Prawie trzy czwarte badanych Uczestników Systemu GS1 w Polsce uważa, że standardy GS1 wspierają zrównoważony rozwój ich firmy. Rozwiązania GS1 zapewniają korzyści organizacjom w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności czasu i zapobiegania marnowania żywności.
Aż 73% przebadanych Uczestników Systemu GS1 w Polsce wskazało, że standardy GS1 wyrażone m.in. za pomocą kodów kreskowych wspierają zrównoważony rozwój ich organizacji. Tak wynika z badania ankietowego (N=249) przeprowadzonego wśród 35 000 Uczestników Systemu GS1 Polska w II kwartale 2022 roku.
Wielki wpływ biało-czarnych pasków
Pierwszy raport wpływu GS1 Polska pokazuje praktyczną moc rzetelnych, ustrukturyzowanych danych, których nośnikiem są standardy GS1. Wykazuje także, że standardy GS1 pomagają Uczestnikom Systemu realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a także realnie wspierają w rozwoju biznesu.
Z perspektywy istotności, badani najczęściej wskazywali następujące cele ONZ:
- Cel 3 „Dobre zdrowie i jakość życia”,
- Cel 8 „Wzrost gospodarczy i godna praca”,
- Cel 9 „Innowacyjność, przemysł, infrastruktura”,
- Cel 12 „Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”.
Co ciekawe, aż 13% badanych odpowiedziało, że ważny jest dla nich Cel 17 „Partnerstwa na rzecz celów”. Wkład w jego realizację jest szczególnie ważny z perspektywy organizacji GS1.
Korzyści dla obu stron
Standardy GS1, które wdrażają Uczestnicy Systemu GS1, eliminują błędy ludzkie i umożliwiają szybką reakcję na nieprawidłowości. Pozwalają także optymalnie zarządzać zapasami, oszczędzać surowce naturalne i monitorować łańcuch dostaw. Uczestnicy Systemu GS1 wskazywali, że standardy GS1 wspierają ich zwłaszcza w:
- zapewnianiu bezpieczeństwa produktów i usług (40% badanych)
- monitorowaniu łańcucha dostaw (44%), skracaniu czasu poszczególnych transakcji w ramach dostaw i zmniejszaniu ilości formalności z nimi związanych (39%)
- zmniejszaniu zużycia surowców (24%)
- zmniejszaniu liczby marnowanych produktów (22%)