Wystąpienia, debata i wystawa
Tegoroczna edycja Kodu Innowacji odbywała się w trybie hybrydowym. Zarówno na miejscu, w hotelu Forum w Warszawie, jak i online wydarzenie śledziło ponad 1000 osób. Podczas konferencji gorący temat raportowania niefinansowego poruszyła ekspertka ds. ESG – dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk, Partner w EY. Pokazała ona, jak standardy GS1 wspierają raportowanie ESG w zgodzie z dyrektywą CSRD.
Wydarzeniu towarzyszyła także ożywiona debata na temat roli danych w obiegu cyrkularnym. Według Pawła Ciesielskiego z firmy Mass Loop w ciągu kilku lat każdy konsument będzie miał indywidualny „zielony scoring”, dzięki któremu dostanie np. tańszy kredyt lub ubezpieczenie. Katarzyna Ostojska z Grupy Raben uważa natomiast, że ten proces będzie dłuższy. Z jej perspektywy takie dane będziemy w stanie rzetelnie zbierać i udostępniać w ciągu najbliższej dekady. Tym, z czym wszyscy paneliści się zgodzili, jest konieczność zastosowania standardów GS1, które są uniwersalne i znane na całym świecie. Dzięki kodom 2D od GS1 każdy konsument ze smartfonem będzie mógł sprawdzać dane produktowe i podejmować świadome wybory podczas zakupów.
Podczas konferencji można było oglądać także prezentację artystyczną. W ramach projektu „Nadbagaż” zaprezentowano cykl fotografii typu „pejzaż w pejzażu”. Połączone krajobrazy: Darjeeling w Indiach oraz Sahary, Spitsbergenu i Wenecji czy Odessy i Norwegii, przypomniały uczestnikom konferencji o „efekcie motyla”, czyli wpływie, jaki wywieramy na odległe nawet miejsca na Ziemi.