Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

MAKRO usprawnia darowizny dla Banków Żywności dzięki standardom GS1

Przejdź do business case

Sieć MAKRO Cash and Carry Polska S.A. pomimo pandemii Covid-19 sprawnie i skutecznie wdrożyła kolejne rozwiązanie bazujące na standardach GS1. Dzięki temu może efektywnie przekazywać hurtowe ilości darów do Polskich Banków Żywności.

Z badań i analiz przeprowadzonych przez ekspertów projektu PROM (https://projektprom.pl/index.php/o-projekcie/informacje-o-projekcie) w 2021 roku wynika, że w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 mln ton żywności. Według wyliczeń, badaczy PROM, handel odpowiada za prawie 7% tych strat – aż 336,986 ton. Dlatego tak ważne są inicjatywy ułatwiające sklepom przekazywanie nadwyżek żywności potrzebującym.

W 2021 roku do sieci handlowych, które wykorzystują rozwiązanie GS1 do ograniczania strat żywności, dołączyła sieć MAKRO Cash and Carry Polska S.A. Wdrożenie, zakończone sukcesem, pozwoliło usprawnić przepływ informacji dotyczących żywności​ przekazywanej do Federacji Polskich Banków Żywności oraz umożliwiło skrócenie czasu przyjęć i wydań.

Trzy standardy wspierają niemarnowanie żywności

–  Przygotowanie i dystrybucja towarów z krótkim terminem przydatności to wielkie wyzwanie. Zaproponowany przez Banki Żywności system przepływu informacji i rozliczania darowizn umożliwia skuteczne i szybkie dotarcie żywności do osób potrzebujących, z zachowaniem niezbędnych standardów ewidencji towarów – mówi Tomasz Górski, Ultra Fresh Team Coordinator w MAKRO Cash and Carry Polska S.A.

Obecnie MAKRO wykorzystuje trzy rodzaje standardów GS1. Połączenie numeru GTIN oraz GLN pozwala śledzić, z jakiego sklepu, kiedy, jaki rodzaj produktu i w jakiej ilości został przekazany do określonego Banku Żywności. Z kolei standard wymiany i współdzielenia danych EPCIS pozwolił zautomatyzować wprowadzanie danych do systemów Banków Żywności
i umożliwił ich automatyczną aktualizację.

MAKRO jest jedną z pierwszych sieci handlowych współpracujących z Federacją Polskich Banków Żywności. Od 2014 roku nawiązaliśmy współpracę z organizacjami pożytku publicznego skupionymi w FPBŻ. Od 2016 roku wszystkie placówki MAKRO systematycznie przekazują towary z kończącym się terminem przydatności. Przekazana w tym czasie żywność umożliwiła przygotowanie ponad 40 mln posiłków dla osób potrzebujących, zapewniając im podstawy funkcjonowania i godność – wyjaśnia przedstawiciel MAKRO Cash and Carry Polska S.A.

EPCIS, jeden z wykorzystanych w projekcie standardów GS1, umożliwia zautomatyzowane przesyłanie informacji z systemu sieci MAKRO do systemu Banków Żywności, zapewniając zgodność ewidencji darowizn po obu stronach. Rozwiązanie pozwala łatwo spełnić obowiązujące przepisy finansowe związane ze zwolnieniem darowizn żywności z podatku VAT, a także umożliwia wygodne raportowanie wymagane ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności – komentuje Hanna Walczak, Menedżer ds. wdrożeń standardów GS1 w GS1 Polska.

Dorota Napiórkowska, kierownik zespołu ds. sieci handlowych w Federacji Polskich Banków Żywności, podkreśla korzyści wynikające z kolejnego wdrożenia standardów GS1
w partnerskiej sieci handlowej Banków Żywności.

Dzięki zastosowaniu systemu EPCIS nie musimy ręcznie wypełniać wielostronicowych dokumentów dotyczących przekazywanych artykułów. Dane są importowanie automatycznie, wprost do systemu magazynowego Banków Żywności.

Współpraca na medal

W ubiegłorocznej edycji konkursu Kod Innowacji jury zdecydowało, aby nagrodzić projekt wspierający niemarnowanie produktów spożywczych realizowany z wykorzystaniem standardów GS1. Wyróżnienie trafiło do firm współpracujących z Federacją Polskich Banków Żywności, w tym sieci MAKRO.

Tego typu inicjatywy są przykładem efektywnej współpracy biznesu i sektora pozarządowego, która nie tylko odpowiada na potrzeby obu stron, ale także tworzy przestrzeń do włączania się innych podmiotów. Dzięki osiąganej w ten sposób skali działania możemy w znaczny sposób przyczyniać się do przeciwdziałania marnowaniu żywności – podsumowuje dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Kliknij i pobierz korzyści z wdrożenia

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego, której misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i przekazywanie jej najbardziej potrzebującym. FPBŻ zrzesza 32 Banków Żywności na terenie całego kraju. Banki Żywności każdego dnia udzielają bezpłatnej pomocy żywnościowej ok. 3300 organizacjom i instytucjom społecznym. Za ich pośrednictwem pomoc trafia do 1,9 mln najbardziej potrzebujących osób. Działania te możliwe są dzięki stałej współpracy z producentami żywności, a przede wszystkim z sieciami handlowymi, które to żywność przekazują. Więcej informacji.

MAKRO Cash and Carry Polska S.A.  jest wiodącą na polskim rynku siecią hurtowni, która oferuje asortyment artykułów spożywczych i biurowych dla przedsiębiorców. Specjalizuje się zarówno w obsłudze hoteli, restauracji i firm cateringowych (HoReCa), sektora tradycyjnego handlu, jak i biur i usług. MAKRO obsługuje klientów profesjonalnych w modelu wielokanałowym – zakupy w halach wielkoformatowych, online lub w modelu dostaw. MAKRO wspiera również konkurencyjność przedsiębiorców dzięki rozwiązaniom cyfrowym, programom CR i innym narzędziom. Strategia Zrównoważonego Rozwoju jest istotnym filarem działalności MAKRO. METRO, globalna sieć, do której należy MAKRO, jest liderem europejskiego sektora w Dow Jones Sustainability Index. METRO działa w 34 krajach i zatrudnia ponad 100 000 osób na całym świecie. Więcej informacji.

GS1 to międzynarodowa organizacja not for profit, działająca w 150 krajach, od początku istnienia wspiera handel. W tym celu wdrożyła standardowy kod kreskowy znany i używany dziś na całym świecie, uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki. Standardy GS1 pomagają firmom identyfikować, gromadzić i współdzielić informacje o produktach. Współcześni konsumenci żądają szybkiej, dokładnej i kompletnej informacji na temat towarów, którą mogą uzyskać dzięki dostępowi do systemów identyfikowalności (z ang. traceability). Dzięki systemowi GS1 partnerzy handlowi mogą łatwo współpracować i udostępniać informacje na temat widoczności w całym łańcuchu dostaw. Więcej informacji.

Kontakt dla mediów

dr Marta Szymborska

Menedżerka ds. Komunikacji, PR & ESG

Data dodania: 8 marca 2022

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.