Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Kod Innowacji 2022: poznaj liderów logistyki bez papieru

Maspex, Podwawelska Spółdzielnia Spożywców „Społem” oraz Trans Assist laureatami dorocznych nagród Kod Innowacji przyznawanych przez GS1 Polska.

W czwartek 3 listopada 2022 roku, podczas czwartej edycji konferencji Kod Innowacji ogłoszono liderów innowacji 2022. Niezależne jury, złożone z ekspertów i autorytetów branżowych, przyznało nagrody za ambitne, przynoszące największą wartość dodaną wdrożenia paperless.

Tegoroczna edycja konferencji Kod Innowacji poświęcona była rozwiązaniom eliminującym dokumenty papierowe w procesach biznesowych.

Znamy już innowatorów bez papieru

W tegorocznym konkursie Kod Innowacji wzięło udział 7 uczestników, w dwóch kategoriach. Rozwiązania zgłoszone do konkursu Kod Innowacji 2022 pozwoliły wyeliminować „papierologię” w procesach logistycznych, w handlu, a nawet w służbie zdrowia.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii „Duże przedsiębiorstwa” została firma Tymbark wchodząca w skład Grupy Maspex. Grupa Maspex, jeden z największych producentów spożywczych w Polsce, wprowadziła podpis biometryczny do obsługi swojej dokumentacji. Pozwoliło to zmniejszyć liczbę drukowanych dokumentów magazynowo-logistyczno-transportowych o połowę.

W kategorii „Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP)” jury wyróżniło Podwawelską Spółdzielnia Spożywców” „Społem”. Firma wdrożyła aplikację Jretail, która wykorzystuje kod kreskowy EAN-13 do inwentaryzacji produktów.

Tegorocznym laureatem Nagrody Publiczności, wyłonionym w trybie głosowania online, została platforma Trans Assist. Rozwiązanie umożliwia korzystanie ze standardowego i ustrukturyzowanego formatu danych listu przewozowego i bazuje na standardach GS1. Pilotażowe wdrożenia platformy przeprowadziło już kilka europejskich firm, np. Nika Trans czy Scandinavian Express.

– Digitalizacja procesów w łańcuchu dostaw jest niemożliwa bez współpracujących ze sobą technologii służących zbieraniu, przesyłaniu i analizie danych. Pierwsze pilotażowe wdrożenie modelu paperless GS1 pozwoliło skrócić obsługę przyjęć o 44% i obniżyło jej koszty po stronie odbiorcy o 38%. Wierzymy, że podobne i większe korzyści mogą osiągnąć wszystkie ogniwa w łańcuchu dostaw, które zastosują ten model – komentuje Jarosław Gulowaty, Przewodniczący Rady GS1 Polska.

Więcej o Kodzie Innowacji 2022

Tegoroczna edycja Kodu Innowacji odbywała się w trybie hybrydowym. Na scenie oprócz laureatów nagród pojawili się również przedstawiciele firm, które wzięły udział w pilotażowym wdrożeniu modelu Paperless GS1. Członkowie zespołu odpowiedzialnego za wdrożenie logistyki bez papieru w Jeronimo Martins Polska, Fresh Logistics oraz Lactalis podzielili się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z projektu.

Podczas konferencji Prezes Zarządu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego dr inż. Justyna Świeboda oraz Agata Horzela z GS1 Polska zaprezentowały także ważny dla branży TSL w Polsce raport o elektronicznym liście przewozowym (e-CMR).

Wydarzeniu towarzyszyła także debata „Kreatywnie o digitalizacji”. Wzięli w niej udział: Tomasz Sączek, dyrektor zarządzający IPP Polska, Jadwiga Żurek, dyrektor ds. sprzedaży w Arvato, Adam Sobolewski, dyrektor operacyjny w Opontia i autor portalu Logistykapoprostu.pl, Damian Kołata, dyrektor e-commerce w regionie CEE w Cushman & Wakefield oraz Adam Majchrzak, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych Savillis Polska.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Izba Gospodarki Elektronicznej, ICAN, „Forbes”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „TSL Biznes”, „Nowoczesny Magazyn”, „Logistyka a Jakość”, „Logistics Manager”, „Logistyka”, Pracujwlogistyce.pl, „Kaizen”, Logistyczny.com, „Magazynowanie i dystrybucja”, „Top Logistyk”.

Dowiedz się więcej

O GS1 Polska

GS1 Polska – zarządza Systemem GS1 w Polsce. Jako jedyna upoważniona instytucja przyjmuje firmy i organizacje z Polski i UE do Systemu GS1 i nadaje im uprawnienia do stosowania kodów kreskowych GS1. Wspiera uczestników systemu w efektywnym wdrażaniu standardów GS1, stanowiących zbiór wielobranżowych rozwiązań i narzędzi identyfikacyjnych oraz komunikacyjnych. Opracowuje rozwiązania krajowe oraz bierze aktywny udział w rozwijaniu globalnych standardów i nowych zastosowań.

Kontakt dla mediów

dr Marta Szymborska

Menedżerka ds. Komunikacji, PR & ESG

Data dodania: 9 listopada 2022

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.