Kody nowej generacji
Rozwój kodów kreskowych nastąpił wraz z pojawieniem się kodów dwuwymiarowych (np. matrycowych, takich jak kody QR), które mogą pomieścić znacznie więcej informacji. Te nowe oznaczenia pozwalają zakodować niespotykane dotychczas ilości danych, z których korzystają nie tylko przedsiębiorstwa, organy regulacyjne, konsumenci i pacjenci. I nie chodzi tylko o możliwość połączenia ze stroną producenta.
Nowoczesny kod kreskowy może np. zawierać link do strony WWW, z której konsument dowie się, czy dany produkt zawiera alergeny, czy jest ekologiczny, a także jaki jest jego ślad węglowy. Ten nowy poziom transparentności pomaga konsumentom podejmować świadome decyzje zakupowe.
„Pół wieku temu konkurenci zjednoczyli się, odłożyli na bok dzielące ich różnice i zmienili na lepsze handel międzynarodowy, opracowując numer GTIN, jeden z podstawowych standardów GS1. Dziś mamy nie tylko potrzebę, ale i możliwości techniczne, by jeszcze raz sięgnąć po ducha współpracy i przywództwa, aby sprostać potrzebom nowego wieku – tym razem w rozwoju gospodarki cyrkularnej” – komentuje dr inż. Elżbieta Hałas, Członkini Zarządu GS1 Polska.