwiejszą archiwizację dokumentów.

Pilotaż otwiera drogę do eliminacji „papierologii” w kabinie

Wdrożenie pilotażowe przebiegło sprawnie, więc Colian Logistic, wraz z partnerami, kontynuuje wykorzystanie elektronicznej wersji listu przewozowego również na innych międzynarodowych trasach. Docelowo przewoźnik planuje zintegrować swój system TMS z Trans Assist. Wszystko po to, aby wyeliminować ręczne wpisywanie danych do platformy, a także przejść na Elektroniczną Wymianę Dokumentów (EDI) w zakresie e-CMR.

e-CMR to na pewno przyszłość, więc mam nadzieję, że niebawem stanie się w pełni legalny. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny dokument występujący w transporcie. Mam nadzieję, że po CMR przyjdzie kolej na cyfryzację pozostałych. Liczę na to, że wszyscy przyjmą nową formę listu przewozowego tak jak robi to Colian Logistic, czyli szybko i z entuzjazmem – podsumowuje Sebastian Wiza, analityk TMS w Colian Logistic.

Cieszymy się, że mogliśmy koordynować to wdrożenie, bo mamy świadomość, że to obecnie jedna z nielicznych tego typu inicjatyw w naszym kraju. Zachęcam do pilotażowych wdrożeń
i przetestowania hybrydowego e-CMR bazującego na platformie Trans Assist – zauważa Agata Horzela, menedżer ds. standardów GS1 w TSL, GS1 Polska.

Więcej o korzyściach z wdrożenia e-CMR w Colian Logistic oraz o roli GS1 Polska w pracach
na rzecz popularyzacji elektronicznego listu przewozowego w Polsce przeczytasz w case study wdrożenia.

Pobierz case study

O Colian Logistic

Colian Logistic jest operatorem logistycznym należącym do Grupy Colian, wiodącego producenta w polskiej branży spożywczej. Centralnym obszarem działalności spedycyjnej firmy jest krajowy i zagraniczny transport drogowy FTL oraz LTL. W jego skład wchodzą m.in. przewozy chłodnicze oraz obsługa ładunków niebezpiecznych. Firma świadczy także usługi w zakresie spedycji morskiej, agencji celnej oraz customer service.

O Trans Assist

Trans Assist to polska firma, która stworzyła platformę do generowania i obsługi elektronicznych listów przewozowych e-CMR wraz z pierwszym na rynku otwartym weryfikatorem – e-cmr.eu. System Trans Assist obsługuje 24 języki oraz oferuje profesjonalną nawigację dla przewoźników, która uwzględnia m.in. gabaryt i masę pojazdu.

O GS1 Polska

GS1 – organizacja not-for-profit zajmująca się opracowywaniem i utrzymywaniem globalnych standardów zapewniających efektywną komunikację biznesową. Najbardziej znanym z tych standardów jest kod kreskowy, uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki.
GS1 zrzesza 116 lokalnych Organizacji Członkowskich i ponad 2 miliony użytkowników (zarejestrowanych firm).

Standardy, usługi i rozwiązania GS1 są tworzone po to, aby podnosiły efektywność, bezpieczeństwo i widoczność w łańcuchach dostaw w kanałach fizycznych i cyfrowych, w wielu różnych sektorach gospodarki. Tworzą one język biznesowy, który pozwala na identyfikację, gromadzenie i współdzielenie kluczowych informacji o produktach, lokalizacjach, zasobach
i wielu innych kwestiach.

Data dodania: 13 czerwca 2023

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.