Od stycznia 2019 r. Uczestnicy Systemu GS1 nie będą mogli raz nadanego numeru GTIN (kodu kreskowego np. EAN-13) ponownie wykorzystać do oznaczenia nowego produktu.

Zasada obowiązująca do końca 2018 r. mówi, że raz użyty numer GTIN (kod kreskowy) można ponownie nadać na nowy produkt po 4 latach (48 miesiącach) od wycofania poprzedniego produktu z rynku. Wyjątkiem są następujące branże:

  • Branża odzieżowa - po 30 miesiącach od ostatniego wprowadzenia produktu z numerem GTIN na rynek można użyć ten sam numer GTIN na nowy produkt
  • Ochrona zdrowia i przemysł techniczny - NIGDY nie można użyć ponownie tego samego numeru GTIN.

Od 2019 r. ta zasada przestaje obowiązywać. Producenci i właściciele marek WSZYSTKICH branż nie będą mogli wykorzystać ponownie raz przypisanego numeru GTIN do oznaczenia nowego produktu.
Nowa regulacja absolutnie nie wpływa na obowiązujące standardy zarządzania numerami GTIN (GTIN allocation rules), a jedynie jest ich uzupełnieniem.

Dlaczego zmiana?

W dzisiejszym cyfrowym świecie wszystkie informacje o produkcie, w tym przypisany numery GTIN (kod kreskowy), pozostają na zawsze i nie istnieją "stare numery GTIN”, które znikają. Unikalna identyfikacja produktu nie tylko w sensie fizycznym, ale również cyfrowym jest niezmiernie ważna i potrzebna w całym procesie wspierania wielokanałowych doświadczeń konsumenckich.

Spójność w świecie fizycznym i cyfrowym jest fundamentem przyszłości handlu. Pozycje handlowe wraz z opisującymi je atrybutami pozostają na ścieżkach cyfrowych znacznie dłużej niż w sklepie fizycznym. Dlatego tak ważne jest zaprzestanie ponownego nadawania numeru GTIN.

Newsletter

Bądź na bieżąco z kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o webinariach, szkoleniach, konferencjach i nowościach z branży.

Klikając "zapisz się" wyrażasz zgodę na otrzymywanie od Fundacji GS1 Polska, informacji handlowych drogą elektroniczną. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i  może zostać cofnięte. Klauzula obowiązku informacyjnego

Nasi partnerzy

ELECTRONIC DATA TRANSFER (EDT)
Pagero
Comarch S.A
FSEnet
Markant AG
Infinite sp. z o.o.
Instytut Logistyki i Magazynowania
WiseBase Sp. z o. o.
HIT - Kody Kreskowe Sp.J.
HADATAP Sp. z o.o.
Brandbank (Poland) Sp. z o.o.
Optidata Sp. z o.o.
JANTAR Sp. z o.o.
IBCS POLAND Sp. z o.o.
EDISON S.A.
Data Consult Sp. z o.o.
Data Interchange Sp. z o.o.

Ta strona używa cookies.