Jak poprawnie przydzielać numery GTIN?
Przydzielając numery GTIN na produkty każda firma powinna kierować się globalnie ustalonymi 10 zasadami, które zostały stworzone w celu zapewnienia spójnej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie. Wprowadzanie numeru GTIN może odbywać się we współpracy z systemem EDI (Elektroniczna Wymiana Danych), co pozytywnie przekłada się na logistykę przedsiębiorstwa. Dodatkowo w momencie podejmowania decyzji dotyczącej prawidłowej identyfikacji produktów, należy mieć świadomość różnic wynikających z wprowadzenia na rynek nowego produktu, a modyfikacji produktu, który już istnieje w ofercie danego producenta, czy właściciela marki. Zachęcamy do wzięcia udziału w webinarium "Aktualne standardy zarządzania numerami GTIN".
Nowy produkt to taki, który do tej pory nie istniał w ofercie danego producenta, jest czymś nowym na rynku i nie miał nigdy wcześniej przypisanego numeru GTIN. Zgodnie z zasadami, każdy nowy produkt powinien mieć przypisany unikalny numer GTIN w celu możliwości prawidłowego rozróżnienia go od produktu obecnie istniejącego w ofercie. Takie rozwiązanie istotnie usprawnia globalny handel.
Zmiana istniejącego produktu to każda modyfikacja, mająca na celu zastąpienie produktu, który do tej pory istniał w ofercie producenta i był dostępny na rynku.
Generalnie nowy numer GTIN, umożliwiający identyfikację produktu, wymagany jest każdorazowo, gdy jakakolwiek z predefiniowanych cech danej jednostki handlowej zmienia się w sposób znaczący dla partnera w łańcuchu dostaw lub klienta detalicznego.
Zasady zarządzania numerami GTIN określają dodatkowo w jakich przypadkach należy zmienić numer dla detalicznej jednostki konsumenckiej oraz dla pozostałych poziomów pakowania powyżej jednostki detalicznej (np. kartonów, palet), które są wykorzystywane w procesie dystrybucji.
Kiedy należy zmienić numer GTIN?
Poznaj 10 podstawowych zasad:
- Wprowadzenie nowego produktu
- Zadeklarowana zmiana cech, postaci lub funkcjonalności produktu
- Zadeklarowana zawartość netto
- Zmiana wymiarów lub/i masy brutto
- Dodanie lub usunięcie znaku certyfikacji
- Marka Produktu
- Sezonowe/ promocyjne modyfikacje produktów
- Zawartość opakowania zbiorczego / zgrupowania jednostek
- Asortyment predefiniowany
- Deklaracja ceny na opakowaniu
Czy potrzebuję nowego numeru GTIN?
Zastanawiasz się czy potrzebujesz nowego numeru GTIN? Zapraszamy do skorzystania z przewodnika w wersji on-line, który ułatwi proces podejmowania decyzji podczas zarządzania numerami GTIN. Przejdź do przewodnika>>
Masz pytania, wątpliwości? Skontaktuj się z nami: