Od 14 lutego 2017 roku lider internetowy wprowadził obowiązek znakowania produktów umieszczonych w Google Adwords oraz Google Shopping numerem GTIN – Globalnym Numerem Jednostki Handlowej (ang. Global Trade Item Number), czyli unikatowym dla każdego produktu numerem kodu kreskowego. Obowiązek dotyczy wszystkich produktów, które posiadają numery GTIN nadane przez właściciela marki.

 

Zobacz webcast o zmianach, które prowadzi przedstawiciel Google Polska:

 

 

 

 

 

 

 GTIN w Google – podstawowe informacje dla sklepów internetowych

1) Co zrobić, jeśli produkty, które sprzedaję w swoim e-sklepie nie mają kodu kreskowego?

Wszystko zależy od tego, czy dany sklep internetowy jest jednocześnie producentem lub/i właścicielem marki produktów, czyli sprzedaje je pod swoją nazwą handlową.  Jeśli TAK, to sam może oznaczyć je kodem kreskowym, na podstawie swojego prefiksu otrzymanego od organizacji GS1.
Jeśli jednak jest tylko pośrednikiem, a sprzedawany produkt nie zostaje przez niego w żaden sposób zmodyfikowany (np. poprzez zmianę opakowania), to obowiązek oznaczenia spada na podmiot odpowiedzialny (właściciela marki lub producenta) i to do niego należy zgłosić się w celu uzyskania numerów GTIN.

2) Czy mogę wykorzystać istniejące już na produktach kody kreskowe?

Jak najbardziej TAK. Oznaczenia kodowe widniejące na produkcie nanoszone są przez podmiot odpowiedzialny – właściciela marki, a więc korzystamy z dostępnych numerów. Błędem byłoby oznaczenie tego samego produktu innym numerem (utworzenie nowego kodu) przez podmiot będący pośrednikiem, który nie ma prawa do ich znakowania.

3) Potrzebuję kodu na moje produkty – gdzie się zgłosić?

W celu uzyskania Prefiksu Firmy GS1, na podstawie którego generowane są numery GTIN na produkty, należy złożyć wniosek online na stronie organizacji GS1 Polska. Pełny opis przystąpienia do Systemu GS1 znajduje się na stronie. Szczegółowych informacji, jak otrzymać prefiks firmy GS1 udziela Biuro GS1 Polska.

4) Czy EAN i GTIN to to samo?

Pojęcia GTIN oraz EAN bardzo często używane są zamiennie. Należy mieć jednak świadomość, że nie jest to dokładnie to samo. GTIN to numer służący do jednoznacznej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie. EAN to symbolika kodu kreskowego, w której zaszyfrowany jest numer GTIN.

ean 13 gtin 13

5) Co oznaczają cyfry pod kodem kreskowym?

Pierwsze 3 cyfry pod kodem oznaczają prefiks GS1, czyli kraj, w którym doszło do rejestracji (dla Polski jest to 590). Nie oznacza to kraju produkcji! Następne cyfry (od czterech do siedmiu) to numer identyfikacyjny firmy, który razem z prefiksem GS1 tworzy „Prefiks Firmy GS1”. Ostanie cyfry (od dwóch do pięciu) oznaczają numer produktu. Ostatnia cyfra to tzw. „cyfra kontrolna”, która sprawdza poprawność numeru.

6) Jak poprawnie nadawać numery GTIN?

Przydzielając numery GTIN na produkty każda firma powinna kierować się globalnie ustalonymi 10 zasadami, które zostały stworzone w celu zapewnienia spójnej identyfikacji jednostek handlowych na całym świecie. Zasady te znajdują się na stronie: http://www.gs1.org/1/gtinrules/pl/
Generalnie nowy numer GTIN wymagany jest każdorazowo, gdy jakakolwiek z predefiniowanych cech danej jednostki handlowej zmienia się w sposób znaczący dla partnera w łańcuchu dostaw lub klienta detalicznego.

7) Czy numer GTIN zawsze ma 13 cyfr?

