Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Dokładnie 50 lat temu, 26 czerwca 1974 roku, w supermarkecie Marsh w Ohio (USA) po raz pierwszy zeskanowano produkt z kodem kreskowym. To wydarzenie zapoczątkowało technologiczną rewolucję! Od tego czasu charakterystyczny dźwięk „bip” rozbrzmiewa w sklepach na całym świecie, ułatwiając codzienne zakupy i sprzedaż.

50 lat temu liderzy rynku – producenci, detaliści, dostawcy rozwiązań – połączyli siły, aby zmienić sposób, w jaki robimy zakupy. Od tego momentu każde skanowanie kodu przy kasie łączyło fizyczny produkt z jego cyfrowym odpowiednikiem – informacjami, które mogły być udostępniane w całym łańcuchu dostaw, także konsumentom.

Kod kreskowy zrewolucjonizował handel. W 2016 roku został uznany przez BBC za jedną z 50 rzeczy, które w największym stopniu przyczyniły się do powstania nowoczesnej gospodarki. Ten niepozorny, aczkolwiek potężny symbol znajduje się obecnie na ponad 1 miliardzie produktów na całym świecie i jest skanowany ponad 10 miliardów razy dziennie.

Transformacja cyfrowa otworzy nieograniczone możliwości dla firm, ludzi i planety.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, konsumenci i organy regulacyjne domagają się więcej informacji o produktach, takich jak instrukcje użytkowania, bezpieczeństwo, składniki, wartości odżywcze, certyfikaty, recykling itp. Ponadto, producenci i detaliści potrzebują większej możliwość śledzenia produktów w łańcuchu dostaw w celu zmniejszenia ryzyka oraz poprawy obsługi klienta. Tradycyjny kod kreskowy, który służy nam już 50 lat, nie ma możliwości wspierania tych potrzeb. Rozwiązaniem jest przejście na kody nowej generacji – kody QR ze standardami GS1 – które mogą przechowywać większą ilość informacji o produkcie oraz danych istotnych w łańcuchu dostaw. Co ważne, można je zeskanować za pomocą aparatu w telefonie. Daje to konsumentom moc sprawczą, umożliwiając im podejmowanie mądrzejszych, bezpieczniejszych i bardziej zrównoważonych decyzji zakupowych.

Kody GS1 QR zapewniają zupełnie nową jakość doświadczenia klienta, a producentom i detalistom pozwalają zoptymalizować kluczowe procesy biznesowe. To największa innowacja branży handlowej od czasów pierwszego zeskanowania kodu kreskowego.

Poparcie liderów rynku

Ta znacząca zmiana w branży już się rozpoczęła, z pilotażowymi projektami w 48 krajach na wszystkich kontynentach. Celem inicjatywy Sunrise 2027 jest, aby do końca 2027 roku kody QR zgodne ze standardami GS1 były powszechnie stosowane: aby producenci umieszczali je na opakowaniach produktów, a sprzedawcy detaliczni na całym świecie mieli możliwość skanowania tych kodów w punktach sprzedaży (POS).
Poparcie dla przejścia na kody QR ze standardami GS1 wyraziło 22 światowych liderów, podpisując wspólne oświadczenie (Global Joint Statement).

Przeczytaj oświadczenie

Data dodania: 26 czerwca 2024

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.