Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Notatka prasowa: GS1 DataMatrix: kod QR przyszłością oznakowania produktów świeżych

Pobierz business case

Żabka Polska wraz ze słowackim producentem pieczywa Pierre Baguette wprowadziła innowacyjne kody dwuwymiarowe GS1 DataMatrix. Dzięki temu zniknęły problemy z czytelnością kodów na nieregularnych i miękkich opakowaniach. Sieć planuje dalszą popularyzację kodów 2D w swoim asortymencie. 

Kody kreskowe, które nie dają się odczytać przy kasie, to powód wydłużających się kolejek i rosnącej frustracji klientów. Problem ten dotyczy zwłaszcza miękkich i nieregularnych opakowań. By pomóc zarówno klientom, jak i franczyzobiorcom, sieć Żabka Polska wprowadziła innowacyjne kody dwuwymiarowe GS1 DataMatrix. 

Wdrożenie GS1 DataMatrix: innowacja w handlu detalicznym

Sieć Żabka wdrożyła innowacyjne, pojemne kody jednowymiarowe od GS1 już w 2018 roku. Wtedy chodziło o poprawę sposobu przyjmowania towaru i lepsze zarządzanie asortymentem. Jednak kody jednowymiarowe (tzw. paskowe), naniesione na nieregularne i miękkie opakowania, np. pieczywo lub kanapki, okazywały się często trudne do odczytania lub wręcz nieczytelne dla skanerów. Cierpiały na tym sprzedaż produktu i zarządzanie zapasami. 

Dlatego w 2022 roku sieć zdecydowała się zastąpić kody GS1 DataBar kodami dwuwymiarowymi GS1 DataMatrix. Dodatkowym argumentem za przejściem na kody 2D była także większa pojemność nowego oznaczenia, które mogłoby lepiej zaspokoić rosnące zapotrzebowanie sieci Żabka na dodatkowe informacje. 

Dzięki kodom 2D liczba reklamacji czytelności kodu na produktach Pierre Baguette spadła z 562 (styczeń 2022 – wrzesień 2022) do 0 w ciągu 3 miesięcy od wdrożenia. Żabka Polska przeprowadziła wśród franczyzobiorców ankietę Net Promoter Score (NPS) na temat wykorzystania nowych kodów dwuwymiarowych GS1 DataMatrix. Wyniki jednoznacznie wskazują, że po ich wprowadzeniu zadowolenie z procesu skanowania wzrosło o 47% w porównaniu do procesu skanowania kodów GS1 DataBar. 

Ponadto nowe rozwiązanie przyczyniło się do efektywniejszego wykorzystania danych zawartych bezpośrednio w kodzie 2D, m.in. lepszego monitorowania krótkiego okresu przydatności pieczywa do spożycia. 

Przeczytaj o korzyściach z tego wdrożenia w naszym business case „Nowy wymiar kodów 2D w dostawach produktów świeżych do Żabka Polska”.

Pobierz business case

Franczyzobiorcy i dostawcy korzystają dzięki kodom 2D

Dzięki wdrożeniu GS1 DataMatrix franczyzobiorcy Żabka Polska zwiększają wydajność w punktach kasowych i usprawniają obsługę klientów. Poprawiają także zarządzanie zapasami produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności do spożycia, co poprawia ich płynność finansową i ogranicza marnowanie żywności. Dzięki kodom DataMatrix personel Żabki może łatwiej kontrolować daty przydatności, a także zwiększyć bezpieczeństwo klientów poprzez blokadę sprzedaży produktów po terminie. 

– Cieszymy się, że jako pierwsza sieć w Polsce możemy wdrażać innowacyjne kody typu DataMatrix. Od początku ich wdrożenia otrzymujemy pozytywne opinie od wszystkich osób pracujących z nimi – zaczynając od pracowników naszych centrów logistycznych, poprzez franczyzobiorców, a kończąc na klientach. Jesteśmy dumni, że ten typ kodów możemy pokazać na naszych flagowych produktach, takich jak kanapki Tomcio Paluch oraz słynne Panini – podkreśla Marta Urbaniak, Head of Quality & Environmental Management w Żabka Polska.

GS1 Polska i Żabka popularyzują kod 2D na polskim rynku

Na początku sierpnia 2023 roku GS1 Polska oraz Żabka Polska podpisały list intencyjny. Zobowiązują się do współpracy przy popularyzacji kodów 2D na polskim rynku. Chodzi przede wszystkim o wdrażanie systemów do odczytu i przetwarzania kodów dwuwymiarowych (GS1 DataMatrix lub GS1 QR) w sklepach Żabki oraz u dostawców sieci. Nowe, rozbudowane kody 2D mają się pojawić na opakowaniach do końca 2027 roku. 

– Kody 2D to przyszłość handlu: to rozwiązanie wybiera obecnie wiele światowych rynków. GS1 Polska wspiera polskie firmy we wdrażaniu tych oznaczeń w zgodzie ze standardami GS1. Pomagamy także firmom wykorzystać nowe kody do wspierania procesów w całym łańcuchu biznesowym – podsumowuje Hanna Walczak, menedżerka ds. standardów GS1 w GS1 Polska.

O Żabka Polska

Żabka Polska sp. z o.o. jest właścicielem najszybciej rozwijającej się sieci sklepów typu convenience w Polsce i jednym z najbardziej dynamicznych formatów na świecie. W latach 2016-2021 sieć otworzyła ponad 4000 nowych sklepów. Około 15,5 miliona konsumentów mieszka nie dalej niż 500 m od najbliższej Żabki. W ramach strategii odpowiedzialności Żabka podjęła się zobowiązań w zakresie dobrego żywienia, usług ułatwiających zrównoważone życie, rozwoju przedsiębiorczości, różnorodności i włączającej kultury organizacyjnej, ładu korporacyjnego oraz dekarbonizacji i cyrkularności. Więcej informacji o spółce Żabka Polska na: www.zabka.pl. Informacje o Grupie Żabka można znaleźć na: www.zabkagroup.com.

Link do Raportu Odpowiedzialności za rok 2021.

O Pierre Baguette

Pierre Baguette to marka pieczywa należąca do słowackiego producenta żywności, typu convenience. Firma jest jednym z największych producentów wypieków pakowanych oraz kanapek w Europie Środkowej. Pierre Baguette dostarcza swoje towary do 2 tys. punktów sprzedaży oraz sklepów na Słowacji, a także ponad 15 tys. punktów i sklepów w pięciu krajach Unii Europejskiej. 

O kodach dwuwymiarowych (QR) GS1 DataMatrix

GS1 DataMatrix to kody dwuwymiarowe (QR) bazujące na standardach GS1. Są niewielkich rozmiarów, a mogą przechować dużo więcej informacji niż tradycyjny kod kreskowy: numer GTIN, numer partii, datę ważności i numer seryjny. 

GS1 DataBar a GS1 DataMatrix: na czym polega różnica?

GS1 DataBar to kod 1D GS1 DataMatrix to kod 2D
gs1_databar

Przeznaczony do oznaczania produktów detalicznych o niewielkich rozmiarach i złożonych, nieregularnych kształtach. Pozwala zakodować dodatkowe informacje o produkcie na tej samej powierzchni co „klasyczny” kod EAN-13 (data ważności, numer partii produkcyjnej, masa netto itp.).
gs1_datamatrix

Pojemne oznaczenie, od kilku lat wykorzystywane w ochronie zdrowia i zaawansowanej produkcji przemysłowej. Mieści podobną ilość informacji co GS1 DataBar, ale jest bardziej czytelny (można go nadrukowywać na różnych powierzchniach).

O GS1 Polska

GS1 – międzynarodowa organizacja not-for-profit, działająca w 150 krajach, od początku istnienia wspiera handel. W tym celu wdrożyła standardowy kod kreskowy, znany i używany dziś na całym świecie, uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki. Standardy GS1 pomagają firmom identyfikować, gromadzić i współdzielić informacje o produktach. Współcześni konsumenci żądają szybkiej, dokładnej i kompletnej informacji na temat towarów, którą mogą uzyskać dzięki dostępowi do systemów identyfikowalności (z ang. traceability). Dzięki Systemowi GS1 partnerzy handlowi mogą łatwo współpracować i udostępniać informacje o produktach w całym łańcuchu dostaw.  

Kontakt dla mediów

dr Marta Szymborska

Menedżerka ds. Komunikacji, PR & ESG

Data dodania: 6 października 2023

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.