Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Mały kod ma wielką moc! Pierwszy raport wpływu GS1 Polska już dostępny

Przejdź do Raportu

Prawie trzy czwarte badanych Uczestników Systemu GS1 w Polsce uważa, że standardy GS1 wspierają zrównoważony rozwój ich firmy. Rozwiązania GS1 zapewniają korzyści organizacjom w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności czasu i zapobiegania marnowania żywności.

Aż 73% przebadanych Uczestników Systemu GS1 w Polsce wskazało, że standardy GS1 wyrażone m.in. za pomocą kodów kreskowych wspierają zrównoważony rozwój ich organizacji. Tak wynika z badania ankietowego (N=249) przeprowadzonego wśród 35 000 Uczestników Systemu GS1 Polska w II kwartale 2022 roku.

Wielki wpływ biało-czarnych pasków

Pierwszy raport wpływu GS1 Polska pokazuje praktyczną moc rzetelnych, ustrukturyzowanych danych, których nośnikiem są standardy GS1. Wykazuje także, że standardy GS1 pomagają Uczestnikom Systemu realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a także realnie wspierają w rozwoju biznesu.

Z perspektywy istotności, badani najczęściej wskazywali następujące cele ONZ:

  • Cel 3 „Dobre zdrowie i jakość życia”,
  • Cel 8 „Wzrost gospodarczy i godna praca”,
  • Cel 9 „Innowacyjność, przemysł, infrastruktura”,
  • Cel 12 „Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”.

Co ciekawe, aż 13% badanych odpowiedziało, że ważny jest dla nich Cel 17 „Partnerstwa na rzecz celów”. Wkład w jego realizację jest szczególnie ważny z perspektywy organizacji GS1.

Korzyści dla obu stron

Standardy GS1, które wdrażają Uczestnicy Systemu GS1, eliminują błędy ludzkie i umożliwiają szybką reakcję na nieprawidłowości. Pozwalają także optymalnie zarządzać zapasami, oszczędzać surowce naturalne i monitorować łańcuch dostaw. Uczestnicy Systemu GS1 wskazywali, że standardy GS1 wspierają ich zwłaszcza w:

  • zapewnianiu bezpieczeństwa produktów i usług (40% badanych)
  • monitorowaniu łańcucha dostaw (44%), skracaniu czasu poszczególnych transakcji w ramach dostaw i zmniejszaniu ilości formalności z nimi związanych (39%)
  • zmniejszaniu zużycia surowców (24%)
  • zmniejszaniu liczby marnowanych produktów (22%)

Cyfryzacja? Tak, ale zrównoważona!

Według raportu Accenture z 2021 roku firmy, które podczas cyfrowej transformacji łączą digitalizację ze zrównoważonym rozwojem, mają 2,5 razy większe szanse na sukces niż te, które skupiają się na samej cyfryzacji. Jak pokazuje nasz raport wpływu, standardy GS1 są mostem łączącym cyfryzację i cele środowiskowe – komentuje dr inż. Elżbieta Hałas, Członkini Zarządu GS1 Polska.

Dzięki standardom GS1 firmy tworzą efektywne łańcuchy dostaw, usprawniając całe procesy biznesowe, przyczyniają się do lepszego zarządzania zapasami i ograniczają swój negatywny wpływ na środowisko. W ten sposób standardy GS1 wspierają wiele branż – podsumowuje Joanna Redmer, Prezes Zarządu GS1 Polska.

Kliknij i przejdź do raportu

O GS1 Polska

GS1 Polska – zarządza Systemem GS1 w Polsce. Jako jedyna upoważniona instytucja przyjmuje firmy i organizacje z Polski i UE do Systemu GS1 i nadaje im uprawnienia do stosowania kodów kreskowych GS1. Wspiera uczestników systemu w efektywnym wdrażaniu standardów GS1, stanowiących zbiór wielobranżowych rozwiązań i narzędzi identyfikacyjnych oraz komunikacyjnych. Opracowuje rozwiązania krajowe oraz bierze aktywny udział w rozwijaniu globalnych standardów i nowych zastosowań.

Kontakt dla mediów

dr Marta Szymborska

Menedżerka ds. Komunikacji, PR & ESG

Data dodania: 20 września 2022

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.