Globalny Język Biznesu

Globalny Język Biznesu

Sprawdź, jak rozwiązać typowe problemy z kodami kreskowymi oraz identyfikatorami GTIN na platformie Amazon.

Działania organizacji GS1 są ukierunkowane na potrzeby naszych Uczestników, dlatego chcemy wspomóc Was w procesie sprzedaży na platformie Amazon, aby przebiegał on sprawnie.

Istnieje kilka przyczyn, dla których kody kreskowe GS1 nie są akceptowane przez Amazon. Jednym z możliwych powodów jest opóźnienie w czasie – platforma Amazon potrzebuje chwili czasu, aby pozyskać informację, zweryfikować i prawidłowo rozpoznać, czy numer GTIN (kod EAN) jest zarejestrowany w GS1 i jaka firma ma prawo się nim posługiwać. Najczęściej dotyczy to nowych Uczestników GS1, który dołączyli do Systemu GS1 i praktycznie natychmiast zaczynają listować swoje produkty w Amazon.

Prześledź poniższy tekst, sprawdź które typy błędów dotyczą Twoich ofert i zastosuj proponowane działania naprawcze, aby dodać swój produkt do katalogu Amazon.

Jaki widzisz błąd?

Wprowadzona wartość jest mniejsza niż minimalna przewidziana wartość dla tego pola

Nie pasuje

Potencjalna zgodność

Ile czasu Amazon potrzebuje na rozpoznawanie kodów kreskowych?

Wprowadzona wartość jest mniejsza niż minimalna przewidziana wartość dla tego pola.

Jednym z najczęstszych komunikatów informujących o błędzie, na jakie natrafiają sprzedający jest komunikat mówiący, że Amazon nie może rozpoznać Twojego identyfikatora GTIN jako poprawnego. Najprawdopodobniej wybrałeś niewłaściwy identyfikator produktowy dla swojej pozycji i problem właściwie sprowadza się do wyboru między opcją GTIN a opcją EAN.

Poniżej przedstawiamy 3 proste kroki, które pozwolą rozwiązać ten problem: 

KROK 1

Podczas wystawiania produktu w Panelu Sprzedawcy Amazon, pierwszym atrybutem o jaki zostaniesz poproszony, będzie identyfikator produktu – unikalny numer GTIN od GS1.. Z rozwijanej listy wielu ID produktu możesz wybrać jedną z dwóch opcji: „EAN” lub „GTIN” 

KROK 2

Chcąc wprowadzić numer GTIN-13, który otrzymasz od GS1, możesz wybrać jeden z dwóch wariantów identyfikatora produktu: 

  • EAN: wariant ten jest przewidziany dla produktów jednostkowych/konsumenckich. Wskazując tę opcję, należy wpisać numer GTIN w takiej formie, w jakiej występuje oryginalnie: 8 lub 13 cyfr (GTIN-8, GTIN-13) 
  • GTIN: wariant ten jest przeznaczony dla opakowań zbiorczych. Pole to przechowuje dane w strukturze 14 znaków, czyli pełny numer GTIN-14. 

KROK 3

Uzupełnił dane dla pozostałych atrybutów produktu. Upewnij się, że podałeś jak najwięcej informacji, aby kupujący zainteresowany Twoim produktem dokonał zakupu Twojego towaru.

Różne warianty identyfikatorów produktu w Amazon:

GTIN wybierasz w przypadku, gdy sprzedajesz multipak / opakowanie zbiorcze. Wówczas będziesz musiał wprowadzić identyfikator GTIN-14, który przypisałeś takim produktom.  

GCIDto numer, który Amazon nadaje Twojemu produktowi w przypadku, gdy dokonałeś rejestracji marki oraz uzyskałeś zgodę na zwolnienie ze stosowania identyfikatora GTIN w Amazon. 

UPC stosujesz w przypadku, gdy przydzielony został Tobie przez GS1 USA identyfikator GTIN-12. Wówczas należy wybrać z rozwijanego menu identyfikatorów produktowych UPC, a nie GTIN.  

ASIN jeśli już posiadasz numer przydzielony przez Amazon, możesz wybrać tę opcję. Możesz go znaleźć, sprawdzając na stronie internetowej oferty danego produktu w Amazon (szczegóły oferty) lub korzystając z dostępnych narzędzi wyszukiwania ASIN. 

ISBN jest identyfikatorem dla książek. Numer ISBN odnajdziesz na tylnej okładce książki. Jeśli jesteś autorem/wydawcą i potrzebujesz nadać numer ISBN, zwróć się do Biblioteki Narodowej.  

Dodatkowe informacje na temat prawidłowego wyboru identyfikatora produktowego dostępne są w filmie wideo.

Komunikat błędu “Nie pasuje”

Błąd ‚5665’ wyświetla się w przypadku, gdy platforma Amazon nie zatwierdziła konta do sprzedaży produktów danej marki. Zazwyczaj problem ten wynika z faktu, że nazwa marki różni się od nazwy firmy – sprzedawcy., Wówczas należy przedstawić dokument potwierdzający własność marki lub list autoryzacyjny, poświadczający posiadane prawo do sprzedaży produktów danej marki.

Szczegółowe informacje i wskazówki, jak rozwiązać problem z występującym błędem 5665 znajdziesz w filmie wideo.

Błąd „potencjalna zgodność”

 

Taki komunikat oznacza, że system Amazon wykrył w swoim katalogu produkt, który próbujesz wystawić. Przed podjęciem próby utworzenia karty dla nowego produktu, należy upewnić się, czy dany produkt już figuruje w katalogu Amazona.

W przypadku, gdy produkt już widnieje w katalogu Amazon, przejdź do katalogu produktowego i kliknij “Mam taki produkt do sprzedania” a następnie dodaj swoją ofertę wprowadzając dane:

  • cena
  • opcje dostawy
  • ilość dostępnych towarów
  • inne dane, które uznamy za przydatne.

W przypadku gdy uznamy, że Amazon niepoprawnie przypisał nasz produkt do produktu z katalogu produktowego, wówczas konieczne będzie poinformowanie o tym przypadku firmę Amazon za pośrednictwem Panelu Sprzedawcy.

Ile czasu Amazon potrzebuje na rozpoznanie kodów kreskowych??

Informacje o nowym Uczestnikach są udostępniane przez GS1 Amazon na bieżąco. Amazon potrzebuje czasu, aby przetworzyć te informacje. Od momentu uzyskania członkostwa w GS1 proces weryfikacji naszych identyfikatorów może zająć do 72 godzin. Pamiętaj, że numery GTIN (kody EAN) muszą zostać aktywowane na platformie MojeGS1.

Nasze ekspertki

Magdalena Krasoń-Wałęsiak

Menedżer ds. e-commerce

Katarzyna Nowacka

Specjalista ds. wdrożeń standardów GS1

Bądź na bieżąco z informacjami o standardach GS1 np. kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o najnowszych wdrożeniach w branżach retail, e-commerce, ochrona zdrowia, przemysł, TSL, o webinariach, szkoleniach i konferencjach.

Dziękujemy za zapisanie się do naszego newslettera. Na Twój e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.