Wkład w lepszą przyszłość branży TSL
W dzisiejszym krajobrazie biznesowym coraz częściej dostrzega się znaczenie zrównoważonego rozwoju w budowaniu długoterminowego zrównoważonego wzrostu i utrzymywaniu zaufania klientów. Potężnym narzędziem do osiągnięcia tych celów jest cyfrowa transformacja w transporcie i logistyce.
Jednym ze środków do osiągnięcia celu w tym zakresie jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1056 z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie elektronicznych informacji dotyczących transportu towarowego. Rozporządzenie ma wejść w życie 21 sierpnia 2024, co dla przedstawicieli wszystkich krajów UE oznacza konieczność odbierania elektronicznych informacji dotyczących transportu (np. w postaci elektronicznego listu przewozowego).
Organizacja GS1 Polska jest mocno zaangażowana w prace na rzecz możliwości wykorzystywania e-CMR w Polsce. Prowadzi zarówno działania zmierzające do wypracowania konkretnych propozycji nowelizacji obowiązujących przepisów prawa, zachęca do pilotażowych wdrożeń oraz uczestniczy w pracach Digital Transport and Logistics Forum działającego przy Komisji Europejskiej, które wypracowuje konkretne zapisy dotyczące rozporządzenia eFT. Celem GS1 jest, żeby jak najwięcej firm działających w Polsce było przygotowanych na nadchodzące zmiany.
Mamy również świadomość, jak ważne jest zastosowanie jednolitego formatu danych oraz standardowych identyfikatorów GS1 w procesie digitalizacji dokumentów transportowych. Standaryzacja w tym zakresie zagwarantuje interoperacyjność między wszystkimi podmiotami w międzynarodowym, cyfrowym łańcuchu dostaw.
Podsumowując, wykorzystanie standardów GS1 w transporcie i logistyce to poprawa efektywności i przejrzystości w łańcuchu dostaw. Dzięki standardowym rozwiązaniom, firmy z sektora TSL, mogą w łatwy sposób dzielić się informacjami, zautomatyzować ich odbiór oraz w pełni zintegrować się ze swoimi kontrahentami. Dzięki globalnemu zasięgowi i wiedzy, bliska współpraca z krajową organizacją GS1 jest pomocna dla każdej firmy, która chce odnieść sukces w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym.
Sukces standardów GS1 jest świadectwem ich przydatności i zdolności adaptacyjnych, ponieważ stale ewoluują i dotrzymują kroku zmieniającym się technologiom i praktykom biznesowym. Od wczesnych dni technologii kodów kreskowych do obecnej ery cyfryzacji i handlu elektronicznego, standardy GS1 pozostały krytycznym fundamentem dla efektywności i bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Uczestnictwo w Systemie GS1 może pomóc firmom w poruszaniu się po skomplikowanych wyzwaniach ery cyfrowej i uwolnić nowe możliwości wzrostu i innowacji.