Numer GTIN może zawierać 12, 13, 14 lub 8 cyfr, w zależności od zastosowań, rodzaju towaru i rynku docelowego. Najpopularniejszy jest numer GTIN-13 (przedstawiany w symbolice EAN-13) oraz GTIN-8 (symbolika EAN-8), który służy do znakowania małych produktów. Innymi numerami są GTIN-12 (symbolika UPC), który wykorzystywany jest w Ameryce Północnej oraz GTIN-14 (ITF-14), służący do oznaczania jednostek handlowych będących jednorodnymi opakowaniami zbiorczymi.

8) W jakim formacie wpisywać numery GTIN do Google?

Google Shopping daje możliwość wpisywania numerów GTIN we wszystkich występujących formatach:
- 12 cyfrowym – GTIN-12, zwanym także UPC-A
- 13 cyfrowym – GTIN-13, zwanym także EAN-13, ISBN, JAN
- 14 cyfrowym – GTIN-14, zwanym także ITF-14
- 8 cyfrowym – GTIN-8, zwanym także EAN-8

9) Co zrobić, jeśli okaże się, że numer jest nieprawidłowy?

Google każdorazowo weryfikuje poprawność wprowadzanych numerów GTIN, dzięki zaszytym mechanizmom weryfikacji. Jeśli okaże się, że dany numer zostanie odrzucony, to najprawdopodobniej wprowadzony numer jest błędny.

Błędy  mogą wynikać z nieprawidłowej długości, niewłaściwej cyfry kontrolnej, czy użycia błędnego lub nieistniejącego Prefiksu Firmy GS1. Część numerów GTIN będzie można zweryfikować za pośrednictwem platformy Produkty w Sieci Dodatkowo legalność wykorzystania danych prefiksów można sprawdzić korzystając z dostępnego narzędzia GEPIR w wersji polskiej oraz globalnej.
Jeśli mimo wszystko błąd nie zostanie znaleziony, prosimy o kontakt z GS1 Polska.

10) Co da mi wprowadzenie kodów? Jakie są z tego korzyści?

Wprowadzenie globalnych numerów GTIN, to przede wszystkim unikalne oznaczenie produktów w skali całego świata. 1 numer GTIN = 1 konkretny produkt, nie ma więc konieczności wpisywania do wyszukiwarki dodatkowych atrybutów danego produktu poza numerem GTIN.
Niezmienna struktura numerów GTIN, zapewnia możliwość weryfikacji nie tylko samych produktów, ale także podmiotów za nie odpowiedzialnych, co gwarantuje wiarygodność danych produktowych i bezpieczeństwo konsumentów. Dla e-sklepów, wprowadzenie numerów GTIN to również lepsze pozycjonowanie strony (nawet o 30%!) oraz zwiększa oglądalność, co w konsekwencji przekłada się na wzrost sprzedaży.


Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:

Magdalena Krasoń-Wałęsiak
Menedżer ds. e-commerce

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Newsletter

Bądź na bieżąco z kodami kreskowymi. Otrzymuj informacje o webinariach, szkoleniach, konferencjach i nowościach z branży.

Klikając "zapisz się" wyrażasz zgodę na otrzymywanie od Fundacji GS1 Polska, informacji handlowych drogą elektroniczną. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i  może zostać cofnięte. Klauzula obowiązku informacyjnego

Nasi partnerzy

ELECTRONIC DATA TRANSFER (EDT)
Pagero
Comarch S.A
FSEnet
Markant AG
Infinite sp. z o.o.
Instytut Logistyki i Magazynowania
WiseBase Sp. z o. o.
HIT - Kody Kreskowe Sp.J.
HADATAP Sp. z o.o.
Brandbank (Poland) Sp. z o.o.
Optidata Sp. z o.o.
JANTAR Sp. z o.o.
IBCS POLAND Sp. z o.o.
EDISON S.A.
Data Consult Sp. z o.o.
Data Interchange Sp. z o.o.

Ta strona używa cookies.